Wielka Rafa Koralowa i plaża Whitehaven – urokliwe tajemnice Australii

Australijska Wielka Rafa Koralowa jest uznawana za jeden z siedmiu cudów natury. Rozciąga się na przestrzeni ponad 348 000 kilometrów kwadratowych, a w samym jej sercu, na wyspie Whitsunday, znajduje się Whitehaven - najpiękniejsza i najchętniej fotografowana plaża na świecie.

wielka rafa koralowa

 

 

Wielka Rafa Koralowa – co to takiego?

Wielka Rafa Koralowa to jeden z siedmiu cudów natury z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rafa rozciąga się wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii i była znana już rdzennym mieszkańcom tego kraju - Aborygenom - nawet 40 tysięcy lat temu. Europejczycy znają ją dzięki pierwszej wyprawie Jamesa Cooka na południe w latach 1768-1771.

W 1981 r. cały obszar Wielkiej Rafy Koralowej został uznany za Narodowy Park Morski i objęty ścisłą ochroną. Nic dziwnego - mieszka tam ponad 400 rodzajów koralowców i gąbek, 1500 gatunków ryb i ponad 4000 typów mięczaków. Rafa jest też siedliskiem dla ptaków, żółwi morskich i małż. Warto również zaznaczyć, że oprócz stworzeń morskich, znajdują się tam zabytki i obiekty o wartości historycznej - 30 wraków statków, latarnie morskie i tereny związane z II Wojną Światową.

Wielką Rafę Koralową można obserwować z bliska. Właściwie wszystkie firmy wycieczkowe organizujące wyprawy do tego miejsca mają w swojej ofercie scuba diving (nurkowanie głębokie ze sprzętem) i snorkeling (nurkowanie na powierzchni wody z zanurzoną twarzą). Do nurkowania nie są potrzebne specjalne umiejętności - wszystkie wycieczki odbywają się z instruktorem, który przeprowadza krótki kurs, po którym można już wejść do wody i podziwiać faunę Morza Koralowego.

Firmy oferujące atrakcje turystyczne pamiętają również o osobach, które boją się albo zwyczajnie nie chcą nurkować. Wśród atrakcji można znaleźć więc również rejsy na pobliskie wyspy łodzią ze szklanym dnem, które umożliwia obserwowanie morskich stworzeń bez potrzeby wchodzenia do wody. Oprócz tego można wybrać lot paralotnią, skok na bungee czy nawet skok ze spadochronem.

 

Plaża Whitehaven w samym sercu Wielkiej Rafy Koralowej

Na plażę Whitehaven można dostać się wyłącznie drogą powietrzną lub morską, co oznacza, że trzeba wykupić rejs statkiem lub samolotem. Łódką i motorówką można się tam dostać z portów: Airlie Beach, Shute Habour czy Hamilton Island. Można również zdecydować się na lot helikopterem, aby podziwiać plażę i inne wyspy z góry. Bardzo popularną opcją jest lot wzdłuż Wielkiej Rafy Koralowej.

Whitehaven rozciąga się na długości 7 km i składa się w 98% z krzemionki, czyli szczątków rafy koralowej, która otacza wyspę z każdej strony. W przeciwieństwie do zwykłego piasku, rafa koralowa nie nagrzewa się od słońca i jest bardzo miękka, co sprawia, że spacerowanie jest niezwykle przyjemne nawet w największy upał. Sam wygląd plaży Whitehaven zmienia się wraz z pływami oceanu. W porze przypływu można zaobserwować wstążki turkusowej wody częściowo pokrywającej biały piasek, co tworzy niepowtarzalny widok.

Warto poważnie rozważyć wakacje na plaży Whitehaven. Na wyspę Whitsunday, na której znajduje się plaża powinniśmy wybrać się z samego rana, kiedy nie ma jeszcze zbyt wielu turystów. Można wówczas zrobić na niej pierwsze ślady, spacerując po chłodnym, białym piasku i moczyć stopy w krystalicznie czystej, turkusowej wodzie. Jeśli mamy szczęście, w sezonie możemy zobaczyć pływające w okolicy wyspy wieloryby. Na Whitsunday nie ma hoteli, restauracji i sklepów, co czyni z tego miejsca idealną przestrzeń dla osób poszukujących spokoju i obcowania z pięknem natury. W 2010 roku Whitehaven została uznana przez CNN za najbardziej ekologiczną plażę na świecie.

wzgórze hill inlet

Australijskie plaże są ekologiczne i czyste

 

Wzgórze Hill Inlet - pocztówka z Australii

Kiedy już nacieszymy się ciszą i spokojem plaży Whitehaven, obowiązkowo powinniśmy wybrać się na spacer na północ wyspy, na szczyt Hill Inlet. W nagrodę za wysiłek wspinaczki, na samej górze czeka nas widok zapierający dech w piersiach. Wszystkie najpiękniejsze zdjęcia plaży Whitehaven zostały zrobione właśnie na tym wzgórzu. Dzięki krystalicznie czystej wodzie, widoczne są stamtąd również podwodne piaskowe wydmy.

 

Wielka Rafa Koralowa zanika!

Zastanawialiście się jednak kiedyś, jak powstaje rafa koralowa? Jej tworzenie jest efektem nagrodzenia organizmów rafotwórczych (np. korale madreporowe czy mięczaki), które wspólnie tworzą urokliwe podwodne przestrzenie. Niestety, jeśli chcemy zobaczyć australijską Rafę Koralową na żywo, musimy się spieszyć. Koralowce Wielkiej Rafy tracą swoje wielokolorowe ubarwienie, co jest jednoznaczne z ich obumieraniem. Wybielanie koralowców obserwowano kilkukrotnie - pierwszy raz w 1998 r., kiedy lato było uznane za najgorętsze w historii. Obecnie jest jednak jeszcze gorzej. Prawie wszystkie obszary Wielkiej Rafy Koralowej tracą swoje barwy.

Koralowce obumierają, kiedy na skutek zwiększania się temperatury wód oceanicznych, glony opuszczają ich ciała. Jest to proces odwracalny; przy kolejnej zmianie temperatury glony mogą powrócić, jednak gdy tak się nie dzieje, koralowce umierają z głodu. Naukowcy udowodnili, że wybielanie Wielkiej Rafy Koralowej ma związek ze zwiększoną ilością gazów cieplarnianych. Innymi słowy, globalne ocieplenie może finalnie spowodować śmierć całej Wielkiej Rafy Koralowej.

"Co warto zobaczyć w Australii? Świetnym pomysłem będzie na pewno Wielka Rafa Koralowa i urokliwa plaża Whitehaven, skrywające mnóstwo tajemnic tej odległej wyspy."

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium