Na ogół nie darzymy ich wielką sympatią w obawie o użądlenia, ale trzeba przyznać, że odgrywają one bardzo ważną rolę w ekosystemie. Mowa o pszczołach, dzięki którym rozwija się 1/3 upraw i blisko 90% roślin. W ostatnich latach obserwuje się jednak poważny spadek liczebności tych owadów. Pojawia się pytanie, czy świat bez pszczół może istnieć? Sprawdźmy!
- Czy świat bez pszczół może istnieć?
- Co się stanie, gdy wyginą pszczoły?
- Czy Miód Manuka MGO™ bez pszczół może istnieć?
- Jak dbać o pszczoły?
Czy świat bez pszczół może istnieć?
Pszczoły są wyjątkowymi owadami, obecnymi na ziemi od 150 mln lat. W ostatnich latach dostrzega się przyśpieszenie wymierania tych owadów. Wiosną 2012 roku ich liczba zmalała o 13%, rok później ich liczba była jeszcze mniejsza.
Co zagraża pszczołom? Naturalne środowisko, w którym owady te żyły od tysięcy lat, ulega dziś ogromnym zmianom, głównie wskutek działalności człowieka. Największe zagrożenie dla pszczół stanowią ograniczony dostęp do zróżnicowanego pokarmu, środki ochrony roślin, pasożyty i choroby.
Takiego stanu rzeczy nie możemy bagatelizować. Skutki wyginięcia pszczół byłyby dla ludzi, jak i całego ekosystemu, tragiczne, a co gorsza – nieodwracalne. Jednak czy ktoś z was próbował sobie wyobrazić, jak wyglądałby świat bez pszczół? Przedstawiamy naszą wizję świata bez pszczół.
Gdyby pszczoły wyginęły, miejsce warzyw i owoców zajęłyby produkty ubogie w substancje odżywcze
Co się stanie, gdy wyginą pszczoły?
„Jeżeli wyginą pszczoły, ludzkość przeżyje jeszcze tylko cztery lata!” – powiedział kiedyś Albert Einstein i miał w tym wiele racji. Znaczenie pszczół w przyrodzie jest bowiem nieprzecenione. Oczywiście owady te dają nam miód, propolis, pyłek, wosk pszczeli czy pierzgę, ale nie tylko. Ich najważniejszą rolą jest zachowanie właściwej równowagi oraz bioróżnorodności naturalnej.
Czy wyobrażaliście sobie kiedyś świat bez owoców lub świat bez warzyw? To właśnie tych rzeczy może zabraknąć, gdy wyginą pszczoły. Praca tych owadów pozwala wzrastać i owocować roślinom rolniczym i ogrodniczym. Zapylanie to jedyny zabieg umożliwiający zwiększenie plonów i sprawiający, że same owoce i warzywa są dużo lepszej jakości. Gdyby pszczoły wyginęły, miejsce warzyw i owoców zajęłyby produkty ubogie w substancje odżywcze, takie jak ryż czy ziemniaki.
Owoce i warzywa to nie jedyne, co zniknie po wyginięciu pszczół. Owady te zapylają wszystkie rośliny, nie tylko rolnicze. Szacuje się, że od pszczół zależna jest blisko 90% roślin dzikorosnących, które stanowią pożywienie i schronienie dla wielu zwierząt – równocześnie zapewniając ich przetrwanie. Bez pszczół nie byłoby też tych zwierząt, które odżywiają się nasionami, orzechami czy jagodami.
Bez pszczół nie istniałby również uwielbiany przez wszystkich miód
Czy Miód Manuka MGO™ bez pszczół może istnieć?
Na świecie istnieje ponad 20 tysięcy gatunków pszczół, ale tylko jednym z nich jest pszczoła miodna (Apis mellifera). Czy zdajecie sobie sprawę, jakie skutki może przynieść wyginięcie tego gatunku? Nie moglibyśmy spożywać uwielbianego przez wszystkich miodu.
Nie istniałby zatem również Miód Manuka MGO™, którego ojczyzną jest Nowa Zelandia. Historia pszczół w tym kraju jest bardzo długa, ale owady, które występowały tam pierwotnie – nie wytwarzały tego cennego produktu. Dopiero w XIX wieku Europejscy podróżnicy sprowadzili tam pszczoły miodne, które zaczęły produkować Miód Manuka MGO™. Początkowo nie cieszył się on dużą popularnością ze względu na swój specyficzny i intensywny smak. Uwagę zwrócono na niego dopiero w latach 30-tych ubiegłego wieku i od tej pory cieszy się on popularnością na całym świecie.
Jak dbać o pszczoły?
Świat bez pszczół byłby bardzo ubogi. Dlatego też bardzo ważne jest, abyśmy dbali o te niewielkie zwierzęta. Jak to robić? Oczywiście ogromnym wsparciem dla pszczół są różnego typu krajowe oraz międzynarodowe programy mające na celu ochronę pszczół i pasiek. Pomóc może jednak również każdy z nas.
Na początku koniecznie trzeba lepiej poznać te niewielkie zwierzątka. Na pewno warto pamiętać o tym, że 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Święto to zostało ustanowione w 2018 roku i ma na celu podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenie dla nich. Jednak informacji oraz ciekawostek o pszczołach, które warto znać, jest o wiele więcej.
Jak człowiek może dbać o pszczoły? Zadbajmy o to, aby miały one lepszy dostęp do zróżnicowanego pokarmu. W tym celu wystarczy jedynie zadbać o to, aby na naszym podwórku, w ogródku lub na balkonie rosły rośliny miododajne Ważne też, aby były one różnorodne, a przede wszystkim kwitły w różnym czasie.