Jak kontrolować utrzymujące się wzdęcia dzięki redukcji stresu?

Stres – kto z nas go nie zna? Jednak o ile sporadycznie zdarza się na co dzień każdemu, o tyle jednak życie w przewlekłym stresie może wiązać się z wieloma powikłaniami zdrowotnymi. Na szczęście ze stresem można nauczyć się radzić sobie samodzielnie, wykorzystując sprawdzone, domowe sposoby. Silne leki na uspokojenie to ostateczność. Jak zredukować stres, by móc cieszyć się dobrym zdrowiem?

 stres jak sobie radzić miody manuka objawy stresu

 

Objawy stresu

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie są objawy stresu. Wszystko dlatego, że u każdego człowieka może objawiać się on w nieco inny sposób. Pod wpływem silnych emocji u większości pojawi się przyspieszone bicie serca, gęsia skórka, spocone dłonie i trudności w wyrażaniu swoich myśli. Niemniej jednak przewlekły stres w o wiele większym stopniu wpływa na funkcjonowanie ciała, oddechu i umysłu. Może skutkować wzrostem napięcia mięśniowego, wzrostem ciśnienia krwi, odpływem krwi do mięśni, tikami nerwowymi, zaburzeniami hormonalnymi oraz przyspieszonym biciem serca.

U osób, które przez dłuższy czas żyją w stresie, oddech staje się szybszy i płytszy, co w konsekwencji może spowodować niedotlenienie mózgu, zmęczenie, zaburzenia snu i koszmary senne. Stres nie pozostaje także bez wpływu na funkcje psychiczne. Osoby, które przez długi czas pozostają pod wpływem stresu, mogą mieć problemy z wysławianiem się, logicznym myśleniem, koncentracją oraz panowaniem nad emocjami.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że przewlekły stres może wpływać na pojawienie się dolegliwości żołądkowych, w tym silnych wzdęć. Ten niekomfortowy stan pojawia się na skutek zwiększenia przepływu krwi do serca, co z kolei skutkuje osłabionym krążeniem w okolicy jamy brzusznej. Wpływa to na spowolnienie trawienia, a w konsekwencji – pojawienie się męczących wzdęć.

stres jak sobie radzić miody manuka objawy stresu  Stres może mieć wiele negatywnych skutków 

 

Redukcja stresu – domowe sposoby

Aby zredukować stres, przede wszystkim warto zidentyfikować jego źródło. Wbrew pozorom, często wcale nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Osoba, która żyje w przewlekłym stresie, nieczęsto ma świadomość na temat tego, co powoduje w niej te negatywne uczucia.

Nie ma co ukrywać – walka ze stresem bez aktywności fizycznej jest bardzo trudna. Zwłaszcza te osoby, które na skutek stresu borykają się z kłopotliwymi wzdęciami, powinny postawić na regularne ćwiczenia. Już choćby kilkanaście minut gimnastyki dziennie wystarczy, aby zauważyć pozytywne efekty. Trawienie przyspieszy, perystaltyka jelit poprawi się, a wzdęcia z czasem staną się jedynie przykrym wspomnieniem. Ćwiczenia fizyczne pozwalają także walczyć z bezsennością, która bardzo często jest jednym z objawów stresu.

Przyjaciele stresu to alkohol i papierosy. Dlatego osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a także walczyć z konsekwencjami stresu, powinny bezwzględnie odstawić wszelkie używki. Prawda jest taka, że zdrowa dieta redukująca wzdęcia to podstawa, jeśli chodzi o kontrolę stresu.

Zastanawiając się, jak zredukować stres, można sięgnąć także po techniki relaksacyjne, takie jak choćby medytacja. Umożliwia ona skupienie się na własnym oddechu, wyciszenie się oraz odcięcie od negatywnych bodźców zewnętrznych. Osiągnięcie stanu relaksacji wcale nie jest takie trudne – nie wymaga uczęszczania na specjalne zajęcia. Wystarczy zorganizować sobie nieco wolnej przestrzeni, w której można co dzień spędzić kilkanaście minut w ciszy i spokoju. Ten czas wystarczy, by zwiększać odporność na stresujące sytuację, które mogą pojawiać się w toku życia codziennego.

stres jak sobie radzić miody manuka objawy stresu

Medytacja może pomóc w wyciszeniu 

Dieta a stres

Z racji tego, że długotrwały stres bardzo często objawia się uciążliwymi wzdęciami, dobrze wiedzieć, iż odpowiednia dieta może stanowić doskonałe wsparcie w walce z nim.

Warto dowiedzieć się, jakie produkty powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie, aby odgonić gorsze samopoczucie, uczucie zniechęcenia oraz brak energii. Ważna jest również redukcja wzdęć, które znacząco mogą obniżyć komfort codziennego funkcjonowania.

Produkty, które zarówno odganiają stres, jak i pozwalają pozbyć się wzdęć będących jego efektem, to między innymi produkty z wysoką zawartością węglowodanów złożonych, świeże warzywa i owoce, orzechy, tłuste ryby, ciepłe mleko i napary ziołowe.

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Zestaw poranne rytuały z Miodem Manuka MGO™
Zestaw poranne rytuały z Miodem Manuka MGO™

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium