Planowanie wakacji to bardzo przyjemne zajęcie, ale też dość kłopotliwe. Do wyboru jest wiele kierunków i lokalizacji, a także form spędzania urlopu. Coraz popularniejszy i bardzo modny również w Polsce staje się caravaning, czyli wakacje w kamperze. Wbrew przekonaniu wielu osób, taka wyprawa może być bardzo komfortowa i potrafi dostarczyć wielu przeżyć oraz wspomnień. Jak zaplanować rodzinne wakacje w kamperze i co wziąć pod uwagę, decydując się na podróż kamperem? Sprawdź i zorganizuj przygodę swojego życia.
- Rodzinne wakacje w kamperze
-
Wynajem kampera – o czym należy pamiętać i jaki model wybrać?
- Co zabrać ze sobą w podróż kamperem?
Czy wakacje kamperem to dobry pomysł?
Rodzinne wakacje w kamperze mają wiele zalet, dzięki którym wspólnie spędzony czas pozwala na relaks, pełen odpoczynek i pozbycie się stresu dnia codziennego. Nie trzeba dostosowywać się do z góry narzuconego planu, codziennie można być w innym miejscu i podziwiać inne okolice, a planowanie postoju odbywa się zgodnie z aktualnymi potrzebami podróżników lub chęcią zobaczenia napotkanych miejsc.
Aby móc kierować kamperem, wystarczy prawo jazdy kat. B, o ile pojazd wraz z całym wyposażeniem nie przekracza 3,5 tony. Większość pojazdów zalicza się do tej grupy. Należy też pamiętać, że jest to pojazd wyższy i szerszy niż standardowe auto osobowe. To szczególnie istotne podczas przejazdu wąskimi drogami czy pod wiaduktami. Istotne jest również korzystanie z lusterek bocznych. Przed udaniem się w podróż kamperem warto pojeździć po okolicznych drogach i poćwiczyć parkowanie.
Jak zaplanować podróż kamperem?
Podczas planowania wakacji kluczowe jest określenie formy noclegu i wyznaczenie trasy W przypadku caravaningu ważne jest zadanie sobie pytania: czy spać w kamperze? Obecnie nowoczesne modele tego typu pojazdów wyposażone są w bardzo wygodne łóżka i miejsca do spania, które zapewniają komfortowy nocleg i odpoczynek, a przede wszystkim niezależność.
Przed udaniem się na wakacje kamperem w określonym kierunku, warto uwzględnić planowanie postoju i wybrać sprawdzone pole kempingowe, które umożliwiają uzupełnienie zbiorników z wodą, usunięcie nieczystości oraz podłączenie do prądu. To również miejsca bezpieczne. Parkowanie kampera poza wyznaczonymi parkingami może skończyć się mandatem lub nieprzyjemnościami, zwłaszcza za granicą.
Wynajem kampera – o czym należy pamiętać i jaki model wybrać?
Wynajem kampera to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza początek przygody z taką formą wakacji. Z czasem można rozważyć zakup takiego pojazdu. Podczas wyboru odpowiedniego modelu, zwróć uwagę na umowę – czy zawiera ona dzienny limit kilometrów, którego przekroczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami? Dobrze jest też zwrócić uwagę na obecność takiego wyposażenia jak krzesła, pościel, płyny eksploatacyjne, akcesoria gospodarcze czy grill, oraz czy zbiorniki z wodą i gazem są uzupełnione na początek podróży. Wielkość i model kampera warto dopasować do rodzaju planowanych wakacji, liczby osób udających się w podróż, a także długości trasy. Rodzinne wakacje w kamperze, które będą obejmowały noclegi w pojeździe i przygotowywanie wszystkich posiłków, prawdopodobnie będzie potrzebny nieco większy model. Jeżeli jednak podróż ma odbywać się we dwoje, warto wybrać mniejszy kamper. Duży pojazd będzie też więcej zużywał paliwa.
Co zabrać ze sobą w podróż kamperem?
Wakacje kamperem pod względem potrzebnych rzeczy znacznie różnią się od wczasów wykupywanych z biura podróży i spędzanych w hotelu. Niezbędne przedmioty warto zapakować w podpisane kartony. Walizki nie do końca będą tu praktyczną opcją. Trzeba zabrać ze sobą nie tylko ubrania, ale często też koce, poduszki, pościel, sztućce, zastawę stołową czy garnki. Potrzebne będą też zapasy żywności, w tym przyprawy oraz artykuły wykorzystywane na co dzień do gotowania, takie jak np. olej.
Należy zabrać też ręczniki, środki czystości i rzeczy potrzebne do sprzątania. Kluczowe są też podstawowe narzędzia i akcesoria, takie jak nożyczki, nóż, linka np. do rozwieszenia prania i spory zapas wody pitnej. Trzeba pamiętać również o kosmetykach. Aby zaoszczędzić miejsce, dobrze jest zabrać ekonomiczne, mniejsze opakowania. Doskonałym wyborem będzie tu np. pasta do zębów z Miodem Manuka MGO™ 250+ i olejkiem Manuka w poręcznej tubce 75 ml, wykonanej z materiałów ekologicznych, które można poddać recyklingowi. To kompozycja oparta na drogocennym miodzie pozyskiwanym z nowozelandzkich krzewów Manuka, który pozwala kompleksowo zadbać o zęby i dziąsła.
W podróży przyda się także dobrze wyposażona, poręczna apteczka, która powinna posiadać preparaty na wypadek otarć i ran. Jednym z naturalnych i sprawdzonych opatrunków w przypadku ran i otarć naskórka jest wyrób medyczny Antybakteryjny Miód Manuka na rany.*