Wielki Kanion Kolorado

Jeden z najwspanialszych cudów natury, rekordzista pod wieloma względami, niewzruszony świadek historii świata i człowieka, pełen oszałamiających widoków: oto Wielki Kanion Kolorado!

Wielki Kanion Kolorado

 

 

Stany Zjednoczone, jak kraj długi i szeroki, pełne są nie tylko tętniących życiem miast i spokojnych miasteczek, ale także prawdziwych cudów przyrody. Wielki Kanion Kolorado w stanie Arizona należy do tych najbardziej imponujących. Wyrzeźbiony cierpliwie przez rzekę Kolorado poraża swoim ogromem i zachwyca surowymi widokami.

 

Wielki Kanion, wielkie gabaryty

Geologowie do dziś spierają się, jak długo i kiedy dokładnie powstał Wielki Kanion – czy było to 17 milionów lat temu, a może 5 albo 6 milionów? Na pewno jednak był świadkiem fascynującej historii naszej planety: kolejne wielobarwne warstwy skalne, z których składają się krawędzie kanionu, kryją w sobie skamieniałości roślin i zwierząt z różnych okresów.

Kanion liczy sobie dokładnie 446 kilometrów długości, a w najszerszym miejscu mierzy prawie trzydzieści kilometrów. Za najgłębszy punkt Kanionu uznaje się Granite Gorge, czyli Granitowy Wąwóz: 1600 metrów głębokości. Całość znajduje się na terenie Parku Narodowego Wielkiego Kanionu, chętnie i często odwiedzanego przez turystów.

Rzeka Kolorado, wijąca się na samym dnie kanionu

Rzeka Kolorado, wijąca się na samym dnie kanionu

 

Tylko nie patrz w dół, czyli platforma widokowa

Jedna z najnowszych atrakcji Wielkiego Kanionu to zdecydowanie coś dla tych, którzy nie mają lęku wysokości. Platforma widokowa Skywalk powstała w 2007 roku i od samego początku przyciąga tysiące turystów. Mieści się na terenie rezerwatu Indian Havasupai, a w jej pobliżu znajduje się także zrekonstruowana wioska, gdzie można zobaczyć, jak niegdyś mieszkali Indianie Havasupai, Hopi czy Nawajo.

Sama platforma, zawieszona ponad 1200 metrów nad ziemią, ma kształt litery U i pozwala najodważniejszym zajrzeć w przepaść, na płynącą w dole rzekę. Wystaje 20 metrów poza krawędź kanionu, a gruba szklana podłoga może utrzymać nawet 120 śmiałków. Skywalk był projektowany przez 11 lat, a budowany przez 2 lata, żeby mógł sprostać warunkom panującym w kanionie. Może wytrzymać wiatry, wiejące tutaj nawet z prędkością 160 km/h!

 

Widoki z góry i z dołu

Odwiedzający Wielki Kanion Kolorado mogą liczyć nie tylko na zapierające dech w piersiach widoki o każdej porze dnia – choć wschody i zachody słońca należą do naprawdę widowiskowych. Wielki Kanion to także miejsce do bardziej aktywnego wypoczynku: można wybrać się na spływ rzeką Kolorado, zdecydować się na wędrówkę albo nocleg w kanionie.

Południowa część Kanionu, czyli South Rim, jest otwarta dla turystów cały rok, bardziej popularna i chętniej odwiedzana. Część północna, North Rim, uznana jest za bardziej „dziką” i trudniej dostępną – można ją zwiedzać tylko od maja do października.

Planując podróż i zwiedzanie Wielkiego Kanionu, trzeba wziąć pod uwagę zmieniające się warunki pogodowe. Zwłaszcza jesienią ciężkie, kłębiące się chmury potrafią przesłonić cały widok i nici ze spojrzenia w dół, w przepaść…

Słońce zachodzące nad Wielkim Kanionem to wyjątkowy widok

Słońce zachodzące nad Wielkim Kanionem to wyjątkowy widok

 

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium