Surfing: jak zacząć? Akademia Manuka.

Surfowanie po Bałtyku staje się coraz popularniejsze. Małe i duże fale idealne dla tego rodzaju aktywności pojawiają się na naszym morzu regularnie, dzięki czemu możliwa jest zarówno nauka surfingu, jak i surfowanie na poziomie zaawansowanym. Jak nauczyć się surfingu i czy trzeba umieć pływać, aby surfować? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i jak wygląda nauka surfingu dla osób rozpoczynających przygodę z tym sportem.

wakacje-z-manuka

Kursy surfingu – czy trzeba umieć pływać?

Odpowiadając na pytanie, czy trzeba umieć pływać, aby uprawiać surfing, zdania są podzielone. Teoretycznie nie jest to wymóg konieczny. W zależności od szkółki czy instruktora może być to jednak jeden z punktów, który sprawi, że brak umiejętności pływania uniemożliwi naukę surfingu.

Osoba, która potrafi pływać zdecydowanie, pewniej czuje się w wodzie, zwłaszcza w sytuacji, gdy otaczają ją duże fale. Kursy surfingu będą też przebiegały zdecydowanie bardziej komfortowo i bezpieczniej w przypadku, gdy osoba, która uczy się surfować, będzie potrafiła pływać.

surfink-nauka

Jak nauczyć się surfingu i od czego zacząć?

Nauka surfingu zawsze powinna odbywać się pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego instruktora. Można skorzystać z usług osób prowadzących lekcje indywidualne w ramach własnej działalności lub wybrać kursy surfingu dostępne w szkółkach surfingowych zlokalizowanych na wybrzeżu.

Podczas pierwszych spotkań każdy kursant uzyskuje niezbędną wiedzę teoretyczną o surfowaniu. Dzięki temu kursant wie, jaka deska do surfowania będzie odpowiednia pod względem wielkości, potrzeb czy wagi oraz jakie akcesoria potrzebne są do surfingu. To także wiedza odnośnie do prawa drogi na fali, praktyczne sposoby sprawdzania charakterystycznej prognozy falowej i kwestie związane z etykietą surfingu. Po teorii, kursant wraz z instruktorem udaje się na zajęcia praktyczne. Tam stawia swoje pierwsze „kroki” na fali.

nauka-surfingu

Co jest potrzebne, aby uprawiać surfing? Sprzęt i deska do surfowania

Na samym początku nauki, dobrym pomysłem jest wynajem deski do surfowania. W tej kwestii warto skonsultować się z instruktorem lub osobą z wypożyczalni. Niezbędne jest, by dobrać właściwy model w zależności od poziomu umiejętności i wagi surfera. Początkowo potrzebna będzie duża deska z tzw. leashem oraz pianka neoprenowa, jeżeli nauka surfingu odbywa się podczas chłodnych dni. Surfowanie po Bałtyku to sport, który cieszy się powodzeniem niemal przez cały rok.

Do takiego zestawu niezbędnym akcesorium będzie też leash, czyli charakterystyczna smycz, której koszt to około 150-200 zł. Aby zapobiec ślizganiu się na desce, potrzebny będzie również wosk do deski surfingowej, który kosztuje zazwyczaj kilkanaście złotych. Warto też wyposażyć się w pokrowiec na deskę. W zależności od materiału i jakości będzie to wydatek  w zakresie 250-1500 zł. Surfowanie po Bałtyku, zwłaszcza poza miesiącami wakacyjnymi będzie wymagało odpowiedniego zabezpieczenia w postaci solidnej pianki neoprenowej. Modele odpowiednie do surfingu w warunkach poniżej 18 stopni Celsjusza to zazwyczaj wydatek w przedziale od 1200 do 3000 zł.

wybor-deski-do-surfingu

O czym pamiętać, rozpoczynając przygodę z surfingiem?

Nauka surfingu potrafi być wciągająca, a przebywanie nad wodą przez długi czas wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i przygotowania się nie tylko pod względem sprzętu. Trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie w postaci wodoodpornego kremu z filtrem, szczególnie podczas surfowania w dni słoneczne. Aktywność nad wodą wzmaga również apetyt, dlatego warto mieć ze sobą przekąski.

Kluczowe jest również uzupełnianie płynów i dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, witamin i minerałów. Ciekawą propozycją będzie samodzielnie przygotowany izotonik z miodem Manuka MGO™100+. To kompozycja o doskonałym i orzeźwiającym smaku. Cytryna, będąca źródłem witaminy C w połączeniu ze słodyczą Miodu Manuka MGO 100+ stanowi doskonałą mieszankę mieszankę dla osób uprawiających surfing zarówno na poziomie początkującym, jak i zaawansowanym.

izotonik-z-miodem-manuka

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 50,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium