Paro Taktsang – Bhutan

Paro Taktsang, zwane inaczej Tygrysim Gniazdem, to buddyjski kompleks świątyń w Himalajach na klifie doliny Paro w Bhutanie. Budowla ta jest wizytówką Bhutanu, stanowi najświętsze miejsce w całym kraju. W 1962 roku powstała jaskinia, w której jak głosi legenda, w VIII wieku Guru Padmasambhava, zwany Rinpocze medytował 3 lata, 3 miesiące, 3 tygodnie 3 dni i 3 godziny. Według tej samej legendy Guru leciał na grzbiecie tygrysicy, a na miejscu jego lądowania powstała świątynia Paro Taktsang.

Miody Manuka - Paro Taktsang Bhutan

 

 

Najświętsze miejsce w Bhutanie

Świątynia jest najpopularniejszym miejscem w całym kraju. Do dzisiaj pozostaje zagadką, jak twórcy pokonali bariery techniczne przy budowie. Klasztor znajduje się w oszałamiającej scenerii, 900 metrów nad doliną Paro, „przyklejony” do skał na wysokości 3000 m. n.p.m.

Prace budowlane w takim miejscu stanowią nie lada wyczyn. Wszystkie materiały musiały zostać wniesione na ten poziom wysokości, co dodaje miejscu jeszcze większej unikatowości.

Jako że kultura buddyjska słynnie z licznych legend, nie brakuje wielu „tłumaczących” anomalia budowlane i funkcjonowanie świątyni na praktycznie pionowych ścianach góry. Pierwsza z nich głosi, że Król Tenzin, podczas modlitw do Guru Rinpocze obciął swój włos i wyrzucił go w otchłań przepaści, w ten oto sposób utworzyły się fundamenty pod klasztor. Druga natomiast opowiada o dakinach – buddyjskich posłankach niebios. Miały one poświęcić swoje włosy, by scalić Taktsang do zbocza góry.

 

Błogosławieństwo mądrości

Klasztor stanowi jedno z trzech wyjątkowych miejsc, nazywanych Tygrysimi Gniazdami. Wszystkie znajdują się w Himalajach. Świątynia usytuowana w środkowym Tybecie poświęcona jest ciału Guru Rinpocze, a druga z nich, znajdująca się we wschodnim Tybecie jest miejscem miłowania jego mowy. Ostatnie, tytułowe Tygrysie Gniazdo jest kultem umysłu Guru. Każdy, kto do niego dotrze może poprosić o błogosławieństwo mądrości.

Miody Manuka - Paro Taktsang Bhutan

Niektóre świątynie są umieszczone w niezwykle zjawiskowych sceneriach 

 

Mistrzowie precyzji

Nad głowami zwiedzających świątynie wiszą długie sznury z flagami modlitewnymi. Są to kawałki płótna w pięciu kolorach, na których wypisane są sutry – czyli nauki Buddy. Jak większość elementów w tym miejscu, robią one ogromne wrażenie – są bowiem zawieszone nad samą przepaścią. Bhutańczycy znani są z opanowanej do perfekcji sztuki łucznictwa i to właśnie dzięki tej umiejętności mogą rozwieszać spektakularne sznury nad majestatyczną otchłanią.

 

Magiczne Paro Taktsang

Paro Taktsang składa się z czterech głównych świątyń oraz kompleksu domków mieszkalnych. Każdy z nich posiada niewiarygodnie urokliwy balkon z widokiem na dolinę. Budynki połączone są między sobą schodami albo kilkoma drewnianymi mostami, co również, na pierwszy rzut oka wygląda wręcz nierealnie. Jednak w Paro Taktsang wszystko jest dopracowane co do najmniejszego szczegółu.

Występuje tam również osiem jaskiń, cztery z nich są łatwo dostępne, a dojście do głównej ozdobione jest dwunastoma obrazami bodhisattwów. Znajduje się tam również Pismo Święte, które zostało naniesione złotym pyłem z rozdrobnionych prochem kości Boskiego Lamy.

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 50,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium