Magiczne miejsca, które trzeba odwiedzić na Podlasiu

Są takie cudowne miejsca, w których czas „jakby się zatrzymał”. Malownicze miasta i urokliwe wsie z drewnianymi chatkami i kolorowymi cerkwiami oraz prawdziwy religijny tygiel. Do tego zachwycające parki krajobrazowe, meandry rzek, bagna i rozlewiska, gdzie królują żubry, łosie, bobry… Tak, to Podlasie!

Magiczne miejsca, które trzeba odwiedzić na Podlasiu

 

 

Podlaskie to przede wszystkim zachwycająca natura parków narodowych: Białowieskiego, Narwiańskiego, Biebrzańskiego czy Puszczy Knyszyńskiej. To także niezwykła architektura miast i miasteczek bogata w malownicze zabytki. Tylko tutaj możemy spotkać pustelnika albo jedną z tutejszych szeptuch. Tylko tutaj świat realny tak cudownie miesza się z magicznym.

 

Zachwycająca natura

Puszcza Białowieska to jedyny tak wielki las w całej Europie, który swą strukturą przypomina las pierwotny. Mieszka tu największa, nie tylko w Polsce,

Warto odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubra

Warto odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubra

 

Tuż obok rezerwatu położona jest kładka „Żebra Żubra”. Liczy około 4 km i jest jednym z najpiękniejszych szlaków przebiegających przez Puszczę. Prowadzi przez podmokłe i bagienne lasy, w których dominują olchy, świerki, lipy i jesiony.

Puszcza Białowieska to m.in. podmokłe i bagienne lasy

Puszcza Białowieska to m.in. podmokłe i bagienne lasy

 

Przy siedzibie dyrekcji Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie znajdziemy z kolei „kładkę wśród bagien” kilometrowej długości, z czego 600 metrów prowadzi drewnianym pomostem. Są tutaj dwa tarasy widokowe, tablice edukacyjne, rzeka, trzcinowisko, turzycowisko, wilgotne łąki oraz zarośla wierzbowe.

Dla obserwatorów ptaków to prawdziwy raj – ponad 200 gatunków, w tym zagrożone wyginięciem, takie jak bataliony, błotniaki popielate czy dubelty. Wśród ssaków dominują bobry i wydry, w rzece natomiast płocie, szczupaki i okonie.

Puszcza Knyszyńska to także bogactwo i piękno przyrody, zarówno flory, jak i fauny. Podobno tutaj, zdaniem miejscowych, znacznie łatwiej o spotkanie z żubrem. Tym, którym się śpieszy i chcą zobaczyć skarby Puszczy Knyszyńskiej w jednym miejscu, proponujemy Arboretum w Kopnej Górze oraz Silvarium w Poczopku.

Pierwsze miejsce to ogród dendrologiczny o zróżnicowanej rzeźbie terenu, w którym zgromadzono około 500 gatunków roślin. Silvarium z kolei to ogród botaniczny, w którym rośnie m.in. 80 rodzajów ziół używanych w medycynie ludowej. Znajdziemy tutaj też ksylotekę, czyli zbiór pni drzew w różnych przekrojach. Możemy podziwiać także osobliwy promierz fenelogiczny – ustawiony pionowo zegar słoneczny, który pokazuje nie tylko godziny, ale również wegetacyjne pory roku.

W okolicznych miasteczkach i wsiach mieszkają katolicy, prawosławni i muzułmanie. Stąd tak wiele na tych terenach wspaniałych kościołów i kapliczek, cudownych cerkwi, dwa meczety i żydowskie bożnice.

 

Uroki Supraśla

Siedziba Puszczy Knyszyńskiej znajduje się w Supraślu – miasteczku pełnym zabytków i klimatycznych uliczek, z nowymi bulwarami nad rzeką Supraślą, uzdrowiskowym mikroklimatem i wyjątkową atmosferą.

W centrum możemy podziwiać okazały eklektyczny pałac z kunsztownymi żeliwnymi balustradami, polichromiami i sztukateriami, obecnie siedzibę Liceum Sztuk Plastycznych. Usytuowany na uboczu Biały Domek z charakterystycznym portykiem i naczółkiem to siedziba biskupów unickich, a później rezydencja fabrykanckiej rodziny Zachertów.

Turystów do miasta przyciąga jednak przede wszystkim słynne Muzeum Ikon, w którego zbiorach znajduje się ich ponad tysiąc.

 

Prawdziwi Tatarzy, czyli Kruszyniany

W samym sercu Puszczy Knyszyńskiej tuż przy granicy z Białorusią w maleńkiej wsi Kruszyniany spotkamy niewielką mniejszość tatarską, dzięki której możemy spróbować takich specjałów jak kołduny, pierekaczewniki czy cebulniki.

 

W Kruszynianach spotkamy niewielką mniejszość tatarską

W Kruszynianach też znajduje się najstarszy w Polsce drewniany muzułmański meczet z XVIII w. To unikalny zabytek, gdyż na terenie Polski istnieją tylko dwa tego typu obiekty. Drugi znajduje się również na Podlasiu w Bohonikach.

Jakieś 20 km na Południe od Kruszynian - w Jałówce - warto odwiedzić ruiny kościoła, które stały się prawdziwą atrakcją turystyczną oraz miejscem sesji ślubnych młodych par. Porośnięte brzozami szczyty ruin tworzą bowiem niesamowitą scenerię do zdjęć. Tuż za ruinami przebiega nasza granica z Białorusią, a niedaleko kościoła znajduje się także stary cmentarz katolicki położony w Lesie Jałowskim.

Najstarszy w Polsce drewniany muzułmański meczet w Kruszymianach

Najstarszy w Polsce drewniany muzułmański meczet w Kruszymianach

 

Kraina Otwartych Okiennic

W połowie drogi pomiędzy Białymstokiem a Hajnówką położone są trzy drewniane wsie: Puchły, Soce i Trześcianka, zwane Krainą Otwartych Okiennic. Bogato zdobione i malowane drewniane domy zachwycą każdego. Rzeźbione w drewnie podokienniki, nadokienniki, okiennice, narożnice, wiatrownice i inne elementy elewacji w wyrazistych i kontrastowych kolorach – to trzeba zobaczyć!

 

Trochę spokoju

Po kolorowym oczopląsie warto wyciszyć się w pustelni ojca Gabriela w Odrynkach. To jedyna prawosławna pustelnia dla mnichów w naszym kraju. Prowadził ją wraz z grupką wolontariuszy śp. ojciec Gabriel zwany również Gibą. Poprowadzi nas do niej zawieszona nad rozlewiskami Narwi drewniana kładka. Pustelnia to przepiękne miejsce pełne spokoju i zachwycających budowli. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych atrakcji Podlasia.

 

Tykocin – wieś bociania

Miasto lalka, miasto sen, miasteczko bajeczka – tak o Tykocinie pisała Agnieszka Osiecka.

Miasto lalka, miasto sen, miasteczko bajeczka – tak o Tykocinie pisała Agnieszka Osiecka

 

Samo miasteczko z barokowym ryneczkiem, barokową synagogą i zamkowymi fortyfikacjami oraz pięknymi krajobrazowo okolicami jest niezwykle atrakcyjne turystycznie. Popularność zyskało jednak przede wszystkim ze względu na nadane mu miano – Europejskiej Wsi Bocianiej, który to tytuł nosi zawsze tylko jedno miejsce w kraju. W Pentowie, niedaleko Tykocina, znajduje się około 30 gniazd bocianich. Specjalnie do ich obserwacji postawiono dwie, wysokie na 12 metrów, wieże.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje Podlasia, aby poznać więcej magicznych miejsc po prostu trzeba tu przyjechać…

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Zestaw poranne rytuały z Miodem Manuka MGO™
Zestaw poranne rytuały z Miodem Manuka MGO™

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium