Kapadocja jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych regionów Turcji i obok Stambułu czy Pamukale stanowi niesamowity wabik dla turystów. To bowiem historyczna kraina, umiejscowiona w centralnej części Anatolii, popularna przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących cudowny księżycowy krajobraz.
Jak powstało to magiczne miejsce?
Kilkadziesiąt milionów lat temu centralną część tureckiej Anatolii przykrył pył trzech wulkanów – Melendiz, Hasan i Erciyes Dagi. Teren był następnie formowany przez rzeki, wiatry, śniegi. To właśnie efekty owej erozji tak niesamowicie zachwycają dziś podróżników w Kapadocji.
Porowaty tuf to połączenie pyłu wulkanicznego wraz z piaskiem. Materiał ten okazał się być wdzięcznym tworzywem w rękach człowieka, który potrafił z nim wiele zrobić. Już pierwsi osadnicy w Kapadocji, ok. 2 000 lat p.n.e. szybko odnaleźli w nim potencjał, drążąc w skałach korytarze, które w porach zimowych stanowiły schronienie przed mrozem, a latem, dawały przyjemny chłód.
Z biegiem czasu pod ziemią zaczęły powstawać całe miasta. Do dzisiaj udało się ich odkryć aż 36. Według archeologów, miasta te mogły być zamieszkiwane nawet przez 10 tysięcy mieszkańców.
W tamtych czasach w skałach rzeźbiono dosłownie wszystko - gospodarstwa, miejsca pochówku, kościoły, świątynie. Sporo z nich przetrwało do dzisiaj, i można je cały czas zwiedzać. Miejscem koniecznym do zobaczenia jest choćby popularne Muzeum Göreme, w którym to zachowały się cudowne freski dawnych chrześcijan.
Odlecieć balonem
Każdą z wymienionych wyżej atrakcji zostawimy „daleko w dole” w momencie wkroczenia do balonu. Kapadocja to miejsce niezwykle popularne wśród turystów między innymi z racji zdjęć tysiąca balonów rozpościerających się na niebie nad magiczną krainą. Balony startują jeszcze przed wschodem słońca, a to sprawia, że tajemnicze kształty skał, niezwykle fantazyjne formacje i artystyczne budynki tworzą wręcz filmową scenerię.
Podróże balonem są niesamowicie zjawiskowe
Ogromne kolorowe balony, które rokrocznie zachwycają ogromne rzesze turystów, wcale nie są tradycją sięgającą odległych lat. Zjawiskowy rytuał lotów o wschodzie słońca sięga zaledwie 22 lat wstecz. Dzisiaj balony latają praktycznie codziennie, pomijając bardzo wietrzne, niesprzyjające warunki atmosferyczne. Szacuje się, iż ten środek transportu rocznie zabiera ponad pół miliona turystów. Widoki, jakie można podziwiać z perspektywy ptaka, lecąc ogromnym balonem, są nie do opisania.
Odlot i… co dalej? – co jeszcze warto zobaczyć?
W poszukiwaniu kolejnych niesamowitych miejsc, formacji skalnych, domów, korytarzy, świątyni, warto wybrać się do Uchisar. Dla turystów dysponujących jeszcze większą ilością czasu, proponuje się eksploracje nieco bardziej oddalonych miejsc, jak na przykład Zelve, Doliny Ihlary czy Selime.
Skansen Zelve to niesamowite miejsce, stanowiące interesującą alternatywę dla bajecznego, acz strasznie zatłoczonego skansenu w Göreme. Zwiedzanie Göreme wiąże się z długim czekaniem, ogromnymi tłumami i brakiem spokoju, gdy w tym samym momencie do Zelve zaglądają tylko nieliczne grupy turystów, a atrakcje, widoki i krajobraz zapierają dech w piersiach.