Domki dla owadów są obecnie najbardziej rozpowszechnioną formą pomocy dzikim pszczołom. Gotowe domki możemy kupić w Internecie i w niektórych sklepach zoologicznych, jednak nie zawsze są one wykonane w odpowiedni sposób. Na szczęście własnoręczne zbudowanie domku dla pszczół nie jest skomplikowane!
- Domek dla pszczół – co to jest?
- Domek dla pszczół DYI
- Gdzie umieścić domek dla pszczół?
- Jak zbudować domek dla owadów?
- Gdzie umieścić domek dla pszczół?
Czym właściwie jest domek dla pszczół?
Domek dla pszczół, nazywany również hotelem dla pszczół jest sztucznie stworzoną pomocą gniazdową, która staje się coraz bardziej popularna w przydomowych ogródkach, na balkonach czy w miejscach prowadzących edukację ekologiczną. Większość dzikich gatunków pszczół żyjących w Polsce gniazduje w ziemi, dlatego ich obserwacja byłaby problematyczna. Obserwowanie pszczół w domku dla owadów jest za to o wiele łatwiejsze, a dodatkowo bezpieczne – gatunki zamieszkujące domek są łagodne i nie stanowią zagrożenia.
Domki dla pszczół pojawiły się w odpowiedzi na potrzebę wsparcia akcji ratowania dzikich gatunków. Sceptycy uważają jednak taką pomoc za niepotrzebną, ponieważ nie ma badań wskazujących na pozytywny wpływ takich działań. Dodatkowo ochrona pszczół powinna zapewnić ich różnorodność gatunkową, a z takich pomocy gniazdowych korzystają głównie murarki ogrodowe – najpopularniejszy i najbardziej liczny gatunek pszczół, który dodatkowo bardzo łatwo się rozmnaża.
Nie zmienia to jednak faktu, że domki dla owadów ułatwiają obserwowanie pszczół i sprzyjają zainteresowaniu tą tematyką. Im więcej o nich wiemy, tym lepiej możemy je chronić czy wykorzystywać – dzikie pszczoły bardzo wspomagają na przykład zapylanie sadów. Domek dla pszczół może być również pierwszym krokiem do budowy środowiska przyjaznego zapylaczom. Pamiętajmy jednak, że nie może to być chwilowy kaprys – domki pozostawione bez opieki mogą stać się wylęgarnią pasożytów, przez co będą pułapką zamiast bezpiecznym azylem.
Jak zbudować domek dla pszczół? Domek dla pszczół DIY
W Internecie możemy znaleźć bardzo dużo gotowych domków dla pszczół, jednak warto zachować ostrożność przy zakupie. Często zawierają one elementy nieprzeznaczone dla pszczół (np. szyszki czy siano). Ponadto niektóre części domków są przymocowane klejem. Ułatwia to transport, ale przeszkadza w późniejszej wymianie gniazd.
Domki przeznaczone na sprzedaż są w większości po prostu źle zaprojektowane. Poza tym nie ma nic lepszego niż satysfakcja ze zrobienia czegoś samodzielnie, w duchu tak zwanego DIY!
Każdy z nas może stworzyć mały domek dla pszczół
Czego potrzebujemy przy budowie domku dla pszczół DIY?
Samodzielne zbudowanie domku dla pszczół nie jest skomplikowane. Tak naprawdę potrzebujemy jedynie obudowy oraz łodyg i gałęzi, które będą służyć za gniazda. Domek musi być obudowany z trzech stron. Osoby, które dobrze sobie radzą z majsterkowaniem, mogą same połączyć ze sobą pięć desek, natomiast osoby mniej sprawne manualnie mogą zakupić gotową obudowę. Dobrze sprawdzają się drewniane donice, jednak warto zwrócić uwagę na szczelność między ściankami.
W drugim etapie należy wypełnić obudowę domku dla pszczół gniazdami – wydrążonymi patykami, gałązkami, pustymi łodygami trzciny czy rdestowca. Trzeba umieszczać je w “pakietach” po kilka lub kilkanaście, aby lepiej trzymały się w środku. Po zapełnieniu całej obudowy takimi “pakietami” łodyg i gałęzi wszystko powinno się stabilnie trzymać w środku. Ważne jest również, aby pszczoły i inne owady miały dostęp do nich tylko z jednej strony, dlatego gałęzie nie mogą być wydrążone na wylot, a trzcina ucinana tuż za kolankiem.
Pamiętajmy również o tym, że wszystkie elementy powinny być odpowiednio wysuszone. Wilgotne drewno może spowodować zagnieżdżenie się pasożytów, grzybów i pleśni. Gotowy domek dla pszczół umieszczamy w wybranym miejscu na zewnątrz i pozostaje już tylko czekać, aż wraz z wiosną pojawiają się w nim pierwsze pszczoły i inne owady.
Z czego zbudować domek dla owadów i jakie elementy do niego włożyć?
Tak naprawdę wszystko zależy od naszej kreatywności i tego, co mamy aktualnie pod ręką. Kiedy stawiamy domek na balkonie, na którym jest zadaszenie, to wystarczy skrzynka (lub donica), do której włożymy gniazda. Jeśli natomiast miałby znajdować się w miejscu bez zadaszenia (np. w ogrodzie), musimy dodatkowo zadbać o ochronę przed wilgocią.
Obudowa domku dla pszczół powinna być zrobiona z surowego drewna – warto o tym pamiętać wybierając lub budując skrzynkę. Do zrobienia zadaszenia można użyć drewna, ale ciekawym rozwiązaniem jest daszek przeźroczysty, na przykład z pleksi. Dzięki temu domek nie będzie zacieniany, a odpowiednia ilość słońca zmotywuje pszczoły do pracy już od wczesnych godzin porannych.
W domku dla owadów może zamieszkać wiele gatunków nie tylko pszczół, ale także innych owadów. Różnią się one od siebie zarówno wyglądem, jak i wielkością oraz sposobem gniazdowania, dlatego sztuczne gniazda, którymi wypełnimy domek, powinny być różnorodne zarówno pod względem rodzaju drewna, jak i rozmiaru średnicy otworów. Jeśli jednak chcemy zrobić domek wyłącznie dla murarki ogrodowej, w zupełności wystarczą same łodygi trzciny.
Pszczoły szybko zadomawiają się w swoich domkach
Gdzie umieścić domek dla pszczół?
Gotowy hotel dla pszczół warto zabezpieczyć siatką, żeby owady nie stały się pożywieniem dla ptaków czy gryzoni. Powinien być też chroniony przed silnym wiatrem i umieszczony w słonecznym miejscu. W związku z tym, że dzikie pszczoły latają na krótkie dystanse (około 300 metrów od gniazda), musimy zapewnić im rośliny w niewielkiej odległości od domku – tak, aby bez problemu mogły zdobywać pożywienie dla siebie i potomstwa.
Domek dla pszczół można zawiesić na gałęziach drzew lub na specjalnie przeznaczonym do tego celu haku, jeśli planujemy mieć go na balkonie. Ze względu na to, że dzikie pszczoły nie są niebezpieczne, domki mogą znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc przebywania ludzi.