Odpowiednia higiena jamy ustnej to nie tylko piękny uśmiech i świeży oddech, ale przede wszystkim podstawa profilaktyki stomatologicznej, która pomaga zapobiegać wielu problemom. Niestety, jak pokazują statystyki, Polacy znajdują się we wstydliwej czołówce europejskich krajów, których mieszkańcy nie dbają o swoje uzębienie. Okazuje się, że prawie 4 miliony z nas nie myje regularnie zębów, a 800 tysięcy nie ma nawet swojej szczoteczki!
- Miód, propolis i olejek z drzewa manuka
- Prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej
- Pasta z miodem manuka, propolisem i olejkiem manuka
- Stosowanie pasty z miodem manuka
- Wybór odpowiedniej szczoteczki
- Sposób mycia zębów
- Inne elementy codziennej higieny jamy ustnej
Nowa Zelandia to kraj, w którym natura zaskakuje nie tylko zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, ale także niezwykłą florą, której na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej popularną wizytówką staje się krzew manuka. To właśnie on stanowi źródło niezwykle cenionego na całym świecie miodu manuka, propolisu oraz olejku.
Stale rosnąca i w pełni zasłużona popularność tych produktów sprawia, że coraz częściej możemy je znaleźć nie tylko w artykułach spożywczych, ale także w preparatach do stosowania zewnętrznego, jak kremy, maseczki, szampony, odżywki czy chociażby pasty do zębów. Zdaje się, że te naturalne produkty z tego wciąż dziewiczego regionu nigdy nie przestaną zadziwiać naukowców. Przykładem jest pasta do zębów z miodem manuka, której skład i właściwości opisujemy poniżej.
Miód i propolis – właściwości pielęgnacyjne
Zarówno miód, jak i propolis zawarte w paście do zębów z miodem manuka od wieków mają szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej oraz kosmetyce. Ich bogaty skład także współcześnie doceniają i wykorzystują producenci preparatów pielęgnacyjnych do ciała i włosów.
Miód manuka powstający z nektaru wspomnianego już krzewu o tej samej nazwie, to wynik ogromnej pracy nowozelandzkich pszczół. W jej efekcie powstaje produkt, który oprócz dużej ilości cukrów, enzymów oraz olejków eterycznych zawiera methylglyoxal (MGO) – naturalny oraz niezwykle aktywny związek.
Propolis jest natomiast produktem wytwarzanym przez pszczoły do uszczelniania ścian ula oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi oraz drobnoustrojami. Ta lepka substancja stanowi zazwyczaj połączenie wydzielin pszczół, żywic obecnych w pąkach i młodych pędach roślin, polifenoli oraz związków lotnych, jednak propolis z Nowej Zelandii, podobnie jak pochodzący z tej części świata miód manuka, jest szczególnie bogaty w składniki bioaktywne.
Wszystko razem sprawia, że produkty te stanowią idealny składnik wielu kosmetyków do codziennej pielęgnacji.
Miód i propolis mają głębokie właściwości pielęgnacyjne
Olejek z krzewu manuka
Nie inaczej jest z obecnym w paście do zębów z miodem manuka olejkiem z krzewu manuka. Roślina należy do tej samej rodziny co drzewo herbaciane, eukaliptus, mirt czy kanuke. Jak jednak twierdzą naukowcy, olejek eteryczny z niej pochodzący jest kilka do kilkudziesięciu razy silniejszy niż olejki z wymienionych krzewów.
Dobroczynne właściwości manuki docenili już dawno rdzenni mieszkańcy tej części świata, czyli Maorysi, którzy stosowali wywary z liści krzewu w leczeniu wielu dolegliwości oraz schorzeń. Słodki, ziołowy aromat olejku manuka nie tylko uspokaja, ale wykazuje też niezwykle aktywne działanie na stan naszej skóry, włosów, zębów czy dziąseł.
Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?
Na higienę jamy ustnej składa się codzienna pielęgnacja zarówno naszego uzębienia, jak i błon śluzowych narażonych na powstawanie warstwy bakterii i węglowodanów w postaci płytki nazębnej.
To nie tylko jeden z najważniejszych elementów ochrony zębów i dziąseł, ale także klucz do naszego dobrego samopoczucia oraz komfortu – stanowi bowiem podstawę profilaktyki niechcianych dolegliwości czy problemów z uzębieniem. Co ważne, codzienna higiena jest zdecydowanie tańsza, a przede wszystkim mniej bolesna niż późniejsze leczenie.
Do podstawowych jej zasad należy dokładne i prawidłowe szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, nitkowanie zębów, a także płukanie jamy ustnej. To jednak nie wszystko – nie mniej ważna jest pełnowartościowa i dobrze zbilansowana dieta, dostarczająca naszemu organizmowi oraz zębom odpowiednich składników mineralnych oraz witamin.
Co jeszcze? Unikajmy przekąsek pomiędzy posiłkami i systematyczne róbmy przeglądy u specjalisty stomatologa. Wszystko to z pewnością pozwoli uniknąć nam późniejszych poważnych konsekwencji oraz długo zachować piękny uśmiech!
Pasta do zębów z miodem manuka
Pasta z miodem manuka to nowa, a przede wszystkim naturalna alternatywa dla dobrze znanych nam past do zębów. Ten jedyny w swoim rodzaju produkt stanowi sumę korzyści wszystkich trzech wymienionych wcześniej składników, czyli Miodu Manuka MGO™ 400+, Propolisu BIO30™ oraz Olejku Manuka.
Pasta z miodem manuka jest zdrowa dla naszych zębów
Nowozelandzki propolis z wysokim poziomem CAPE i bioflawonoidów oraz miód manuka o zawartości MGO 400 mg na 1 kg to przede wszystkim skuteczna pomoc w codziennej higienie jamy ustnej. Dzięki ich zawartości w delikatny, a przede wszystkim bezpieczny sposób możemy usunąć zbierającą się na zębach oraz dziąsłach płytkę nazębną, chroniąc tym samym nasze uzębienie i zachowując je w dobrej kondycji przez długie lata. Z kolei olejki eteryczne i zioła zawarte w paście, nadają jej przyjemny smak oraz długo pozostawiają uczucie świeżości i czystości.
Oprócz miodu manuka, ekstraktu z nowozelandzkiego propolisu oraz olejku z krzewu manuka, produkt zawiera węglan wapnia, wodę, roślinną glicerynę, lauryloglukozyd, dwutlenek krzemu, karboksymetylocelulozę sodu, krzemian glinowo-magnezowy, aromat (w tym limonen), dwutlenek tytanu, mentol, ekstrakt z lukrecji oraz kompleks chlorofiliny i miedzi.
Pasta do zębów z miodem manuka nie ma natomiast w swoim składzie siarczanu sodu, fluoru, sztucznych barwników, sztucznych aromatów, słodzików czy konserwantów.
Stosowanie pasty z miodem manuka
W celu utrzymania higieny jamy ustnej zalecane jest mycie zębów pastą przynajmniej dwa razy dziennie: rano – dla urody oraz by pozbyć się nieświeżego zapachu, który często towarzyszy nam po przebudzeniu, a wieczorem – z rozsądku, czyli dbałości o stan naszych zębów i dziąseł. Najlepiej jednak stosować pastę z miodem manuka po każdym posiłku.
Przy stosowaniu pasty należy jednak uważać, ponieważ propolis może powodować niepożądane reakcje u alergików. Pasta nie nadaje się także dla dzieci poniżej czwartego roku życia.
Szczoteczka miękka czy twarda – którą wybrać?
Pamiętajmy także, że niezwykle ważnym elementem właściwej pielęgnacji naszego uzębienia jest dobór odpowiedniej szczoteczki. Należy tutaj wziąć pod uwagę indywidualne cechy każdego z nas, takie jak wiek, nadwrażliwość zębów, stan dziąseł czy np. szybkość powstawania płytki nazębnej. Niedostosowana do indywidualnych potrzeb szczoteczka może bowiem być przyczyną powstawania przykrych podrażnień oraz stanów zapalnych dziąseł.
Jeden z podziałów szczoteczek, jakie oferuje nam rynek to podział ze względu na ich twardość. Z reguły wyróżniamy szczoteczki: miękkie, średnio-twarde oraz twarde, ale dostępne są także supermiękkie szczoteczki o średnicy włosia 0,08–0,12 mm do implantów.
Specjaliści twierdzą, że by uniknąć krwawień i podrażnień dziąseł najlepiej wybrać szczoteczkę z miękkim lub średnim włosiem. Jest to ważne zwłaszcza u osób z tendencjami do urazów mechanicznych. Z kolei w przypadku nadmiernego powstawania płytki nazębnej lepiej używać szczoteczek z włosiem twardszym.
Szczoteczki do zębów mają różne stopnie twardości włosia
Ze względu na kształt części pracującej możemy wyróżnić szczoteczki jednopęczkowe: służące m.in. do szczotkowania przestrzeni międzyzębowych czy zębów z aparatami ortodontycznymi oraz przeznaczone dla większości z nas szczoteczki wielopęczkowe.
Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę sposób pracy, możemy wyróżnić szczoteczki manualne oraz szczoteczki elektryczne (soniczne). Zdaniem specjalistów w zasadzie obie wersje są tak samo skuteczne, choć szczoteczka soniczna może lepiej sprawdzić się w utrzymaniu prawidłowej higieny w trudno dostępnych miejscach, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Z kolei szczoteczki manualne to rozwiązanie bardziej ekonomiczne, jednak też trudniejsze w stosowaniu, niezwykle ważna jest tutaj bowiem technika mycia zębów.
Jak często wymieniać szczoteczkę?
To, o czym nie wolno zapominać, to wymiana szczoteczki do zębów w miarę jej zużycia. Długo czy nadmiernie eksploatowana nie tylko traci swoje właściwości, ale też jej włosie ulega deformacji, co w efekcie może kaleczyć nasze dziąsła. Zgodnie z zaleceniami specjalistów powinniśmy wymieniać szczoteczkę przynajmniej raz na dwa miesiące.
Odpowiednio częsta wymiana szczoteczki to także sposób na zapobieganie namnażaniu się bakterii oraz grzybów. Aby tego uniknąć, co jakiś czas warto przepłukać ją wrzątkiem. Pamiętajmy też, by nie pożyczać jej nawet najbliższej osobie, może to bowiem skutkować przenoszeniem mniej lub bardziej groźnych bakterii.
Jak szczotkować zęby?
Nie mniej ważny w codziennej higienie jamy ustnej, zwłaszcza w przypadku szczoteczek manualnych, jest sposób szczotkowania zębów. Niestety to bardzo częsty błąd, bo chyba wielu z nas robi to ruchami okrężnymi, tak jak uczeni byliśmy w dzieciństwie.
Tymczasem powinniśmy robić to tzw. ruchami wymiatającymi, polegającymi na przyłożeniu szczoteczki pod kątem 45°, tak by główka skierowana była ku dziąsłom, a włosie szczoteczki do góry w łuku górnym i w dół w łuku dolnym, a następnie wymiataniu płytki nazębnej z powierzchni zęba oraz resztek pożywienia z przestrzeni między zębowych.
Jedną ze skuteczniejszych metod mycia zębów jest tzw. technika „roll”. To dosyć wymagający sposób, ale też dający bardzo dobre rezultaty. Charakterystyczny jest tutaj ruch przypominający rolowanie szczoteczki w palcach. Powinniśmy trzymać ją mocno przyciśniętą do dziąseł i zębów, tak aby w każdej fazie ruchu przylegała do nich całą powierzchnią włosia. Zalecane jest wykonywanie około 4 do 6 takich ruchów na każde 2–3 zęby.
Bardzo ważna jest cierpliwość oraz systematyczność. Pamiętajmy też, by czas mycia zębów był odpowiednio długi, czyli nie krótszy niż 2 minuty.
Warto zadbać o prawidłowe mycie zębów
Co jeszcze oprócz szczotkowania?
W codziennej higienie jamy ustnej równie ważne jak szczotkowanie zębów, jest też regularne czyszczenie naszego języka. Chyba każdy z nas chociaż raz zaobserwował na nim biały nalot. Może on być wynikiem nadużywania kawy, herbaty, papierosów lub objawem niedoboru wody w organizmie, ale też gromadzenia się bakterii czy powstawania grzybów.
Kolejnym istotnym elementem jest czyszczenie przestrzeni miedzyzębowych nicią dentystyczną. Po każdym myciu oraz nitkowaniu zębów warto też przepłukać jamę ustną płynem, który nie tylko pozwoli na pozbycie się bakterii z miejsc niedostępnych dla szczoteczki, ale także będzie zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej oraz odświeży nasz oddech.