Niska temperatura, wiatr, opady deszczu czy śniegu… Takie warunki atmosferyczne to prosta droga do przesuszenia i pękania delikatnej skóry warg. Dodatkowo dochodzą takie czynniki jak suche powietrze w pomieszczeniach czy nawyk oblizywania warg. Nic dziwnego, że w okresie jesienno-zimowym znacznie częściej dokuczają Ci spierzchnięte usta. Jak o nie zadbać, by cieszyć się nawilżeniem i wygładzeniem skóry mimo niesprzyjającej aury? Poznaj sposoby na suche usta jesienią i zimą!
Z artykułu się dowiesz:
- Skąd biorą się suche usta? Przyczyny przesuszonych warg
- Dlaczego jesienna i zimowa pielęgnacja ust jest kluczowa?
- Wpływ diety na kondycję ust – czego unikać i o czym pamiętać, by usta były nawilżone?
- Jak chronić usta podczas aktywności na świeżym powietrzu?
- Jakie składniki najlepiej nawilżają i chronią usta?
- Miód Manuka w kosmetyce i nie tylko
- Pomadki ochronne a koloryzujące – jak wybrać odpowiedni produkt na jesień i zimę?
- Pomadka z Miodem Manuka MGO™ 250+ – naturalna pielęgnacja i regeneracja
- Domowe sposoby na pielęgnację ust
- Dlaczego zadbane usta poprawiają samopoczucie?
- Pytania i odpowiedzi o spierzchnięte usta
- O czym świadczą spierzchnięte usta?
- Czy suche usta to objaw odwodnienia?
- Przy jakich chorobach pękają usta?
Skąd biorą się suche usta? Przyczyny przesuszonych warg
O bardzo delikatną skórę warg warto dbać cały rok, by zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnego wysychania ust. Wszystko z powodu konkretnych cech, jakimi wyróżnia się skóra tej okolicy. Łatwo ulega uszkodzeniom pod wpływem czynników zewnętrznych – a wtedy może się łuszczyć, pękać, szczypać czy nawet krwawić.
To dlatego, że jest cieńsza niż w innych miejscach. Dodatkowo nie ma wielu gruczołów łojowych, więc jest pozbawiona lipidowej warstwy ochronnej (czyli naturalnej ochrony wytwarzanej przez ciało). Brak melaniny, barwnika mającego wpływ na ochronę przed promieniowaniem UV, zwiększa z kolei ryzyko uszkodzeń słonecznych.
Dlaczego jesienna i zimowa pielęgnacja ust jest kluczowa?
Suche wargi to prawdziwa zmora jesienno-zimowych miesięcy. Skąd szczególnie w tym okresie biorą się spierzchnięte usta? Przyczyny obejmują przede wszystkim:
- chłodne powietrze, często minusowe temperatury,
- suche powietrze z powodu ogrzewania,
- silny, mroźny wiatr,
- opady deszczu i śniegu,
- narażenie na wahania temperatur (mróz na zewnątrz, ciepło w pomieszczeniu),
- niższe spożycie wody (mniejsze uczucie pragnienia),
- częstsze picie gorących napojów.
Niekorzystny wpływ tych wszystkich czynników wzmaga się u osób, które mają nawyki oblizywania czy przygryzania warg. Ślina bardzo szybko wyparowuje, pozostawiając skórę przesuszoną. Szczególnie jeśli robisz to na mrozie czy wietrze, znacznie zwiększasz ryzyko wystąpienia popękanych i spierzchniętych ust.
Wpływ diety na kondycję ust – czego unikać i o czym pamiętać, by usta były nawilżone?
Suche, piekące i pękające usta często wiążą się z nieodpowiednim nawodnieniem organizmu. Szczególnie łatwo o ten problem jesienią i zimą – gdy nie odczuwasz tak pragnienia i czasami po prostu zapominasz o wodzie. Według zaleceń WHO najlepiej pić jej 30 ml na kilogram masy ciała [1]. Uważaj jednak na bardzo gorące napoje, które mogą podrażnić i wysuszyć usta.
Co włączyć do jadłospisu? W Twojej diecie powinny znaleźć się składniki, które mogą wspomóc regenerację skóry. Są to przede wszystkim:
- witamina A (np. marchew, zielone warzywa liściaste),
- witamina B2 (np. jaja, twaróg, sery żółte, mięso drobiowe),
- witamina C (np. papryka, truskawki, czarne porzeczki),
- witamina E (np. orzechy laskowe, migdały, oleje roślinne),
- cynk (np. wątróbka, pestki dyni, kakao, biała fasola),
- miedź (np. orzechy laskowe, nasiona słonecznika, czerwona soczewica),
- kwasy Omega-3 (np. oleje roślinne, tłuste ryby).
Wysuszające usta mogą być z kolei papierosy oraz alkohol, które najlepiej ograniczyć. Dym tytoniowy działa niekorzystnie na skórę i błony śluzowe, a alkohol odwadnia. Jeśli zmagasz się ze spierzchniętymi ustami, uważaj też na bardzo ostre potrawy, które mogą podrażniać popękane wargi i wzmagać nieprzyjemne pieczenie. Unikaj również produktów spożywczych i kosmetyków z mentolem, eukaliptusem, pieprzem i innymi mocnymi przyprawami.
Jak chronić usta podczas aktywności na świeżym powietrzu?
Już wiesz, że czynniki atmosferyczne mają ogromny wpływ na wysuszenie ust. Spierzchnięte wargi dokuczają więc często po aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli biegasz, jeździsz na nartach, chodzisz po górach czy po prostu spacerujesz – zadbaj o szczególną ochronę ust.
- Zasłaniaj usta szalikiem, kominem, kominiarką czy bufką.
- Podczas opadów noś kaptur lub czapkę z daszkiem, by ochronić twarz.
- Zawsze miej przy sobie pomadkę na suche usta, nakładaj ją przed wyjściem i w trakcie.
- Nie oblizuj warg, nie przygryzaj ich i nie odrywaj suchych skórek.
- Nie dziel się pomadką ochronną z innymi, to osobisty kosmetyk.
- Nie pozostawiaj ust mokrych, np. od gorącego napoju.
- Staraj się więcej oddychać przez nos.
Częstym problemem są też suche usta u dzieci – warto więc od małego tłumaczyć dziecku podstawowe zasady pielęgnacyjne. W ten sposób dziecko pozna dobre nawyki, które pomogą mu ochronić się przed nieprzyjemnym pękaniem, pieczeniem i wysuszeniem ust.
Jakie składniki najlepiej nawilżają i chronią usta?
Jeśli masz spierzchnięte usta, a skóra warg jest podatna na przesuszanie – postaw na pomadkę ochronną. Wybierz jednak taką, której składniki nie tylko działają nawilżająco, lecz również zostawiają na skórze warstwę ochronną. W ten sposób zadbasz o połączenie regeneracji i ochrony przed działaniem szkodliwych czynników (np. niska temperatura, wiatr czy śnieg). Pomadka na suche usta powinna zawierać takie składniki jak:
- olej migdałowy,
- oliwa z oliwek,
- olej rycynowy,
- masło shea,
- wosk pszczeli,
- miód, np. Miód Manuka,
- aloes.
Unikaj natomiast parabenów, olejów mineralnych, sztucznych konserwantów czy aromatów zapachowych. Takie substancje mogą dodatkowo podrażniać delikatną skórę warg. Uważaj również podczas aplikowania perfum – nakładaj je tak, by omijać twarz.
Miód Manuka w kosmetyce i nie tylko
Jednym ze składników często stosowanych w pomadkach ochronnych jest miód. Czym na tle tradycyjnych miodów wyróżnia się Miód Manuka? To produkt pochodzący z Nowej Zelandii lub Australii o bardzo wysokiej zawartości MGO, który można stosować zarówno od środka, jak i na zewnątrz.
Możesz jeść go bezpośrednio z łyżeczki lub dodawać do potraw, np. sałatek, koktajli, owsianek, twarogów czy zimnych napojów. Bywa też składnikiem suplementów diety (takich jak spraye czy syropy). Znajdziesz go również w kosmetykach. Pielęgnacja z Miodem Manuka obejmuje takie produkty jak:
- pomadka ochronna,
- pasta do zębów,
- łagodzący krem,
- żel punktowy na niedoskonałości,
- olejek Manuka do skóry,
- regenerująco ochronny balsam.
Chcesz wiedzieć więcej o tym rodzaju miodu? Sprawdź artykuł: Miód Manuka – 10 najczęstszych faktów i mitów.
Pomadki ochronne a koloryzujące – jak wybrać odpowiedni produkt na jesień i zimę?
Główną rolą pomadki ochronnej jest zabezpieczenie delikatnej skóry warg przed działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki takim składnikom jak oleje roślinne, wosk pszczeli czy aloes ma także właściwości nawilżające i regenerujące.
Pomadka koloryzująca ma z kolei na celu zabarwienie warg na konkretny kolor, np. czerwony, różowy czy nude. Pigmenty i inne składniki mogą jednak działać na skórę wysuszająco i drażniąco.
Jeśli będziesz więc spędzać czas na zewnątrz, np. na spacerze w parku czy nartach, postaw na pomadkę ochronną. Jeśli wybierasz się na imprezę czy do restauracji (lub w inne miejsce, które znajduje się w pomieszczeniu), pomadka koloryzująca może być odpowiednim wyborem.
Pamiętaj jednak, że zimą powietrze w środku często jest suche, co w połączeniu z kolorowym kosmetykiem może wzmagać wysuszenie ust. Pomadka koloryzująca nierzadko podkreśla wszelkie załamania i suche skórki, dlatego dobrze nakładać ją na wypielęgnowane i nawilżone usta (najlepiej chwilę po nałożeniu pomadki ochronnej).
Pomadka z Miodem Manuka MGO™ 250+ – naturalna pielęgnacja i regeneracja
Osoby zmagające się z suchymi, pękającymi, spierzchniętymi wargami najczęściej wybierają silnie regenerujące pomadki, które odżywiają skórę i zabezpieczają ją przed czynnikami zewnętrznymi. Właśnie tak działa pomadka z Miodem Manuka MGO™ 250+, której naturalny skład wspiera walkę o piękne usta.
Dzięki takim składnikom jak wosk pszczeli, olej migdałowy, olej rycynowy, nagietek i oryginalny Miód Manuka głęboko nawilża, odżywia i delikatnie natłuszcza skórę warg. Po nałożeniu usta są chronione przed wysuszeniem, wygładzone i miękkie.
Dlaczego warto wybrać pomadkę z Miodem Manuka MGO™ 250+? Opinie na Ceneo mówią same za siebie! Oto jedna z nich:
„Wyśmienity balsam do ust. Wygładza i odżywia popękane usta. Pozostawia warstwę ochronną przez dłuższy czas” [2].
Domowe sposoby na pielęgnację ust
Pomadka ochronna to must have na co dzień – szczególnie jesienią i zimą. Dzięki niej zadbasz o suche i spierzchnięte usta. Co jeszcze może pomóc Ci w walce o gładkie, nawilżone i zregenerowane wargi? Domowe sposoby:
- maseczka z Miodu Manuka – nanieś grubą warstwę miodu na wargi i pozostaw bez zmywania przez noc,
- peeling z Miodu Manuka i cukru – wymieszaj łyżeczkę miodu z łyżeczką cukru i delikatnie wetrzyj w usta, a następnie zmyj,
- nawilżanie powietrza – zadbaj o wilgotność powietrza, stosując nawilżacz, wilgotne ręczniki na kaloryferze lub ustawiając miskę z wodą na parapecie,
- higiena podczas pielęgnacji – jeśli nakładasz kosmetyki lub inne produkty na usta dłonią, zawsze wcześniej dokładnie umyj ręce.
Dlaczego zadbane usta poprawiają samopoczucie?
Wypielęgnowane usta poprawiają samopoczucie na co najmniej dwa sposoby: z jednej strony zwiększają codzienny komfort (nic nie piecze, nie boli, nie szczypie), a z drugiej wyglądają estetycznie nawet bez podkreślenia kolorem.
Dzięki temu wiele osób czuje się po prostu lepiej we własnej skórze. Na szczęście w tym przypadku zwykle wystarczy stosować się do kilku wskazówek, by cieszyć się zdrowymi ustami nawet jesienią i zimą.
Pytania i odpowiedzi o spierzchnięte usta
Co jeszcze warto wiedzieć o suchych, spierzchniętych i pękających ustach? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
O czym świadczą spierzchnięte usta?
Spierzchnięte wargi najczęściej pojawiają się pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych i oblizywania ust. Mogą wywołać je np. mróz, wiatr, suche powietrze, silne słońce. Bywają także objawem alergii (np. na kosmetyk), zakażeń czy chorób. Jeśli silne przesuszenie i podrażnienie długo się utrzymują, porozmawiaj z lekarzem.
Czy suche usta to objaw odwodnienia?
Wysuszone usta mogą świadczyć o niedostarczonym piciu wody. Jeśli zauważasz więc u siebie problem suchych warg, zadbaj o regularne nawodnienie organizmu. Postaraj się wypijać ok. 1,5–2 l wody dziennie (lub więcej, zależnie od masy ciała). Unikaj jednocześnie bardzo gorących napojów, które mogą dodatkowo podrażnić i wysuszyć delikatną skórę.
Przy jakich chorobach pękają usta?
Przesuszone, piekące, pękające usta mogą być objawem zakażeń (np. bakteryjnych), alergii (np. na kosmetyki czy konkretne pokarmy), kontaktowego zapalenia skóry czy chorób ogólnoustrojowych (w rzadkich przypadkach). Jeśli Twój problem jest przewlekły lub objawy są mocno uciążliwe i nie mijają mimo odpowiedniej pielęgnacji, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Jesienią i zimą Twoje usta wymagają szczególnego wsparcia. W końcu wiatr, mróz, suche powietrze i inne czynniki zwiększają ryzyko wysuszenia warg. Zadbaj więc o to, by w każdej kieszeni czy torebce czekała na Ciebie pomadka ochronna, np. ta z Miodem Manuka. Uważaj też na oblizywanie i przygryzanie warg. Uzupełnij pielęgnację o zdrową dietę i nawodnienie. W ten sposób ochronisz swoje usta przed nieprzyjemnymi dolegliwościami!
Źródła:
[1] www.ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/powrot-do-zrodla-czyli-kilka-slow-o-wodzie/
[2] www.ceneo.pl/136941579#tab=reviews
www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62915,witamina-b2-ryboflawina
www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62907,witamina-e
www.ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/co-jesc-by-miec-zdrowa-cere/
www.pzp.umw.edu.pl/pdf/2019/9/3/215.pdf
www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-chapped-lips#when-to-see-a-doctor
www.nhs.uk/conditions/sore-or-dry-lips/
www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/dry/heal-dry-chapped-lips