Miód Manuka – 10 najczęstszych faktów i mitów

Ma więcej methylglyoxalu (MGO) niż jakikolwiek inny produkt spożywczy, możesz jeść go łyżeczką lub dodawać do ulubionych potraw, bywa fałszowany… To tylko niektóre informacje na temat oryginalnego Miodu Manuka! Czym jeszcze wyróżnia się ten złocisty nektar? Poznaj 10 najczęstszych faktów i mitów, które krążą wokół tego ciekawego produktu.

oryginalny_miod_manuka

  1. Miód Manuka nie zawsze pochodzi tylko z Nowej Zelandii – FAKT
  2. Im ciemniejszy Miód Manuka, tym lepszy – MIT
  3. Miód Manuka ma specyficzny, intensywny smak – FAKT
  4. Każdy Miód Manuka zawiera wysoki poziom MGO – MIT
  5. Metody pomiaru UMF I MGO to dwie różne skale służące określeniu jakości Miodu Manuka - FAKT
  6. Nie każdy miód oznaczony jako „manuka” jest autentyczny – FAKT
  7. Miód Manuka jest droższy ze względu na ograniczoną produkcję i kosztowną certyfikację – FAKT
  8. Miód Manuka wyróżnia się na tle innych miodów – FAKT
  9. Miód Manuka nie nadaje się do gotowania – MIT
  10. Miód Manuka wymaga specjalnych warunków przechowywania – MIT

 

Miód Manuka nie zawsze pochodzi tylko z Nowej Zelandii – FAKT

Miód Manuka to efekt pracy pszczół żyjących w konkretnych regionach świata. Jest pozyskiwany z krzewów manuka, których urocze małe kwiaty kwitną zaledwie ok. 4 tygodnie. To gatunek, który najczęściej rośnie w trudno dostępnych miejscach – naturalnie tylko w Nowej Zelandii oraz małej części Australii (w Tasmanii). 

Oryginalny Miód Manuka może więc pochodzić jedynie z tych dwóch krajów. Głównym producentem – chociaż nie jedynym – jest jednak rzeczywiście Nowa Zelandia, znana z dzikiej przyrody i bardzo czystego powietrza. 

Nic dziwnego, że tamtejszy rząd wprowadził m.in. system licencjonowania FernMark, który wymaga od firm spełnienia rygorystycznych kryteriów. Jeśli konkretny producent Miodu Manuka może pochwalić się uzyskaniem takiej licencji, masz pewność nowozelandzkiego pochodzenia produktu i autentyczności miodu. Przykładowo: numer licencji Manuka Health New Zealand to 100226.

 Im ciemniejszy Miód Manuka, tym lepszy – MIT 

Autentyczny Miód Manuka to produkt całkowicie naturalny – bez dodatków, np. aromatów czy barwników. A to oznacza, że poszczególne partie mogą trochę różnić się od siebie kolorem. I to zupełnie normalne. Wszystko zależy od konkretnych zbiorów i takich czynników jak pogoda czy odcień kwiatów (krzewy manuka mogą różnić się kolorem, płatki są np. białe i różowe). 

Aby mieć pewność, że produkt jest oryginalny i wysokiej jakości – wybierz Miód Manuka z certyfikatami i gwarancją pochodzenia. Kolor nie ma w tym przypadku znaczenia, istotna jest zadeklarowana na opakowaniu zawartość MGO.

Miód Manuka ma specyficzny, intensywny smak – FAKT

Każdemu Miód Manuka może smakować trochę inaczej. Według niektórych jest lekko orzechowy czy ziemisty. Kolejna grupa wyczuwa nutkę przyjemnej goryczy. Inni zwracają uwagę na kwiatowo-korzenne nuty. Większość miłośników Miodu Manuka zgadza się również, że produkt nie jest nadmiernie słodki, a jego intensywny posmak długo pozostaje na języku. Jest też opisywany jako głęboki i specyficzny, a jednocześnie przepyszny. Jak więc dokładnie smakuje Miód Manuka? Pozostaje tylko przekonać się od tym samemu!

Ten złoty nektar wyróżnia się też konsystencją – lekką i kremową, nawet trochę puszystą. To m.in. dzięki temu tak dobrze sprawdza się do słodzenia sosów sałatkowych czy zdrowych koktajli. Przyjemnie je się go również bezpośrednio z łyżeczki. 

Każdy Miód Manuka zawiera wysoki poziom MGO – MIT 

MGO, czyli methylglyoxal, to naturalny związek chemiczny. Zawartość tej substancji w Miodzie Manuka jest wyższa niż w tradycyjnych miodach oraz innych produktach spożywczych – taką pewność masz jednak tylko wtedy, gdy wybierzesz certyfikowany i przebadany miód z odpowiednio oznaczoną etykietą. 

Na rynku znajdziesz również Miody Manuka o różnych poziomach MGO. Przykładowo oryginalny Miód Manuka produkowany przez Manuka Health New Zealand jest dostępny w wielu wersjach o różnej zawartości MGO:

  • Miód Manuka MGO™ 100+ (minimum 100 mg/kg),
  • Miód Manuka MGO™ 250+ (minimum 250 mg/kg),
  • Miód Manuka MGO™ 400+ (minimum 400 mg/kg),
  • Miód Manuka MGO™ 550+ (minimum 550 mg/kg),
  • Miód Manuka MGO™ 850+ (minimum 850 mg/kg).

Niektórzy producenci proponują również połączenie Miodów Manuka z innymi rodzajami, np. blend z miodem nektarowym wielokwiatowym. W takim miksie zawartość MGO jest niższa niż w wyrobie wykonanym w 100% na bazie krzewów manuka (jednoodmianowym).

Pamiętaj także, że kluczowa jest tutaj certyfikacja MGO™. Jeśli poziom methylglyoxalu jest potwierdzony badaniami, masz pewność jego minimalnej zawartości. Warto więc dokładnie przyjrzeć się etykiecie. 

Metody pomiaru UMF I MGO to dwie różne skale służące określeniu jakości Miodu Manuka - FAKT

Już wiesz, że MGO to methylglyoxal. Certyfikat MGO™ skupia się właśnie na tym związku, określając minimalny poziom tej substancji chemicznej w konkretnej partii Miodu Manuka. UMF (czyli Unique Manuka Factor) wskazuje z kolei na poziom substancji antybakteryjnych, w tym m.in. MGO

Oba systemy certyfikacji określają więc jakość wyrobu, jednak trochę pod innymi względami. Dodatkowo MGO™ to nowocześniejsza, precyzyjna i bardzo dokładna metoda, ze skalą błędu jedynie 2%. Nic dziwnego, że jest wykorzystywana coraz częściej. 

Już wiesz, że MGO to methylglyoxal. Certyfikat MGO™ skupia się właśnie na tym związku, określając minimalny poziom tej substancji chemicznej w konkretnej partii Miodu Manuka. Również skala UMF (czyli Unique Manuka Factor) jest wykorzystywana do określenia jakości Miodu Manuka, ale ta metoda pomiaru opiera się na innych wytycznych niż bezpośrednie określenie stężenia MGO w miodzie.

Oba systemy certyfikacji określają więc jakość wyrobu, jednak trochę pod innymi względami. Dodatkowo MGO™ to nowocześniejsza, precyzyjna i bardzo dokładna metoda, ze skalą błędu jedynie 2%. Nic dziwnego, że jest wykorzystywana coraz częściej. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat oryginalnego Miodu Manuka? Sprawdź artykuł: Przewodnik po świecie wyjątkowego Miodu Manuka MGO

Nie każdy miód oznaczony jako „manuka” jest autentyczny – FAKT 

Czy wiesz, że roczna produkcja Miodu Manuka w Nowej Zelandii wynosi ok. 1 700 ton, a sprzedaż to… ok. 10 000 ton? To zaskakująca rozbieżność! Okazuje się jednak, że nieuczciwi producenci próbują zarobić na niewiedzy konsumentów, dopuszczając się fałszowania Miodu Manuka. Wśród praktyk, które można spotkać na rynku, znajduje się m.in. dodawanie sztucznych barwników. Taki wyrób nie jest oryginalny.

Jak nie dać się nabrać i jak wybrać autentyczny produkt wytworzony na bazie kwiatów z krzewów manuka? Autentyczność Miodu Manuka potwierdzają między innymi

  • licencja FernMark – gwarancja pochodzenia z Nowej Zelandii, uzyskiwana na podstawie rygorystycznych kryteriów,
  • identyfikator RMP ID – potwierdzenie bezpieczeństwa i pochodzenia produktu, nadaje go Ministerstwo Przemysłu Nowej Zelandii, 
  • certyfikat MGO™ lub UMF – gwarancja zawartości substancji chemicznych.

Pamiętaj, że nieuczciwi sprzedawcy mogą dopuszczać się nawet fałszowania certyfikatów i niepoprawnego oznaczania opakowań. Przykładem może być identyfikator RMP ID – numer z etykiety sprawdzisz TUTAJ (muszą zgadzać się numer partii i marka). 

Więcej informacji na temat autentyczności Miodu Manuka znajdziesz w artykule: Fałszywe miody w Europie – jak nie dać się nabrać? 

certyfikaty_miodu_manuka

Miód Manuka jest droższy ze względu na ograniczoną produkcję i kosztowną certyfikację – FAKT

Cena Miodów Manuka waha się w granicach ok. 22–100 zł za 100 g. To zatem trochę droższy wyrób niż klasyczne, tradycyjne miody – przez wielu uważany za produkt premium. Skąd bierze się ta cena? W tym przypadku najważniejsze jest rdzenne pochodzenie (Nowa Zelandia, ewentualnie Australia), które gwarantuje wysoką jakość. Stosunkowo drogi jest również import produktu do Polski.

Produkcja Miodu Manuka jest ograniczona, a do jego zbiorów często wykorzystuje się chociażby helikoptery (które umożliwiają pozyskanie złotego nektaru z trudno dostępnych, dzikich lokalizacji). Producenci promują również zrównoważone pszczelarstwo. Dbają o dobrostan pszczół, regularnie kontrolując stan ich zdrowia. 

Drugim czynnikiem, który wpływa na cenę Miodów Manuka, jest kosztowna certyfikacja. Uzyskanie licencji i identyfikatorów wymaga przeprowadzania wielu niezależnych badań oraz udziału w testach i kontrolach – a to wymaga wielu nakładów finansowych. Efektem jest jednak produkt wysokiej jakości, autentyczny i sprawdzony pod kątem zawartości MGO.

Miód Manuka wyróżnia się na tle innych miodów – FAKT 

To ciekawa propozycja dla wszystkich osób, którym zależy na uzupełnieniu jadłospisu o ilości MGO wyższe niż te, które znajduje się w innych produktach spożywczych. Miód Manuka jest miodem dojrzewającym dzięki czemu zawartość methylglyoxalu wzrasta wraz z upływem czasu. Wyróżnia się też wyjątkowym smakiem. Nie jest nadmiernie słodki, co ułatwia jego regularne spożywanie. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat różnic między klasycznym polskim miodem a Miodem Manuka? Sprawdź artykuł: Miód Manuka a tradycyjne miody i dowiedz się, ile dokładnie MGO mają najpopularniejsze gatunki. 

Miód Manuka nie nadaje się do gotowania – MIT 

Różne rodzaje Miodu Manuka mają trochę inne przeznaczenie i zastosowanie. Wersje z wyższą zawartością MGO warto spożywać bezpośrednio z łyżeczki. Miód Manuka MGO™ 100+ jest z kolei wręcz polecany do eksperymentów kulinarnych. Możesz wykorzystać go do takich dań i potraw jak:

  • sałatki warzywne i owocowe,
  • zimne napoje (np. soki, lemoniady, drinki),
  • smoothie i koktajle owocowo-warzywne,
  • polewy (np. do naleśników, gofrów, owsianki),
  • desery i ciasta (np. szarlotka, crumble),
  • zupy i sosy (np. zupy kremy, curry),
  • szoty z przyprawami,
  • twarogi, pasty kanapkowe.

To tylko niektóre propozycje – głęboki smak Miodu Manuka wzbogaca każde danie, dodając mu odrobiny słodyczy oraz niepowtarzalnego aromatu. Nie bój się więc eksperymentować!

potrawy_z_miodem_manuka

Miód Manuka wymaga specjalnych warunków przechowywania – MIT 

Miody najlepiej przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu w temperaturze od ok. 8 do ok. 20 stopni Celsjusza – a więc nie w lodówce. Nie inaczej jest w przypadku Miodu Manuka: ten złoty nektar nie wymaga więc specjalnych warunków przechowywania. Spokojnie trzymaj go więc np. w spiżarni, szafce czy szufladzie w kuchni. W ten sposób jak najdłużej zachowasz jego właściwości, w tym smakowe. 

Nie ma drugiego takiego miodu jak Miód Manuka – to fakt. To produkt pochodzący najczęściej z dzikich terenów Nowej Zelandii, który wyróżnia się wysoką zawartością MGO oraz niepowtarzalnym smakiem. Wybierz rodzaj Miodu Manuka dla siebie, kierując się poziomem methylglyoxalu oraz certyfikatami. W ten sposób urozmaicisz swój jadłospis o produkt jedyny w swoim rodzaju!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium