Fałszywe miody w Europie – jak nie dać się nabrać?

Szacuje się, że w Nowej Zelandii produkuje się jedynie 1 700 ton Miodu Manuka na rok. Tymczasem sprzedaż tego produktu na całym świecie wynosi ok. 10 000 ton. Jak to możliwe? Część firm dopuszcza się oszustwa, m.in. dodając syrop cukrowy – bez zmiany składu na etykiecie. Niedawny raport Komisji Europejskiej potwierdza stosowanie takich nieuczciwych praktyk. Dodatkowo w ciągu kilku lat odsetek podrobionych miodów znacznie wzrósł. 

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze miodu. Dowiedz się, jakie certyfikaty są najważniejsze i w jaki sposób dbamy o najwyższą jakość jednoodmianowego Miodu Mānuka MGO™. Uważaj na podróbki i nie daj się wprowadzić w błąd!

 falszowanie-miodow

Raport Komisji Europejskiej o fałszowaniu miodów – wyniki 

 W 2021 i 2022 r. Komisja Europejska przeprowadzała akcję o nazwie „From the Hives” (tłum. Z uli). Jej celem było zbadanie losowych próbek miodu importowanego do Unii Europejskiej – aby sprawdzić, czy producenci dostosowują się do przepisów wspólnoty (przede wszystkim tzw. Dyrektywy Miodowej). 

Wyniki są niepokojące. Badania wykazały, że aż 46% z przebadanych próbek określono jako „podejrzane”. Opisy na etykietach nie zawsze odpowiadają temu, co tak naprawdę skrywa opakowanie. 

Dla porównania: podobna akcja miała miejsce w latach 2015–2017, wówczas taki status uzyskało 14% próbek. W ciągu kilku lat odsetek nieprawidłowości wzrósł aż o 32%.

W jaki sposób działają nieuczciwi producenci? 

Autorzy najnowszego badania zwracają uwagę, że dla jeszcze większej skuteczności zastosowano zaawansowane metody badawcze. Dzięki nim łatwiej wykryć różne sposoby fałszowania miodu. Wśród nich najczęstsze to:

 • dodawanie do miodu syropu cukrowego (np. z ryżu, pszenicy, buraków cukrowych),
 • stosowanie barwników oraz innych dodatków, które ułatwiają imitowanie miodu (np. pod kątem koloru czy konsystencji). 

Wykazano, że producenci korzystali też z innych nieuczciwych praktyk, aby wprowadzać klientów w błąd. Ujawniono:

 • ukrywanie prawdziwego pochodzenia miodu,
 • korzystanie z laboratoriów akredytowanych przez UE, aby tworzyć trudno wykrywalne mieszanki,
 • nadmierne obniżanie ceny produktu (która jest niemożliwa do uzyskania w przypadku autentycznego miodu).

nieuczciwe-praktyki-falszowania

Nieoryginalne Miody Manuka mogą ponadto łączyć kilka różnych gatunków nektaru (wówczas produkt z krzewów manuka jest tylko jednym ze składników). Zawsze zwracaj więc uwagę na to, aby miód był jednorodny, jednoodmianowy – tak jak Miód Manuka MGO™.

Jak odróżnić oryginalne Miody Manuka MGO™ od podróbek?

Jako firma Propharma jesteśmy wyłącznym dystrybutorem produktów Manuka Health New Zealand – dzięki temu oryginalne Miody Manuka MGO™ są dostępne w Polsce już od 15 lat. Z zaniepokojeniem i szokiem patrzymy na dane Komisji Europejskiej. 

Z tego powodu chcemy jeszcze bardziej zwiększyć świadomość na temat oryginalnych miodów – aby zadbać o klientów, którzy szukają produktów najwyższej jakości. 

Na co zatem zwrócić uwagę podczas wyboru Miodu Manuka? Sprawdź, jak ważne są certyfikaty potwierdzające autentyczność produktu oraz regularne, rygorystyczne kontrole na każdym etapie – od uprawy aż po przelanie do słoiczka.

Licencja FERNMARK – gwarancja pochodzenia Miodu Manuka MGO™

Na dzikich i trudnodostępnych terenach Nowej Zelandii jedynie przez 4 tygodnie w roku kwitną krzewy manuka. Wabią pszczoły swoimi uroczymi kwiatami. Aby uzyskać 1 kg miodu, potrzeba jednak aż 4 milionów takich kwiatów! Nic zatem dziwnego, że nieuczciwi producenci robią wszystko, aby sfałszować ten złoty nektar.

Wybierając Miód Manuka MGO™, masz całkowitą pewność nowozelandzkiego pochodzenia. Manuka Health to marka, która uzyskała licencję Fernmark. To znak zaufania od rządu Nowej Zelandii. 

Aby go otrzymać, firma musi spełnić rygorystyczne kryteria narzucone przez przepisy. Najważniejsze zasady dla marek (zgodnie z informacjami na stronie www.fernmark.nzstory.govt.nz):

 • rejestracja firmy w Nowej Zelandii,
 • przestrzeganie nowozelandzkiego prawa,
 • dobra reputacja,
 • zatrudnianie pracowników w Nowej Zelandii,
 • eksport produktów od ponad 12 miesięcy,
 • wykazanie, że produkt był uprawiany/produkowany/projektowany w Nowej Zelandii.

Numer licencji Fernmark dla marki Manuka Health New Zealand to 100226. Więcej informacji znajdziesz bezpośrednio na stronie Fernmark. Przejrzysz tam listę wszystkich produktów wraz z oznaczeniami o uprawie/produkcji/projekcie w Nowej Zelandii. 

certyfikaty-miodu-manuka

Certyfikaty MGO™ i UMF™ – gwarancja składu Miodu Manuka MGO™

Co wyróżnia Miód Manuka na tle innych miodów, jakie znajdziesz w sprzedaży? To bardzo wysoka zawartość MGO™, czyli methylglyoxalu. To właśnie przede wszystkim ten związek odpowiada za właściwości tego wyjątkowego produktu. Bywa nawet nazywany „magicznym składnikiem”. Tylko wybierając przebadane i certyfikowane produkty, masz pewność gwarantowanej zawartości methylglyoxalu.

Firma Manuka Health New Zealand, wspólnie z niezależnymi naukowcami, przygotowała skuteczny system pomiaru MGO™ w danej partii produktu. To zaakceptowana przez rząd Nowej Zelandii metoda, która jest powtarzalna i możliwa do przeprowadzenia w każdym akredytowanym laboratorium badającym żywność. To pierwsza rozlewnia na świecie, która zaczęła korzystać z tego rozwiązania. 

Dzięki temu masz pewność, ile methylglyoxalu na kilogram znajduje się w konkretnym rodzaju Miód Manuka MGO™. Przykładowo: oznaczenie 550+ wskazuje, że produkt zawiera minimum 550 mg/kg. Jak się jednak okazuje, faktyczna zawartość zwykle jest dużo wyższa.

Czy wiesz, że możesz samodzielnie sprawdzić certyfikat MGO™ dla każdego słoiczka? Wystarczy kliknąć tutaj: sprawdź certyfikat MGO™. Dzięki temu poznasz dokładne cechy danej partii. 

Ale to jeszcze nie wszystko. Manuka Health New Zealand należy też do niezależnego Stowarzyszenia UMFHA (Unique Mānuka Factor Honey Association), które zrzesza tylko sprawdzonych producentów. Aby uzyskać certyfikat, firma musi przejść szereg rygorystycznych testów. Marka Manuka Health New Zealand uzyskała licencję numer 1074, a potwierdzenie znajdziesz TUTAJ

Certyfikat RMP ID – gwarancja bezpieczeństwa Miodu Manuka MGO™

Kolejnym potwierdzeniem najwyższej jakości Miodu Manuka MGO™ jest certyfikat RMP (Risk Management Program). Opracowano go w ramach HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point) i GMP (Good Manufacturing Practice). Co to oznacza w praktyce i dlaczego uzyskanie takiego potwierdzenia jest tak ważne?

Każdy producent miodu spoza Unii Europejskiej musi otrzymać odpowiednie świadectwo weterynaryjne oraz oznaczyć produkt identyfikatorem zakładu produkcyjnego. Taki certyfikat RMP jest przede wszystkim potwierdzeniem bezpieczeństwa. 

Ale nie tylko, bo jest dodatkowo gwarancją pochodzenia. To kolejne poświadczenie, że wszystkie Miody Manuka MGO™ od Manuka Health są produkowane i pakowane na terenie Nowej Zelandii, zgodnie z zasadami Nowozelandzkiego Urzędu ds. Zdrowej Żywności. 

Na każdym słoiku Miodu Manuka MGO™ znajdziesz RMP ID. Możesz więc sprawdzić, jaki konkretnie zakład wyprodukował i zapakował złoty nektar. Wystarczy kliknąć tutaj: sprawdź certyfikat RMP.

Zrównoważone pszczelarstwo – gwarancja autentyczności Miodu Manuka MGO™

Manuka Health New Zealand to rozlewnia powstała w 2006 r., która od początku do końca zarządza procesem produkcji. Własne ule, centra ekstrakcyjne, zakłady produkcyjne i rozlewnicze… To tylko część tej dobrze naoliwionej maszyny! 

Firma korzysta też ze wsparcia doświadczonych pszczelarzy, zawsze dbając o dobrostan i zdrowie pszczół. Bez nich pozyskanie dobroczynnego nektaru byłoby niemożliwe!

Kluczem jest zrównoważone, autentyczne pszczelarstwo, które opiera się na miłości do tych niezwykłych stworzonek. Obejmuje m.in. brak antybiotyków, ochronę przez cały rok czy zapewnienie pszczołom odpowiedniej ilości pożywienia. Przykładowo: główny pszczelarz, Dave Campbell, w każdym sezonie koncentruje się na optymalnym rozmieszczeniu uli – aby pszczoły nie musiały ze sobą konkurować.

zrownowazone-pszczelarstwo

Niezależne kontrole laboratoryjne – gwarancja jakości Miodu Manuka MGO™

Również firma Propharma, wyłączny polski dystrybutor marki Manuka Health New Zealand, regularnie zleca niezależne kontrole laboratoryjne. Sprawdzamy w ten sposób zgodność z normami, a Ty masz jeszcze większą pewność, że otrzymasz produkt wysokiej jakości. Co jest analizowane? To m.in. następujące parametry:

 • stężenie methylglyoxalu – czyli ilość tego związku na 1 kg miodu (czy zgadza się z deklarowaną przez producenta),
 • zawartość HMF (5-hydroksymetylofuralu) oraz liczba diastezowa – co pozwala wykluczyć zafałszowanie miodu syropem cukrowym oraz niedopuszczalne przegrzanie (które powoduje utratę wartości odżywczych),
 • analiza pyłkowa – umożliwia sprawdzenie gatunku miodu, który zawsze powinien być jednorodny (bez domieszek).

badania-mgo

Wszelkie niezależne analizy potwierdziły autentyczność oraz wysoką jakość Miodu Manuka MGO™. Dodatkowo okazało się, że rzeczywista zawartość methylglyoxalu jest jeszcze wyższa od tej deklarowanej na opakowaniu

Podczas najnowszego badania z 2022 r. różnice okazały się naprawdę znaczące i wyniosły średnio aż 28%. Przykładowo dla wariantu 550+ średnie realne stężenie MGO™ to 954,1 mg/kg, a dla wariantu 100+ – 323,5 mg/kg. 

Wybieraj tylko oryginalny Miód Manuka MGO™

Popularność cennego miodu z kwiatów manuka stale rośnie. Jednocześnie pozyskanie złotego nektaru wcale nie jest takie proste... Endemiczne krzewy kwitną jedynie miesiąc w roku. Rosną też zwykle w dziewiczych i trudno dostępnych częściach Nowej Zelandii. Dodatkowo uzyskanie certyfikatów oryginalności miodu wymaga szeregu kontroli oraz spełnienia wielu warunków. 

Nie wszystkie firmy są gotowe na te poświęcenia – część dopuszcza się fałszerstw i oszustw, by zarobić na nieświadomości klientów. Te nieuczciwe praktyki stoją w opozycji do wartości, jakimi kierują się Manuka Health New Zealand oraz Propharma. 

falszowanie-miodu

Na szczęście już wiesz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru. Oryginalny Miód Manuka MGO™ to produkt premium, który cieszy się zainteresowaniem na całym świecie. Takie certyfikaty jak MGO™, RMP ID oraz UMF™ są gwarancją pochodzenia, autentyczności i wysokiej zawartości substancji odżywczych. Wybieraj świadomie!

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium