Każda osoba, która posiada własny kawałek ziemi, powinna zadbać o to, by znaleźć na niej miejsce choćby dla kilku gatunków roślin miododajnych. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach przetrwanie pszczół jest poważnie zagrożone. Sadzenie roślin, które zapewniają im pokarm, to jeden ze sposobów ich ratowania.
- Rośliny miododajne i ich rola
- Dlaczego warto sadzić miododajne rośliny?
- Jakie kwiaty wykorzystywane są do produkcji miodu?
Czym są rośliny miododajne?
Miododajne rośliny to takie, które charakteryzują się intensywnie i długo kwitnącymi kwiatami. To właśnie one wabią pszczoły i dostarczają im cennych składników pokarmowych. Kwiaty miododajne dostarczają pszczołom surowiec, dzięki którym mogą one produkować miód.
Rośliny nektarodajne to takie, które dostarczają pszczołom nektar w swoich kwiatach. Z kolei rośliny spadziodajne wytwarzają na swoich pędach i liściach spadź. Do roślin miododajnych zalicza się również rośliny pyłkodajne, z których pszczoły zbierają pyłek kwiatowy. To właśnie wyżej wymienione składniki niezbędne są do produkcji miodu.
Dlaczego warto sadzić miododajne rośliny?
Zanim odpowiemy na pytanie, które kwiaty są miododajne, zastanówmy się, dlaczego w ogóle warto je sadzić. Otóż są one pożyteczne nie tylko dla pszczół, ale również charakteryzują niezaprzeczalnymi walorami dekoracyjnymi. Kwietne łąki cieszą oko różnorodnością barw, zapachów i kształtów. Miododajne rośliny mogą stanowić oryginalną dekorację nie tylko przydomowego ogrodu, ale również balkonu, altany czy też tarasu.
Ochrona pszczół poprzez dostarczanie im zróżnicowanego pożywienia jest bardzo ważna dla człowieka. Intensywnie rozwijający się przemysł oraz powszechne stosowanie pestycydów, nie dają pszczołom szans na przetrwanie. Zmiany zachodzą zbyt szybko, by były one w stanie się do nich dostosować. A tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bez pszczół w krótkim czasie przestałyby istnieć owoce, kwiaty i warzywa.
Pszczoły zapylają blisko 80% roślin.
Z których kwiatów powstaje miód?
Pora odpowiedzieć na pytanie, jakie kwiaty przyciągają pszczoły. Na szczęście, wybór jest bardzo zróżnicowany. Lista roślin miododajnych jest bardzo długa – urządzając ogród, warto wybrać gatunki kwitnące w różnych porach roku, które zapewnią pszczołom ciągły dostęp do pokarmu.
- Lawenda – jej główną zaletą jest bardzo długi okres kwitnienia, trwający od czerwca aż do października. Jej intensywny zapach oraz fioletowe, piękne kwiaty, masowo przyciągają trzmiele, bąki i pszczoły. Lawenda doskonale sprawdzi się również, jeśli chodzi o rośliny miododajne na balkon. Warto posadzić ją w swoim otoczeniu choćby ze względu na zachwycający, mocny zapach. Lawenda jest również niezwykle dekoracyjną rośliną – jej wspaniałe kwiaty układają się w wielkie kępy.
- Wrzos – to bardzo popularna roślina, która doskonale sprawdza się jako wabik dla owadów. Odmiany, które kwitną w sierpniu i wrześniu dostarczają pszczołom dużo nektaru i pozwalają im gromadzić pożywienie na czas zimy. Dodatkowo różnokolorowe wrzosy mogą stanowić przepiękne urozmaicenie przydomowego ogrodu. Świetnie sprawdzają się również do przyciągania pszczół na balkon. Można sadzić je nie tylko na ogrodowych rabatach, ale również w niewielkich doniczkach. Wrzosy charakteryzują się niskim pokrojem, toteż świetnie będą prezentować się na tle nieco wyższych roślin, takich jak choćby mieczyki.
- Nawłoć – to bardzo popularna roślina, która charakteryzuje się wyjątkowo dużą miodową wydajnością. Zazwyczaj porasta nieużytki, brzegi lasów i łąki, jednak ze względu na atrakcyjny wygląd świetnie będzie prezentować się również w przydomowym ogrodzie. Nawłoć już na pierwszy rzut oka wyróżnia się oszałamiającymi, żółtymi kwiatostanami, które charakteryzują się przepięknym zapachem. Zachwycają swoim wyglądem przez jesienne miesiące, dostarczając pszczołom cennego pokarmu.
- Lucerna – jest to gatunek, na który najczęściej stawiają osoby chcące stworzyć w swoim otoczeniu łąkę kwietną - miejsce, gdzie rosną swobodnie rozwijające się kwiaty, zapewniające pszczołom ciągły dostęp do pokarmu. Lucerna to roślina wysoce miododajna, zachwycająca kwiatostanami o ciemnoniebieskim zabarwieniu. Z uwagi na intensywny zapach mogą one zwabić owady z bardzo dużej odległości.
- Maczek kalifornijski – to roślina, która równie dobrze, jak lucerna sprawdzi się na dzikiej łące. Jest to kwiat o silnej, żółto-pomarańczowej barwie, która pięknie prezentuje się na tle zieleni. Warto podkreślić, że praktycznie wszystkie gatunki maków świetnie sprawdzają się w przypadku łąk kwietnych i doskonale przyciągają pszczoły.
- Koniczyna – to roślina, która niewielu osobom przyjdzie na myśl jako pierwsza, jeśli chodzi o aranżację przydomowego ogrodu. Tymczasem koniczyna to roślina, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji i doskonale radzi sobie sama. Być może nie wyróżnia się bardzo atrakcyjnym wyglądem, jednak wprowadza do ogrodu życie, przyciągając mnóstwo gatunków owadów.
- Krzew manuka – jest to krzew, który naturalnie rośnie zaledwie w kilku rejonach świata. Zalicza się do tej samej rodziny roślin co mirt, goździkowiec oraz eukaliptus. Najpopularniejszy jest w Nowej Zelandii oraz niektórych rejonach Australii. Co ciekawe, sadzonki krzewów manuka można kupić również w Polsce. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to roślina dość wrażliwa na zimno. To właśnie jej zawdzięczamy przepyszny Miód Manuka MGO™- bardzo rzadki i wyjątkowy produkt, który powstaje jedynie przez kilka tygodni w roku, kiedy krzewy manuka obsypują się kwiatami.
- Miododajne drzewa – nie wszyscy wiedzą o tym, że do roślin miododajnych można zaliczyć również drzewa. Należą do nich między innymi jarzębina, kasztanowiec zwyczajny, jawor, akacje, śliwy oraz wierzby. Największą miododajnością charakteryzuje się lipa drobnolistna, która jest również uznawana za doskonały surowiec farmaceutyczny o wszechstronnym działaniu. Lecznicze właściwości wykazuje również miód lipowy.