Miód Manuka jest wyjątkowy, nie da się go z niczym porównać – ilość methylglyoxalu (MGO) jest w nim znacznie wyższa niż w jakimkolwiek innym produkcie. Przykładowo: zawiera aż 50 razy więcej tej substancji niż miody tradycyjne! Nic dziwnego, że jego popularność stale rośnie. Jednocześnie z roku na rok wybór jest coraz większy. Jak wybrać oryginalny Miód Manuka.
- Miód Manuka – co to jest?
- Miód manuka – właściwości
- Co to jest MGO i dlaczego to oznaczenie jest ważne?
- Jakie MGO wybrać?
- Jakie są różnice między Miodem Manuka a innymi rodzajami miodu?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie Miodu Manuka?
- Miód Manuka FAQ – najczęściej zadawane pytania
- Jak przechowywać Miód Manuka?
- Jak spożywać Miód Manuka?
- Gdzie kupić Miód Manuka?
- Ile kosztuje Miód Manuka? Cena
- Czy miód ma termin ważności?
- Czy miód może uczulać?
- Jak najlepiej jeść Miód Manuka – rano czy wieczorem?
- Czy Miód Manuka można zalać wrzątkiem?
Miód Manuka – co to jest?
Certyfikowany Miód Manuka to unikalny produkt, który jest efektem pracy pszczół żyjących w dzikich i trudno dostępnych terenach Nowej Zelandii. Te dziewicze i malownicze okolice są dziko porośnięte endemiczną roślinnością. Jak jednak powstaje Miód Manuka – z czego jest wytwarzany?
Te pracowite owady produkują nektar na bazie magicznych kwiatów manuka (nazwa mānuka pochodzi z języka plemienia Maori), które zakwitają jedynie raz w roku na ok. 4 tygodnie. Uroczo porastają krzewy manuka, które są nazywane drzewami życia. Znajdują się przede wszystkim na Wyspie Północnej i w górnej części Wyspy Południowej Nowej Zelandii.
Czy wiesz, że… zespół pszczelarski Mānuka Health New Zealand przez cały rok dba nie tylko o jakość samego miodu, lecz również dobrostan pszczół? Działania obejmują m.in. kontrolę odżywienia tych malutkich owadów, ochronę i monitorowanie uli oraz zapewnienie dostępu do środowisk wolnych od herbicydów i pestycydów. Zrównoważone pszczelarstwo nie stosuje też hormonów czy antybiotyków. Przeczytaj więcej o PSZCZOŁACH.
Skoro nektar powstaje na tak dzikich, dziewiczych i trudno dostępnych terenach, jak uzyskuje się Miód Manuka? Pozyskiwanie to jeden z elementów procesu opracowanego przez firmę Mānuka Health New Zealand, która wykorzystuje m.in. helikoptery do przenoszenia uli w trudno dostępne miejsca.
Kluczową rolę odgrywają też lokalni pszczelarze i właściciele ziemscy, którzy biorą udział w produkcji tego unikalnego nektaru.
Czym jeszcze wyróżnia się Miód Manuka? Pochodzenie – tak wyjątkowe i niepowtarzalne – to nie wszystko.
Miód Manuka – właściwości
Nowozelandzki Miód Manuka jest niezwykle chętnie stosowany zarówno spożywany bezpośrednio (np. codziennie na łyżeczce), jak i jako dodatek do różnorodnych potraw. Dlaczego? Kluczową kwestią jest jego unikatowy smak i głęboki, złoto-brązowy kolor. Perfekcyjnie łączy słodycz znaną z miodu z lekko gorzką, ziołową nutą. Ma również dość gęstą konsystencję. To czyni go uniwersalnym uzupełnieniem słodkich i słonych potraw, m.in. koktajli, sosów czy napojów.
Oryginalny Miód Manuka wyróżnia się też wyjątkowo wysoką zawartością methylglyoxalu (MGO). Chociaż ten naturalny związek w bardzo niewielkich ilościach znajduje się w organizmie i niektórych produktach spożywczych (np. serze cheddar, mozzarelli, pieczywie, oliwie z oliwek, sosie sojowym, kawie), najwięcej zawierają miody. Na tym polu wyróżnia się Miód Manuka o zawartości MGO. Na tym polu wyróżnia się Miód Manuka zawierający średnio 50 razy więcej MGO w porównaniu z innymi odmianami miodów.
Kluczem jest tutaj wyjątkowe, nowozelandzkie pochodzenie. W nektarze z krzewów manuka matka natura zamknęła dihydroxyaceton DHA. Ten związek – pod wpływem dojrzewania Miodu Manuka – przekształca się w methylglyoxal.
Co to jest MGO i dlaczego to oznaczenie jest ważne?
Już wiesz, że MGO jest związkiem chemicznym. To naturalna substancja organiczna (a nie syntetyczna). Tak wysoka zawartość methylglyoxalu, jaka znajduje się w Miodzie Manuka, czyni go produktem wyjątkowym.
Pod tym względem nie może równać się z nim żaden inny przebadany wyrób spożywczy. To odkrycie, które zostało opisane przez prof. Thomasa Henle (autorytet w dziedzinie analizy żywności w UE) oraz jego zespół. Dzięki niemu Miód Manuka zyskał jeszcze większą popularność, a jednocześnie to właśnie stężenie methylglyoxalu stało się kluczowym wskaźnikiem jakości tego złotego nektaru.
Tylko skąd wiadomo, ile MGO znajduje się w konkretnym miodzie? Kluczem są badania, które dokładnie analizują stężenie tej substancji i gwarantują pewność co do zawartości tego związku chemicznego.
Umożliwia to m.in. pionierski system pomiaru MGO™ opracowany przez naukowców. Dzięki tej skutecznej i powtarzalnej metodzie można z ogromną dokładnością określić, ile methylglyoxalu znajduje się w kilogramie danego miodu. Dzięki temu każdy Miód Manuka produkowany przez Mānuka Health New Zealand ma oznaczenie informujące o zawartości MGO:
- Miód Manuka MGO 100+ (minimum 100 mg/kg),
- Miód Manuka MGO 250+ (minimum 250 mg/kg),
- Miód Manuka MGO 400+ (minimum 400 mg/kg),
- Miód Manuka MGO 550+ (minimum 550 mg/kg).
W praktyce rzeczywista zawartość methylglyoxalu jest jednak znacznie wyższa niż ta deklarowana na opakowaniu – głównie ze względu na fakt, że wraz z czasem przechowywania ilość MGO rośnie. Wykazały to niezależne badania z 2022 r.
Gwarantowana zawartość MGO™ |
Rzeczywista zawartość MGO™ w 2022 r. |
550+ |
954,1 mg/kg |
400+ |
777,8 mg/kg |
250+ |
504,9 mg/kg |
100+ |
323,5 mg/kg |
Niestety odkrycie prof. Thomasa Henle stało się również punktem wyjścia dla nieuczciwych producentów, którzy bazują na nieświadomości klientów. Okazuje się, że niektórzy z nich dopuszczają się fałszowania miodu, np. poprzez dodanie sacharozy czy syropów cukrowych lub celowe przegrzanie nektaru. Takie produkty mogą wyróżniać się niezwykle wysoką deklarowaną zawartością MGO (np. 2000 mg/kg), która nie jest możliwa do uzyskania naturalnie.
Jakie MGO wybrać?
Zasada wyboru Miodu Manuka dla siebie jest stosunkowo prosta. Do bezpośredniego spożycia z łyżeczki (rano na czczo) odpowiednie będą wyższe stężenia methylglyoxalu (250+, 400+, 550+). Jeśli miód ma być dodatkiem do potraw, wypieków czy napojów (głównie jako naturalne słodzidło), sprawdzi się MGO 100+.
Aby ułatwić Ci wybór dopasowany do potrzeb, produkty są dostępne również w różnych pojemnościach:
- Miód Manuka w saszetkach po 5 g (idealne na raz, np. do zabrania na wyjazd czy do pracy),
- Miód Manuka w słoikach po 250 g, 500 g, 1 kg.
Ten unikalny złoty nektar znajdziesz ponadto w różnorodnych produktach, takich jak:
- kosmetyki (np. pasta do zębów, pomadka do ust, łagodzący krem),
- suplementy diety (np. syrop, spray doustny, cukierki).
Jakie są różnice między Miodem Manuka a innymi rodzajami miodu?
Główna różnica to zawartość methylglyoxalu. Czy wiesz, że 1 łyżeczka (5 g) Miodu Manuka ma aż 50 razy więcej MGO niż tradycyjne miody? Wykazały to badania, w których analizowano popularne polskie odmiany z różnych pasiek. Poniżej znajduje się średnie stężenie MGO na 5 g produktu:
- Miód Manuka: 2,6 mg,
- miód nawłociowy: 0,03 mg,
- miód lipowy: 0,04 mg,
- miód gryczany: 0,06 mg,
- miód nektarowo-spadziowy: 0,06 mg.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie Miodu Manuka?
Popularność Miodu Manuka powoduje, że coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie tego produktu do swojej oferty. Jak wybrać producenta miodu, aby mieć pewność co do wysokiej jakości? Kluczowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę:
- certyfikat MGO™ – świadczy o dokładnej zawartości tej kluczowej substancji w produkcie (sprawdź certyfikat MGO™),
- pochodzenie – oryginalny Miód Manuka zawsze pochodzi z Nowej Zelandii, o czym świadczą m.in. oznaczenie New Zealand FernMark na etykiecie,
- unikalny identyfikator RMP ID – gwarantuje bezpieczeństwo i zgodność z prawem (sprawdź certyfikat RMP),
- znak Oritain (odcisk palca) – świadczy o niezależnej weryfikacji autentyczności.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru Miodu Manuka? Opinie i recenzje klientów! To właśnie one ukazują produkt „w akcji”.
Więcej informacji na temat oryginalnego Miodu Manuka znajdziesz w artykule: Fałszywe miody w Europie – jak nie dać się nabrać?
Miód Manuka FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co jeszcze warto wiedzieć o Miodzie Manuka, żeby wybrać ten odpowiedni? Sprawdź najczęściej zadawane pytania!
Jak przechowywać Miód Manuka?
Dla zachowania świeżości Miodu Manuka przechowuj go w temperaturze pokojowej zgodnie z informacją na etykiecie.
Jak spożywać Miód Manuka?
To produkt, który możesz jeść bezpośrednio z łyżeczki (2–3 rano na czczo lub po 1 łyżeczce 2–3 razy dziennie, 30 minut przed posiłkiem) bądź z ulubionymi potrawami. Do spożywania z łyżeczki najlepiej nadają się produkty o wyższej zawartości MGO (np. certyfikowany Miód Manuka MGO 400+ lub 550+). Mniejsze stężenie świetnie sprawdza się z kolei jako dodatek w kuchni.
Gdzie kupić Miód Manuka?
Oryginalny, certyfikowany Miód Manuka znajdziesz zarówno online (bezpośrednio na stronie miodymanuka.pl oraz w wielu sklepach internetowych), jak i stacjonarnie.
Ile kosztuje Miód Manuka? Cena
Ze względu na swoje unikalne pochodzenie, nowoczesne metody pozyskiwania oraz rygorystyczną certyfikację Miód Manuka należy do produktów premium. Jego średnia cena to ok. 22–100 zł za 100 g (w zależności od zawartości MGO i wielkości opakowania).
Czy miód ma termin ważności?
Termin ważności Miodu Manuka zawsze jest umieszczony na opakowaniu. To data „najlepiej spożyć przed”.
Czy miód może uczulać?
Miód, jak każdy inny produkt spożywczy, u niektórych osób może powodować objawy alergii. Zawsze warto więc na początku wypróbować niewielką ilość i sprawdzić reakcję organizmu. Dodatkowo miody, w tym Miód Manuka nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 12. miesiąca życia.
Jak najlepiej jeść Miód Manuka – rano czy wieczorem?
Większość osób je Miód Manuka (szczególnie o wyższej zawartości MGO) rano na czczo lub pół godziny przed posiłkiem. Jeśli masz jednak ochotę, sprawdzi się też jako dodatek do kolacji czy popołudniowego deseru.
Czy Miód Manuka można zalać wrzątkiem?
Miód Manuka, podobnie jak inne miody nie powinien być zalewany wrzątkiem ani podgrzewany do temperatury wyższej niż 40’C. Zbyt wysoka temperatura powoduje uratę związków odżywczych oraz może spowodować zmianę smaku i aromatu miodu.
Bez wątpienia Miód Manuka to prawdziwy unikat – nie ma drugiego produktu spożywczego, który zawierałby w swoim składzie tyle MGO. Kluczowe jest jednak wybranie odpowiedniego producenta miodów, który gwarantuje odpowiednią zawartość tej substancji oraz nowozelandzkie pochodzenie. Na szczęście już wiesz, na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań!