Angkor Wat: Siem Reap, Kambodża

Położony w północno-wschodniej części Kambodży kompleks Angkor stanowi największy zabytek religijny na świecie. Jego największa świątynia – Angkor Wat, zbudowana pierwotnie jako świątynia hinduska poświęcona bogu Wisznu, została finalnie przekształcona w świątynię buddyjską. Stanowi ona niewątpliwie symbol Kambodży i znajduje się nawet na fladze narodowej tego kraju.

angkor wat

 

 

Historia Angkor Wat

Nazwa świątyni Angkor Wat oznacza w wolnym tłumaczeniu “Miasto Świątyń”. Nic w tym dziwnego, ponieważ w okresie od IX do XV wieku miasto Angkor zamieszkiwało ponad milion mieszkańców, co sprawiało, że było ono wówczas największym miastem świata. Dla porównania, w tamtym okresie Kraków był zamieszkany przez około 20 tysięcy osób. Położony w Angkor pobliżu zespół miejski nosi nazwę Angkor Thom i oznacza “wielkie miasto” lub “wspaniałe miasto”.

Historia Angkor Wat, czyli pierwszej świątyni kompleksu Angkor, sięga początków XII wieku, kiedy władca i założyciel imperium khmerskiego, Surjawarman II zlecił budowę świątyni ku czci hinduskiego boga Wisznu. Budowa trwała ponad 30 lat, a jej efektem były budowle o powierzchni około dwóch kilometrów kwadratowych. Przy budowie pracowało 50 tysięcy robotników oraz kilka tysięcy artystów-rzemieślników, którzy wykonali rzeźby i płaskorzeźby.

W XV wieku miasto Angkor z niewyjaśnionych do dziś przyczyn zostało całkowicie wyludnione i zapomniane na kilkaset lat. Khmerowie zostali ostatecznie zmuszeni do przeniesienia swojej stolicy do Phnom Penh. W 1861 r. francuski podróżnik Henri Mouhot dotarł do kambodżańskiej dżungli i odkrył ruiny kompleksu – wtedy Angkor Wat zostało odkryte na nowo.

Odkrycie Mouhota przyczyniło się do gorączki poszukiwania skarbów w świątyniach, przez co wiele zabytków zostało zrabowanych lub bezpowrotnie zniszczonych. Do dziś niektórym posągom brakuje głów. Dopiero po oddaniu się Kambodży pod protektorat Francji w 1868 r. rozpoczęto prace rekonstrukcyjne.

W 1992 r. cały kompleks Angkor, wraz ze świątynią Angkor Wat został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sama świątynia została również uznana za ósmy cud świata.

 

Angkor Wat - główna świątynia Angkoru

Angkor Wat wybudowano na planie prostokąta o wymiarach 1300 x 1500 metrów i otoczono fosą szeroką na 183 metry. W centrum świątyni stoi wysoka na 65 metrów wieża będąca symbolem mitycznej góry Miru. Oprócz tego symetryczna budowla zwieńczona jest łącznie pięcioma wieżami ułożonymi w kształt kwiatu lotosu. Świątynię okala kamienny taras, gdzie możemy podziwiać przepiękne, misternie wykonane płaskorzeźby ukazujące około 20 tysięcy postaci w różnych scenach z życia.

Wiele osób poleca oglądanie wschodu słońca nad Angkor Wat – wygląda ona wtedy bowiem szczególnie spektakularnie. Jednak równie duże grono odradza siedzenie w tłumie i czekanie na słońce, gdyż w tym czasie można obejrzeć jedną z innych świątyń. Pozostali turyści będą wciąż czekać na wschód słońca, a my w ciszy i spokoju będziemy mogli podziwiać na przykład świątynię Bajon.

 

Inne świątynie, które warto zobaczyć

Oprócz najbardziej znanej i najważniejszej świątyni - Angkor Wat, dużą popularnością cieszą się także dwie mniejsze - Bajon i Ta Prohm. Oprócz nich warto również zobaczyć Banteay Srei, czyli unikalną w tym miejscu, czerwoną Cytadelę Kobiet. Oprócz walorów architektonicznych, jej niewątpliwą zaletą jest to, że jest najmniejsza ze wszystkich, a przez to dużo rzadziej uczęszczana przez turystów.

Świątynia Bajon to budowla z 54 wieżami, z których w dół spogląda na turystów 216 głów. Prawdopodobnie są one wizerunkami twarzy króla Dzajawarmana VII. Przechodząc obok nich, ma się wrażenie stałej obserwacji – król chciał w ten sposób być może uświadomić poddanym, że widzi każdy ich krok, aby stale czuli jego obecność.

Ta Prohm, z kolei, jest znana głównie dzięki Hollywood - pojawiła się bowiem w filmie z serii Tomb Raider z Angeliną Jolie w roli głównej. Zdjęcia magicznych drzew w Angkor Wat pochodzą właśnie z tej świątyni. Nie była ona zrekonstruowana jak inne, dlatego drzewa powoli ją sobie zawłaszczają, wijąc się wśród murów i rozsadzając je. Stanowi to swego rodzaju żywy pomnik historii.

Banteay Srei jest unikalna ze względu na swój czerwony kolor. Została zbudowana z różowego kwarcu przez dwóch braminów (a nie khmerskich władców jak pozostałe świątynie). Jest przepięknie ozdobiona różnymi scenami z wierzeń i mitologii hinduizmu, ale także pieczołowicie rzeźbionymi kwiatami i liśćmi. Została nazwana Cytadelą Kobiet dzięki bardzo dużej liczbie rzeźb przedstawiających kobiece postacie.

angkor wat kambodża

Twarze wyryte w kamieniach niewątpliwie robią wrażenie!

 

Wycieczka do Angkor Wat

Główną bazą wypadową do zwiedzania Angkor Wat jest położone nieopodal miasto Siem Reap. Można tam znaleźć noclegi naprawdę na każdą kieszeń - od pokoju w hostelu po pięciogwiazdkowe hotele. Ceny za pokój z łazienką zaczynają się już od 6 dolarów za dobę. Podobnie jest z kawiarniami i restauracjami - można znaleźć tańsze i droższe opcje.

Aby odbyć wycieczkę do Angkor Wat, musimy przygotować się na niemały wydatek. Jednodniowy bilet wstępu na teren kompleksu kosztuje 37 dolarów, trzydniowy - 62 dolary, a siedmiodniowy - 74 dolary. Na bilecie drukowane jest nasze zdjęcie, które wykonują pracownicy kas biletowych na miejscu. Bilety są sprawdzane każdorazowo przed wejściem do każdej ze świątyń.

Dodatkowo, poszczególne świątynie są od siebie znacznie oddalone, dlatego trzeba wybrać środek transportu, którym będziemy się poruszać. Najbardziej popularną opcją jest wynajęcie tuk tuka (trójkołowej rikszy) za około 20-25 dolarów. Kierowcy tych pojazdów w trakcie wycieczki chętnie opowiadają historie i ciekawostki o Angkor Wat. Oprócz tego można wynająć rower lub wykupić zorganizowaną wycieczkę z busem.

Planując wycieczkę do Angkor Wat należy pamiętać o upale. Temperatura w Kambodży może dochodzić do 40 stopni w cieniu, a zwiedzanie kompleksu odbywa się w pełnym słońcu. Warto mieć ze sobą zapas wody (niektórzy kierowcy tuk tuków oferują zimną wodę w cenie wynajmu) i jedzenia.

Należy również pamiętać, że Angkor Wat jest miejscem religijnym, dlatego obowiązuje w nim także odpowiedni strój. Na teren kompleksu nie wejdziemy w krótkich spodenkach i spódniczkach ani z odsłoniętymi ramionami. Brakujące części garderoby można natomiast dokupić na miejscu. Strój jest sprawdzany przez pracowników i możemy nie zostać wpuszczeni do świątyni, jeśli będziemy niestosownie ubrani. Chusta zarzucona na ramiona nie jest uznawana za element ubioru.

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium