Góra Ochodzita – najpiękniejszy widok w Beskidzie Śląskim?

Ochodzita to szczyt ulokowany w Beskidzie Śląskim i idealny punkt widokowy na inne beskidzkie szczyty oraz Koniaków, usytuowany na jej zboczu. Stanowiąca część Beskidów Zachodnich Ochodzita, piętrzy się w głównym grzbiecie karpackim. Widoki ze szczytu zapierają dech w piersiach, a przy dobrej pogodzie zauważymy z niej nawet Tatry. Jakie inne zalety kryje w sobie ten piękny i majestatyczny szczyt?

Góra Ochodzita – najpiękniejszy widok w Beskidzie Śląskim?

 

 

Ochodzita – jak jest zbudowana?

Ochodzita to bezleśna góra o kopulastym, dosyć symetrycznym kształcie. Jest zbudowana w głównej mierze krośnieńskich piaskowców, które są bardzo twarde i tym samym odporne na erozje. Szczyt wyróżnia się owym elementem od jego sąsiadów - inne góry zbudowane są bowiem z mniej wytrzymałego materiału. To właśnie jeden z podstawowych powodów, który spowodował, że kulminacja masywu Ochodzity jest od 100 do 200 metrów wyższa od otaczających ją wierzchołków.

Góra stanowi zwrotnikowy punkt dla biegnącego grzbietu Beskidu Śląskiego. Jako ciekawostkę można wspomnieć fakt, iż jej najwyższe partie są przeznaczone pod pastwiska dla zwierząt. Niższe partie to łąki bądź pola uprawne, jedynie północna strona wzniesienia nie jest pokryta łąkami.

 

Ochodzita – skąd pochodzi jej nazwa?

Jak głosi ludowa legenda, pierwotna nazwa góry brzmiała inaczej, nazywano ją: „Obchodzita”. Podobno na jej szczycie znajdowała się siedziba zbójników, będąca punktem obserwacyjnym. Monitorowany miał być przebiegający stokami góry trakt handlowy, w oczekiwaniu na karawany kupieckie. Ci zainteresowani, chcąc uniknąć sytuacji rabunkowych, podobno nadkładali drogę. Tym samym obchodzili górę, w celu zabezpieczenia swoich cennych towarów. To właśnie miało być według legendy później zamieszczone i utrwalone w nazwie góry.

 

Panorama na Beskidy

Zachwyty nad panoramą z Ochodzity nie znają granic - widoki są naprawdę niesamowite. Można podziwiać cały zbiór szczytów, od Beskidu Śląskiego po stronie naszych czeskich sąsiadów - Młodą Górę, Kiczory, Stożek, Kubalonkę czy masyw Baraniej Góry, aż po grupę Lipowskiej i Romanki, rozsiadłe gniazdo Wielkiej Raczy i okoliczne nieco mniejsze szczyty takie jak łańcuch Małej Fatry. 

Szczyt sam w sobie należy do działu, który łączy pasmo Baraniej Góry z wododziałem karpackim. Jednocześnie stanowi punkt zwrotnikowy od Milówki, poprzez Jaworzynkę, Koniaków, aż do samego Wawrzaczowego Gronia. Wspomniany już wielokrotnie Koniaków to najwyżej położona wieś w całym Beskidzie Śląskim, bardzo popularna i ceniona, przede wszystkim za produkcje kultowych już koronkowych ozdób i zdobień oraz części garderoby.

 

Ochodzita – na sportowo!

Nieopodal szczytu możemy rozpocząć wycieczkę rowerową, Ochodzita to idealne miejsce do aktywności fizycznej. Godne polecenia są dwa szlaki rowerowe - czerwony: „Główny Karpacki Szlak Rowerowy” mierzący, aż 621 km, oraz szlak zielony - „Zielona trasa rowerowa nr 253”, prowadząca przez Istebną, Jaworzynkę oraz Koniaków, ma długość 28km.

Ochodzita zimą to świetny pomysł dla zwolenników sportów zimowych.

Ochodzita zimą to świetny pomysł dla zwolenników sportów zimowych

 

Jednak to nie wszystko! Zadowoleni mogą być również zwolennicy białego szaleństwa, ponieważ na stokach Ochodzity usytuowana jest stacja narciarska „OchodzitaSki”. Zwolennicy zimowych aktywności, mają możliwość skorzystania z 5 tras zjazdowych, o długości 4,5 km.

Stacja podzieliła swoje stoki według poziomu zaawansowania narciarzy i snowboardzistów, znajdą tam oni, około 2 km tras łatwych i odpowiednio 2,5 km dużo bardziej wymagających. Wszyscy zainteresowani mogą odwiedzać OchodzitaSki w terminie między grudniem a marcem.

Beskidy piękne o każdej porze roku

Beskidy piękne o każdej porze roku

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium