Miód prosto z miasta!

W ostatnich latach miody zyskują coraz większą popularność, a wraz z nimi, niecodzienny i unikalny miód miejski. W przeciągu ostatnich lat gatunek ten spotkał się ze szczególnym uznaniem, nie tylko wśród fanów miodu, ale także w grupie zwolenników ochrony środowiska i pszczół. Co w takim razie sprawia, że ten gatunek miodu jest tak wyjątkowy, i inny od całej reszty? Czy obecność pszczół w mieście jest w ogóle możliwa?

Miody miejskie.

 

 

Miód prosto z miasta!

Zazwyczaj pszczoły i ule kojarzą się nam z przepięknym czystym i dziewiczym krajobrazem, a nie ze zgiełkiem wielkiego miasta. Okazuje się jednak, że miejskie aglomeracje również mogą stanowić przyjazne miejsce dla pszczół.

W ostatnich latach w krajach europejskich zaczęto budować pasieki właśnie w tytułowych miastach – w parkach, na tarasach czy dachach. Jak się okazało, miejski krajobraz nie wpłynął negatywnie na jakość miodu.  Właśnie z takich pasiek powstaje stosunkowo nowy gatunek – miód miejski.

 

Czy miód miejski jest niebezpieczny?

Miód ma swoich zwolenników już od bardzo dawna, a każdy, kto jest jego fanem ceni go za przepyszny smak i całą gamę właściwości, które posiada. Tak samo jest z gatunkiem miejskim. Mimo wszelkich wątpliwości pojawiających się u odbiorców, iż miód ten może być skażony spalinami bądź innymi zanieczyszczeniami - wcale tak nie jest! Miód pochodzący z miejskich pasiek posiada tyle samo wartości odżywczych i w takim samym stopniu wspomaga organizm, co inne popularne odmiany miodów.

Miody z pasiek na dachach miejskich.

Miejski miód ma tak samo wiele wartości odżywczych

 

Dowodem na to są badania przeprowadzane na miejskich miodach, zlecane przez pszczelarzy prowadzących pasieki. Pamiętajmy jednak również o jeszcze jednym istotnym fakcie – pszczoły karmią swoim miodem larwy i właśnie dlatego bardzo skrupulatnie pilnują tego, by zbierany przez nie nektar był pozbawiony zanieczyszczeń i bezwzględnie bezpieczny dla ich zdrowia. W przeciwnym przypadku, mogłoby dojść do zatrucia pszczół, a takiego zjawiska nie zaobserwowano jeszcze w żadnej pasiece.

 

Zagadkowy smak miodu miejskiego

Z uwagi na fakt, iż pozyskiwanie miodu miejskiego odbywa się w niecodziennych okolicznościach, charakteryzuje się on niespotykanym smakiem i aromatem. W mieście pszczoły napotykają bowiem najróżniejsze gatunki roślin, które mieszkańcy zasadzili w ogrodach czy parkach. To właśnie ich mnogość sprawia, że finalny smak miodu stanowi często zagadkę nawet dla samego pszczelarza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium