Dlaczego miód manuka jest taki drogi?

Miody manuka są bez wątpienia jednymi z najdroższych dostępnych na rynku. Ich cena może odstraszać, zwłaszcza jeśli porównamy ją do znanych nam polskich miodów. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wyjątkowe cechy nowozelandzkiego miodu manuka, będzie nam łatwiej zrozumieć, skąd bierze się jego cena.

miód manuka cena drogie miody

 

Cena Miodu Manuka MGO™

Ceny Miodu Manuka MGO™ zależą od stężenia zawartej w nich substancji o nazwie methylgloxal (MGO), która w takich ilościach występuje wyłącznie w oryginalnych miodach manuka. W związku z tym za słoik o pojemności 250 gramów zapłacimy od około 80 do ponad 200 złotych. To oczywiście o wiele więcej w porównaniu do polskich miodów – tutaj za taki sam słoik zapłacimy mniej więcej 20-40 złotych.

 

Miód Manuka MGO™ a polskie miody

Jak już wspomnieliśmy, najbardziej zauważalną na pierwszy rzut oka różnicą pomiędzy miodami manuka a polskimi miodami jest cena. Jednak najważniejszą cechą, która je odróżnia, jest tak naprawdę zawartość methylgloxalu. W polskich miodach znajdziemy jedynie śladowe ilości tej substancji, natomiast w miodach manuka od 100 do ponad 500 miligramów na kilogram. 

Nie oznacza to oczywiście, że polskie miody mamy uważać za „gorsze” od miodów nowozelandzkich. Polskie pszczoły oferują nam niesamowity wybór – miody wielokwiatowe, rzepakowe, faceliowe, gryczane itd. Każdy ma swoje unikalne właściwości i wyjątkowy smak. Warto jednak spróbować Miodu Manuka MGO™, aby przekonać się, jak smakuje.

methylgloxalu miód manuka zdrowie mgo cena Miód manuka wyróżnia się wysoką zawartością methylgloxalu

 

Dlaczego Miód Manuka jest taki drogi?

Cena unikalnych miodów manuka zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy wspomnieć o wyjątkowości samego krzewu manuka, z którego kwiatów jest pozyskiwany. To gatunek endemiczny, występujący wyłącznie w niektórych częściach Nowej Zelandii i Australii, więc jego zasoby są ograniczone. Miody manuka nie są produkowane w żadnej innej części świata.

Krzewy manuka kwitną też bardzo krótko (przez około 4 tygodnie) oraz często występują w trudno dostępnych, odległych miejscach. To z kolei wiąże się niekiedy z koniecznością transportowania uli helikopterem na miejsce pożytku. Można się tylko domyślać, jak duże koszty generuje takie przedsięwzięcie. 

Decydującym czynnikiem wpływającym na fakt, że miód manuka jest drogi, jest wspomniany methylgloxal. Im więcej MGO, tym droższy miód. Oryginalne Miody Manuka MGO™ są opatrzone certyfikatami unikalnymi dla danej partii, co upewnia nas, że otrzymujemy oryginalny miód.

Ze względu na wyjątkowość produktu, Miody Manuka MGO™ są nieustannie poddawane testom i badaniom potwierdzającym ich jakość, a to również wpływa na ich cenę. Na koniec trzeba dodać koszty „podróży” słoiczka miodu z Nowej Zelandii i okazuje się, że cena jest jak najbardziej sprawiedliwa i adekwatna.

Miody manuka nie są drogie dlatego, że stały się modne. Są drogie, ponieważ wyprodukowaniu ich towarzyszy ogrom czasu, pasji, poświęcenia oraz badań i testów. Wszystko po to, abyśmy mogli cieszyć się doskonałej jakości prawdziwym nowozelandzkim miodem manuka.

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium