Naturalna pasta do zębów – jak wybrać najlepszą?

Według najnowszych badań 54,5% Polaków myje zęby 2 razy dziennie, 18,1% sięga po szczoteczkę i pastę raz dziennie, 13,9% szczotkuje 3 razy na dzień, a 2,7% – robi to jeszcze częściej [1].

Bez względu na to, do której grupy należysz, kluczem dla zachowania higieny jamy ustnej jest wybór odpowiedniej pasty do zębów. Jeśli lubisz naturalną pielęgnację, postaw na naturalną pastę z certyfikatem COSMOS, np. z Miodem Manuka. Jak wybrać kosmetyk dla siebie, co warto wiedzieć o fluorze i na co zwrócić uwagę podczas zakupu pasty do zębów? Sprawdź!

pasty_miód_manuka

Naturalne kosmetyki z Miodem Manuka – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Miód Manuka od lat budzi zainteresowanie, dlatego również Polacy coraz częściej korzystają z tego „złotego nektaru”. I nic dziwnego – to unikalny w skali światowej produkt, który wyróżnia się przede wszystkim wysoką zawartością naturalnego związku o nazwie methylglyoxalu (MGO).

Dowiedziono, że jego ilość w Miodzie Manuka jest znacznie bardziej skoncentrowana niż w jakimkolwiek innym produkcie! Przykładowo: jedna łyżeczka Miodu Manuka zawiera tyle MGO, ile znajduje się w 50 łyżeczkach tradycyjnego miodu. 

Jak to możliwe? Miód Manuka pochodzi z dzikich terenów Nowej Zelandii – trudno dostępnych i dziewiczych. To właśnie tam występuje endemiczna roślina – krzew manuka, z której wyjątkowego nektar pszczoły produkcją Miód Manuka. Zatem kluczem dla wysokiej zawartości MGO jest pochodzenie nektaru z unikatowego krzewu manuka.

Miód Manuka jest dostępny przede wszystkim w formie produktu spożywczego, który doskonale sprawdza się m.in. jako dodatek do śniadań. Wykorzystuje się  go również w kosmetykach naturalnych, np. pomadkach, pastach do zębów, kremach czy balsamach. Kosmetyki z Manuką są dodatkowo wzbogacone o inne substancje, które pomagają wzmocnić działanie tych produktów na skórę czy zęby. 

 

pasta

Na co zwrócić uwagę, wybierając naturalną pastę do zębów? 5 wskazówek

Czyste zęby bez próchnicy i świeży oddech, Czy można osiągnąć to wszystko z naturalną pastą do zębów? Okazuje się, że tak! To również sposób na to, żeby zadbać nie tylko o siebie, lecz także o środowisko. 

Ważne jednak, aby postawić na odpowiedni produkt o dobrze opracowanym składzie – wolny od szkodliwych składników, a bazujący na ekstraktach roślinnych. Jak wybrać pastę do zębów, jeśli zależy Ci na naturalnej pielęgnacji? Najważniejsze wskazówki:

  1. Zwróć uwagę na certyfikaty – to gwarancja dobrego i świadomego wyboru. Przykładowo certyfikat COSMOS Natural (Cosmetic Organic Standard) potwierdza naturalny skład kosmetyku i zastosowanie składników wolnych od GMO. Jest też zapewnieniem, że podczas jego produkcji nie testowano na zwierzętach.
  1. Poznaj recepturę pasty – w naturalnych pastach do zębów królują ekstrakty roślinne. Zanim wybierzesz kosmetyk dla siebie, poznaj więc składniki znajdujące się w tubce. Przykładem może być olejek z krzewu manuka o delikatnym ziołowym aromacie.
  1. Unikaj dwutlenku tytanu (barwnika E 171) – za biały kolor pasty do zębów bardzo często odpowiada właśnie ten barwnik. Tymczasem według informacji podanych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności regularnie stosowany może niekorzystnie działać na organizm, m.in. na jelita [2, 3]. Jeśli zależy Ci więc na naturalnej pielęgnacji, uważaj na dwutlenek tytanu.
  1. Unikaj SLS – Sodium Lauryl Sulfate to kolejny popularny składnik standardowych past do zębów. Ma przede wszystkim właściwości pieniące, dlatego tak często pojawia się w kosmetykach. Może jednak działać silnie drażniąco na jamę ustną. Zwróć więc uwagę, czy znajduje się w składzie wybranej przez Ciebie naturalnej pasty.
  1. Wybierz ekologiczne opakowanie – chociaż to zawartość tubki jest najważniejsza, możesz mieć pozytywny wpływ na środowisko także w inny sposób. Sprawdź więc, czy producent wykorzystuje tworzywa odnawialne, np. trzcinę cukrową. 

Naturalna pasta z certyfikatem COSMOS to sposób na codzienną ochronę swojego uśmiechu, a jednocześnie zadbanie o planetę. To właśnie dlatego tego typu kosmetyki cieszą się coraz większą popularnością w grupie osób, którym zależy na świadomych zakupach.

Fluor w pastach do zębów – wady i zalety

Od pewnego czasu o fluorze jest bardzo głośno – ten składnik past do zębów ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Bez wątpienia ważne są jego właściwości chroniące przed powstawaniem próchnicy i działające wzmacniająco na szkliwo. 

Jakie są zatem zalecenia dentystyczne? Aktualnie takie organizacje jak Polskie Towarzystwo Stomatologiczne czy Światowa Federacja Dentystyczna zalecają stosowanie pasty z fluorem w każdym wieku, jednak zawsze w odpowiednio dostosowanej ilości [3]. Standardem dla dorosłych są pasty o zawartości fluoru na poziomie 1000–1500 ppm.

Jednocześnie sporo mówi się o możliwych działaniach negatywnych. Nadmiar fluoru w organizmie może wywołać fluorozę zębów i kości. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zbyt duża ilość tego pierwiastka ma odwrotne działanie niż optymalna, czyli osłabia szkliwo i kości. Mowa jednak o sporych dawkach, które trudno przekroczyć, stosując się do ogólnych zaleceń.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, warto jednak porozmawiać ze stomatologiem. Zwróć też uwagę na swoją dietę i zawartość fluoru w wodzie pitnej. Jeśli jest ono wyższe od zalecanej, pasty bez fluoru mogą okazać się lepszym wyborem.

Na rynku znajdziesz duży wybór past z fluorem i bez niego – również w gamie kosmetyków naturalnych. Przykładem jest pasta do zębów z Miodem Manuka, dostępna w dwóch wersjach:

Zatem którą naturalną pastę wybrać? Decyzja należy do Ciebie – weź pod uwagę m.in. indywidualne potrzeby, zawartość fluoru w diecie i wodzie pitnej.

pasta_bez_fluoru

Pasta do zębów z Miodem Manuka od Manuka Health – wyjątkowy skład

Naturalna pasta z miodem – brzmi intrygująco? Okazuje się, że Miód Manuka znajduje zastosowanie również w myciu oraz pielęgnacji zębów i dziąseł. W zależności  od wybranego kosmetyku w składzie znajdziesz:

  • Certyfikowany Miód Manuka – nektar pochodzący z dziewiczych terenów Nowej Zelandii, o najwyższym stężeniu MGO na świecie.
  • Olejek z krzewu manuka – roślina należy do tej samej rodziny co m.in. drzewo herbaciane, mirt czy eukaliptus.
  • Propolis – lepka substancja wytwarzana przez pszczoły, bogata w składniki bioaktywne, zawiera m.in. polifenole i związki lotne.

Pasta z Miodem Manuka to naturalna alternatywna dla standardowych past do zębów. Skutecznie usuwa resztki jedzenia i płytkę nazębną, pozostawiając zęby i dziąsła czyste. Dodatkowo, m.in. dzięki zawartości olejku z krzewu Manuka, zapewnia uczucie świeżości oddechu. Co ważne, delikatna nuta mięty mająca wpływ na smak, jest łagodna, więc nie powoduje szczypania. 

Wiele osób ceni tę pastę z certyfikatem COSMOS Natural również za opakowanie przyjazne dla planety. Tubkę w 56% wykonano z trzciny cukrowej, która jest odnawialnym surowcem. 

 

Pasta do zębów z Miodem Manuka MGO™ 250+ i olejkiem Manuka

Pasta do zębów z Miodem Manuka MGO™ 400+, propolisem i olejkiem Manuka

Czy pasta zawiera fluor?

TAK

NIE

Czy pasta zawiera SLS?

NIE

NIE

Czy pasta zawiera dwutlenek tytanu?

NIE

NIE

Jaki certyfikat ma pasta?

COSMOS Natural

COSMOS Natural

Ile Miodu Manuka zawiera pasta?

4% Miodu Manuka MGO™ 400+

5% Miodu Manuka MGO™ 250+

Jaki smak ma pasta?

Mięty ziołowej

Mięty ziołowej

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź artykuł: Pasta do zębów z miodem manuka i inne sposoby dbania o higienę jamy ustnej.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Już wiesz, że odpowiednia pasta do zębów ma ogromne znaczenie w trakcie codziennej higieny jamy ustnej. Równie istotny jest jednak wybór szczoteczki. Co znajdziesz na rynku?

Szczoteczki manualne:

  • z supermiękkim włosiem – dla osób z implantami, stanami zapalnymi dziąseł,
  • z miękkim włosiem – dla osób, które mają nadwrażliwe zęby i dziąsła,
  • ze średnim włosiem – standardowe, dla osób bez większych problemów,
  • z twardym włosiem – dla osób, które mają zęby podatne na odkładanie płytki i kamienia.

Szczoteczki elektryczne:

  • z okrągłą główką (popularnie nazywane po prostu elektrycznymi) – wykorzystują ruchy oscylacyjno-rotacyjne lub oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne,
  • soniczne – wykorzystują fale dźwiękowe i ruch wymiatająco-pulsacyjny.
  • ultradźwiękowe – wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, główka i włókna się nie ruszają.

Którą szczoteczkę do zębów wybrać? Wielu dentystów zwraca uwagę, że opcje manualne są najmniej precyzyjne – można wykonać nimi mniej ruchów, nie wprowadzają też wody i pasty w drgania. Jeśli zależy Ci jednak na ekologii, rozwiązania biodegradowalne (np. bambusowe) w wersji manualnej mogą być dla Ciebie odpowiednie. Warto jednak porozmawiać ze swoim dentystą, który pomoże Ci dobrać szczoteczkę indywidualnie. 

Pamiętaj również, że nawet najdroższa szczoteczka nie pomoże, jeśli nie będziesz regularnie i dokładnie myć zębów – najlepiej po każdym posiłku, a minimum 2 razy dziennie. Każde mycie powinno trwać ok. 2 minuty. 

Naturalne metody dbania o jamę ustną

Pasta do zębów z Miodem Manuka MGO™ 400+ to jeden z kosmetyków do pielęgnacji jamy ustnej, który jest wolny od takich substancji jak SLS czy dwutlenek tytanu. Dzięki temu delikatnie, ale skutecznie usuwa bakterie i resztki jedzenia, na długo zapewniając świeżość oddechu. Co jeszcze zastosować, aby naturalnie dbać o zęby, dziąsła i język?

Pamiętaj, żeby pić dużo wody oraz unikać słodkich napojów i słodyczy (szczególnie tych, które przyklejają się do powierzchni zębów na długo, np. landrynek). Higienę jamy ustnej uzupełnij też o czyszczenie języka (najlepiej specjalnym czyścikiem) oraz przestrzeni międzyzębowych (jeśli chcesz działać eko, sprawdzi się irygator – który wykorzystuje tylko czystą wodę).

Jeżeli zależy Ci na naturalnej higienie jamy ustnej, włącz do codziennej pielęgnacji pastę z Miodem Manuka. Masz do wyboru opcję z fluorem lub bez niego, dzięki czemu łatwo dopasujesz kosmetyk do swoich potrzeb.

pasta

Źródła: 

[1] www.stomatologianews.pl/jak-polacy-wlasciwie-dbaja-o-zeby-raport-kwiecien-2024-r/

[2] www.mp.pl/pacjent/dieta/aktualnosci/267269,barwnik-e171-nie-jest-juz-uwazany-za-bezpieczny

[3] www.mp.pl/gastrologia/wiadomosci/159154,dwutlenek-tytanu-moze-szkodzic-jelitom

[4] www.pts.net.pl/fdi-pasta-z-fluorem-jednym-z-fundamentow-walki-z-prochnica/

www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.9.10.

www.controlunion.pl/certyfikat-cosmos/

www.mp.pl/pytania/pediatria/wideo/139944,stosowanie-past-do-zebow-bez-fluoru-u-malych-dzieci

www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/129118,fluor

www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/74856,fluor

www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/9/04%20%20Fluor.pdf

www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/274035,jak-codziennie-dbac-o-zeby

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium