Torres Del Paine w Patagonii - najpiękniejszy szlak trekkingowy na świecie

Park Narodowy Torres Del Paine rocznie odwiedza 252 tysiące turystów, z czego 54% stanowią turyści zagraniczni. Jest to bardzo popularne miejsce do uprawiania trekkingu ze względu na mnogość pięknych szlaków z różnorodną florą i fauną. Wzdłuż szlaków znajduje się wiele schronisk, w których można się pożywić i odpocząć. Do wyboru jest wiele jedno- i kilkudniowych tras. Efektem tego, Park Torres Del Paine został przez National Geographic uznany za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie.

torres del paine

 

 

Park Narodowy Torres Del Paine

Park Narodowy Torres Del Paine znajduje się w południowej części Chile nieopodal granicy z Argentyną, na terenie Patagonii. Został utworzony w 1959 r. jako rezerwat, a następnie przekształcony w park narodowy. W 1978 r. został wpisany przez UNESCO na listę rezerwatów biosfery, a więc jako obszar zawierający cenne zasoby przyrodnicze. Park jest również częścią Narodowego Systemu Chronionych Obszarów Leśnych Chile.

Park obejmuje góry, lodowce, jeziora i rzeki. Torres del Paine powstał wokół łańcucha górskiego Cordilliera Del Paine, który wraz z masywem Torres Del Paine stanowi centralny punkt parku. Na masyw Torres del Paine składają się trzy wieże skalne, każda o wysokości około 2500 m n.p.m. Są one znane jako Torres d'Agostini, Torres Central i Torres Monzino - od nazwisk ich pierwszych zdobywców.

Ze względu na wywołane przez turystów dwa ogromne pożary w 2005 r. i w 2012 r., które strawiły znaczną część lasów, przed wejściem na teren parku musimy podpisać zgodę na stosowanie się do obowiązujących zasad. Kara za rozpalenie ognia na terenie do tego nieprzeznaczonym wynosi około 12 tysięcy złotych i grozi więzieniem do 5 lat. Za wywołanie pożaru należy zapłacić grzywnę w wysokości około 50 tysięcy złotych. Grozi nam wówczas również pozbawienie wolności.

Gdzie jest Torres Del Paine - mapaTorres Del Paine znajduje się w Chille.

 

Jak się dostać do Torres Del Paine?

Do Torres Del Paine można dostać się zarówno z Chile jak i z Argentyny. Z Argentyny najwięcej możliwości dojazdu mamy z El Calafate - miasta znajdującego się po argentyńskiej stronie Patagonii, około 8 godzin drogi od Torres Del Paine. Podróżując z Argentyny, musimy wziąć pod uwagę przejście przez granicę z Chile, na którym niekiedy możemy spędzić nawet kilka godzin – sprawdzane są wtedy absolutnie wszystkie bagaże. Koszt podróży autobusem to około 30000 pesos (180 złotych).

Droga lądowa do Torres Del Paine z samego Chile również jest problematyczna. Wycieczka do Patagonii autobusem trwa od 30 do 32 godzin i wymaga aż dwukrotnego przekroczenia granicy z Argentyną. Dodatkowo autobus kursuje tylko trzy razy w tygodniu. Koszt wynosi około 30000 pesos, a więc tyle samo co 8-godzinna podróż z Argentyny. Niezaprzeczalnym plusem wyboru tej trasy jest jednak podróż drogą numer 40 - jedną z najpiękniejszych tras pod względem krajobrazu.

O wiele szybszym sposobem na podróż do Torres Del Paine ze stolicy Chile (Santiago) jest lot samolotem do Punta Arenas. Z Santiago kursują dwie linie lotnicze, a koszt biletu to niewiele więcej niż bilet autobusowy. Z Punta Arenas musimy następnie udać się do Puerto Natales, które jest bazą wypadową do Torres Del Paine. Za bilet zapłacimy około 30 złotych, a przejazd trwa dwie godziny. Trasa jest bardzo ciekawa ze względu na patagoński krajobraz - w trakcie podróży możemy zobaczyć wiele chilijskich zwierząt, np. nandu, wiłkunie i gwanako.

torres del paine patagonia

Droga na Torres Del Paine już sama w sobie jest zjawiskowa

 

Ostatnim etapem jest pokonanie trasy z Puerto Natales do samego Torres Del Paine. Jest tam kilka firm przewozowych, które oferują bilety w takiej samej cenie - około 90 złotych za podróż w dwie strony. Na terenie Parku Narodowego Torres Del Paine można wysiąść w trzech punktach i tylko z nich można później wrócić do Puerto Natales. Za wejście na teren parku również trzeba zapłacić. Około 60 do 125 złotych w zależności od sezonu.

 

Trekking w Torres Del Paine

Planując trekking w Torres Del Paine, musimy bezwzględnie pamiętać o zabraniu okularów przeciwsłonecznych i kremu z filtrem. Cały obszar Antarktydy i Patagonii jest bardzo napromieniowany światłem UV i już po kilku minutach na słońcu można odczuć silny ból oczu, jeśli nie są chronione. Dodatkowo trzeba pamiętać o zabraniu ciepłych ubrań, ponieważ pogoda może zmieniać się w ciągu kilku godzin.

Od 2016 r. liczba turystów na szlakach została znacznie ograniczona, dlatego nie ma możliwości wyjścia na trasę bez wcześniejszej rezerwacji noclegu na terenie parku. Do wyboru mamy kempingi i pola namiotowe (większość po 50-60 miejsc noclegowych), schroniska, a także prywatne hotele, które w wysokim sezonie są bardzo drogie. Nocleg rezerwujemy przez Internet i musimy opłacić go z góry.

Najpopularniejszymi trasami na trekking w Torres Del Paine są 76-kilometrowa trasa “W” oraz 135-kilometrowa trasa “O”. Ich nazwy są ściśle związane z kształtami, które tworzą na mapie. Krótsza trasa zajmuje około 4-5 dni i można ją przejść w obie strony. Najwięcej osób decyduje się jednak na pójście z zachodu na wschód ze względu na to, że trudność szlaku maleje wraz z jego pokonywaniem. Wówczas mamy również cały czas przed sobą masyw Torres Del Paine, co jest niewątpliwą zaletą.

Trasa “O” jest trasą dookoła masywu Torres Del Paine i zajmuje około 8-10 dni. Tę trasę można przejść wyłącznie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara i na szlak dziennie wypuszczanych jest tylko 80 osób, dzięki czemu nie jest tak zatłoczony jak trasa “W” (przynajmniej na początkowym etapie, zanim obydwie trasy łączy wspólny odcinek). W przypadku obu tras możemy oczywiście podziwiać centralny punkt Parku Narodowego Torres Del Paine, czyli słynne trzy skalne wieże.

Uprawiając trekking w Torres Del Paine, możemy oprócz gór obserwować monumentalne lodowce, turkusowe jeziora, doliny, rzeki i strumienie. Po pokonaniu każdego z odcinków wybranej trasy otrzymamy w nagrodę zapierające dech w piersi widoki. Torres Del Paine to zdecydowanie najpiękniejsze miejsce dla miłośników pieszych wędrówek i niesamowitych krajobrazów. Jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji w Chile.

Jeśli planujesz wyruszyć na długą trasę treckingową, to z pewnością wiesz, że odpowiednie odżywienie jest kluczowe dla utrzymania sił i energii. Dlatego warto pomyśleć o zabraniu ze sobą pożywnych przekąsek, które dostarczą Ci potrzebnych składników odżywczych. Jednym z ciekaszych wyborów będzie miód manuka - pyszna i pożywna przekąska, która dostarczy Ci potrzebnej energii. Możesz zabrać ze sobą wygodne saszetki z miodem manuka, bądź cukierki z miodem manuka i witaminą C, która dodatkowo wesprze Twoją odporność.

 

Torres Del Paine - ciekawostki

Na terenie Parku Narodowego Torres Del Paine, w pobliżu kempingu “Italiano” rośnie krzew o nazwie berberys bukszpanolistny, popularnie zwany Calafate. Roślina ta występuje wyłącznie w Patagonii. Jej owoce są jadalne i często używane do przetworów (np. dżemów, soków czy likierów). Popularne chilijskie piwo Austral ma odmianę o ciekawym smaku owoców Calafate.

Podczas trekkingu w Torres Del Paine możemy obserwować bardzo różnorodną florę i faunę. Żyją tam pumy, nandu, huemale, guanaco, a także ponad 100 gatunków ptaków. Na terenie parku znajduje się również kilka udokumentowanych gatunków storczyków.

storczyk orchidea patagonia

W Torres Del Paine znajdziemy wiele pięknych gatunków storczyków

 

Ze względu na gwałtowne zmiany pogody na terenie parku, w Torres Del Paine można często obserwować rzadkie formacje chmur, jak na przykład chmury soczewkowate.

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium