Jak obchodzimy Święta Wielkanocne w różnych zakątkach świata?

Jak mówi stara ludowa prawda, „co kraj to obyczaj”. Nie inaczej jest w przypadku Świąt Wielkanocnych - każdy kraj ma różne obchody i tradycje związane z celebrowaniem świątecznego czasu. Dla przykładu, w Polsce, jak każdy z nas pamięta od najmłodszych lat, maluje się pisanki, które wkłada się do koszyczka wraz z innymi elementami. Jak jest natomiast w innych państwach? Czy ich tradycje są choć trochę podobne do tych w Polsce?

Kolorowe jaja wielkanocne.

 

 

Czeskie Święta

U naszych czeskich sąsiadów, podobnie jak w Polsce maluje się pisanki - czynność tę Czesi wykonują w piątek. Tego samego dnia kupują również baranki z ciasta biszkoptowego. Kolejne świąteczne dni to u Czechów czas ogromnej refleksji i zadumy.

Jak jednak na Czechów przystało, Święta nie mogą się odbyć bez choćby odrobiny rozrywki – Poniedziałek Wielkanocny to smaganie pomlazkami. To młode wierzbowe gałęzie splecione w warkocze, którymi chłopcy smagają rówieśniczki, oblewając je jednocześnie wodą. Dziewczynki wówczas wyganiają ich z domów i wrzucają do strumyków bądź wanien z wodą.

 mały chłopiec z tradycyjnym warkoczem z wierzby świętuje wielkanoc w czechach, w drugiej ręce trzyma koszycek wielkanocny z miodem manuka

Młody chłopiec z koszyczkiem wielkanocnym i tradycyjnymi czeskimi gałązkami wielkanocnymi.

Wielkanoc po niemiecku i amerykańsku

W Niemczech Święta wyglądają podobnie jak w Polsce, a jedyna różnica polega na tym, że w Niedzielę Wielkanocną rodzice chowają udekorowane jajka, czekoladowe zajączki, słodycze i inne umowne symbole swoich pociech, a te muszą ich szukać w mieszkaniu lub w ogrodzie.

W Stanach Zjednoczonych, również w Niedzielę Wielkanocną, organizowane są konkursy na najlepszy i najciekawszy „Easter Boonet”, czyli wielkanocny kapelusz. Zwyczaj ten zapoczątkowany był przez kobiety, jednak współcześnie można spotkać w nich również małych chłopców.

Strój króliczka wielkanocnego.

Stroje króliczka wielkanocnego są popularne w wielu krajach 

 

Jak świętujemy w Skandynawii?

W Skandynawii natomiast panuje zwyczaj zupełnie „egzotyczny” dla przeciętnego Polaka – przebieranie się za Paskkaerringar, czyli „wielkanocne wiedźmy”. Przyjęło się, że najczęściej są to dziewczynki w przedziale wiekowym od 5 do 11 lat, które w Wielką Sobotę spacerują po domach i proszą o wrzucenie im do koszyczka słodyczy, łakoci lub symbolicznego datku. Jednak to nie wszystko, Szwedzi mają jeszcze jedną wyjątkową tradycję – przyozdabianie brzozowych gałązek, zwanych „Paskkris”, różnobarwnym pierzem.

 dziewczynki ubrane w skandynawski tradycyjny strój wielkanocny, przebrane za słodkie wiedźmy, uśmiechają się i mają namalowane rumieńce i piegi na policzkach miód manuka

Dziewczynki ze Skandynawii przebrane za słodkie wielkanocne wiedźmy.

Wielkanoc w krajach hiszpańskojęzycznych

W Hiszpanii dużo większy nacisk kładzie się na mękę niż na zmartwychwstanie. Dla mieszkańców półwyspu iberyjskiego to bowiem najważniejsze Święto w ciągu całego roku. W okolicy każdego miasteczka w Aragonii, na wzgórzach umieszczany jest krzyż, naokoło którego cały rok spoczywają relikwie i święte wizerunki.

To właśnie w Wielki Piątek, mieszkańcy udają się po nie na wzgórza, by przy dźwięku bębnów zejść z nimi na dół i kontynuować procesje na uliczkach miast. Ulice zmieniają się wówczas nie do poznania - powstają dekoracje, odgrywane są sceny biblijne. Tworzy to niesamowity, teatralny wręcz klimat, który naprawdę warto zobaczyć na własne oczy. Gdy bębny milkną, wszystkie relikwie wracają na swoje miejsce – odbywa się to w Wielką Sobotę.

Procesja wielkanocna w Maladze, zdjęcie czarno białe przedsawia poprzebierane osoby i święte ikony.

Procesja Wielkanocna w Maladze.

W Meksyku Święty tydzień nazywany jest Semana Santa, a rozpoczyna go Niedziela Palmowa. Podobnie jak w Polsce, Meksykanie święcą gałązki palm. Później następuje ich spalenie, a powstały popiół wykorzystywany jest do posypywania głów. W Wielki Piątek w wielu miejscowościach odgrywane są sceny, adaptujące mękę Pańską i ukrzyżowanie. W przeciwieństwie do Polaków, Meksykanie nie mają w zwyczaju malowania oraz święcenia jaj.

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium