To jeden z najbardziej cenionych miodów na świecie, pochodzący ze słonecznego południa Hiszpanii. Jego intensywny kwiatowy aromat i niepowtarzalny smak zrobią wrażenie na każdym, kto choć raz go skosztuje.
- Rozmaryn i jego właściwości
- Kwiatowy smak i aromat miodu rozmarynowego
- Zastosowanie miodu w kuchni
- Miód rozmarynowy – naturalny kosmetyk
Rozmaryn – tajemnica długowieczności
O niezwykłych właściwościach rozmarynu wiedziano już w starożytności. Roślina zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, może wspierać pamięć i koncentrację oraz obniżać poziom stresu w organizmie.
Rozmaryn jest rośliną, która naturalnie występuje w słonecznych krajach śródziemnomorskich, takich jak Hiszpania czy Portugalia. To wiecznie zielone zioło o bardzo aromatycznych liściach. Na rozległych hiszpańskich płaskowyżach zakwita wczesną wiosną i potrafi osiągnąć wysokość do 2 m. Aromatyczne kwiaty rozmarynu w odcieniach bieli, błękitu i fioletu chętnie odwiedzają pszczoły, tym bardziej, że kwitnie niezwykle długo. To z tych drobnych kwiatków pszczoły pozyskują nektar, z którego potem wytwarzają niezwykły miód rozmarynowy.
Smak i aromat miodu rozmarynowego
Miód rozmarynowy wyróżnia się spośród innych przede wszystkim wspaniałym kwiatowym aromatem z nutą kamfory. Ma jasnożółtą barwę, która podczas krystalizacji jeszcze bardziej jaśnieje. Krystalizuje dość szybko. Jego kremowy subtelnie słodki, różny od choćby miodu manuka smak z lekką nutą kwasowości, doceniany jest nie tylko przez wytrawnych koneserów.
Miód rozmarynowy w kuchni
Kwiatowy aromat i subtelny smak miodu rozmarynowego doskonale sprawdzają się w kuchni. Jego słodycz i właściwości sprawiają, że doskonale zastąpi nam cukier. Idealnie pasuje do koktajli, lemoniad, deserów i słodkich dań. Jego kremowa konsystencja sprawia, że świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju pieczywa, tostów czy placków. Kwiatowy smak miodu rozmarynowego dobrze łączy się ponadto ze wszelkiego typu jogurtami, musli czy granolą.Warto dodać go do sosów sałatkowych i winegretów. Dobrze komponuje się zarówno z serami pleśniowymi, ricottą, jak i długo dojrzewającymi serami żółtymi. To również idealny dodatek do wszelkiego typu marynat czy glazur mięsnych.
Rozmaryn ma niesamowicie wiele zastosowań w kuchni
Miód rozmarynowy dla urody
Naturalna pielęgnacja miodem rozmarynowym nadaje się praktycznie dla wszystkich typów cery. Maseczki i toniki z miodem rozmarynowym doskonale nawilżą i odżywią zwłaszcza suchą skórę. Miód powoduje delikatne jej złuszczenie, dzięki czemu odblokowują się ujścia mieszków włosowych i rzadziej tworzą zaskórniki. Kąpiel z aromatem miodu rozmarynowego to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim wygładzenie skóry oraz złagodzenie wszelkich podrażnień. Idealnie sprawdzi się też jako panaceum na spękane usta lub pięty.