Miód to niezwykle wartościowy element jesiennej diety. Zawiera bowiem nie tylko łatwo przyswajalne węglowodany, które dodadzą nam energii, ale także wiele wartościowych enzymów i mikroelementów. Czy jednak podawanie go dzieciom jest równie zasadne, co w przypadku dorosłych? Sprawdzamy!
- Dieta dziecka urozmaicona w miód
- W jakim wieku dzieci mogą jeść miód?
- Ile miodu może jeść dziecko?
- Miód Manuka dla dzieci
Miód w diecie dziecka
Miód to przede wszystkim świetny zamiennik dla cukru, który przecież nie jest wskazany w diecie dziecka. Rodzice często wybierają go jako naturalny słodzik, chcąc przygotować dzieciom jak najsmaczniejszy, a jednocześnie bezpieczny posiłek. Któż z nas nie jadł w dzieciństwie choćby kanapek posmarowanych z miodem i masłem?
Od kiedy dzieci mogą jeść miód?
Okazuje się jednak, że nie każde dziecko może spożywać miód. Kluczową rolę odgrywa wiek – niemowlęta reagują na produkty pszczele inaczej niż starsze dzieci. Wynika to z obecności niewielkich ilości bakterii clostridium botulinum, czyli laseczek jadu kiełbasianego w miodzie.
To niebezpieczna toksyna, która z uwagi na brak w pełni wykształconej mikroflory naturalnej jelit oraz niedojrzały układ immunologiczny dziecka może doprowadzić do botulizmu, choroby porażającej nerwy i zagrażającej jego życiu. Właśnie dlatego miód nie jest wskazany dla niemowląt.
Problemu nie rozwiązuje także obróbka termiczna, ponieważ bakteria ginie dopiero w temperaturze ponad 120 °C. Właściwości miodu znikają jednak w temperaturze powyżej 40°, co sprawia, że podawanie go traci sens.
Zdaniem specjalistów nie należy zatem włączać miodu do diety niemowląt poniżej 1. roku życia.
Warto włączać miód do diety dzieci powyżej 1. roku życia
Ile miodu dla dziecka?
Pamiętajmy, aby włączając miód do diety maluchów robić to ostrożnie i na początek w małej ilości – sprawdzając, czy nie pojawią się niepokojące objawy, jak zaparcia, nadmierna senność, utrata apetytu czy kłopoty z oddychaniem. W razie wątpliwości, problemów – zawsze konsultujcie się ze specjalistą.
Ponieważ miód stanowi źródło cukrów prostych, należy stosować go w rozsądnych ilościach. Niemowlęta po 12. miesiącu powinny spożywać maksymalnie 7 g miodu dziennie, a dla dzieci do 16. roku życia dawka odpowiednia dzienna to 10–50 g.
Miód manuka w diecie dziecka
Dzieci uwielbiają miód bez względu na jego gatunek! Aby jednak urozmaicić ich dietę, warto pomyśleć o mniej szablonowych rodzajach pszczelich produktów. Nowozelandzki miód manuka, powstający z kwiatów krzewu o tej samej nazwie będzie zatem świetnym rozwiązaniem!
Smak manuki jest bardzo wyrazisty. Jeśli zatem dzieci nie zaakceptują go od razu, możemy na początek podawać go z płatkami śniadaniowymi, jogurtem czy owocowym koktajlem. Dobrym pomysłem jest też dodawanie manuki do ulubionych placków lub naleśników czy też po prostu rozpuszczenie w wodzie. Warto przekonać ich do nowozelandzkich smaków – miód manuka posiada bowiem zdecydowanie więcej methylglyoxalu (MGO) niż jakikolwiek inny produkt pszczeli!