Czym są olejki eteryczne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze olejku eterycznego?

Natura skrywa niesamowite bogactwo składników, którymi chętnie dzieli się z człowiekiem. Pozyskiwanie naturalnych olejków eterycznych jest żmudne i czasochłonne, jednak trud ten jest wynagrodzony ich niepowtarzalnymi właściwościami. Ze względu na bardzo intensywny zapach są szeroko wykorzystywane w aromaterapii, ale to niejedyne ich zastosowanie.

olejki eteryczne zastosowanie jak wybrać zapach

 

Lotna substancja zapachowa – czym są olejki eteryczne? 

Zgodnie z definicją, naturalne olejki eteryczne to lotne substancje zapachowe, które są magazynowane w różnych częściach rośliny – korzeniach, kłączach, liściach, kwiatach, owocach, nasionach czy korze. W większości przypadków zawartość olejków w roślinie to maksymalnie 3%, ale można spotkać także ich większą zawartość – pąki goździków mają ich około 18%.

Znane były już w starożytnym Egipcie, Macedonii i w Indiach. Za pierwszą osobę, której udało się pobrać olejki z rośliny, uważa się Awicennę – słynnego średniowiecznego lekarza, który opracował również techniki masażu z wykorzystaniem olejków eterycznych. Znalazły one szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej oraz przede wszystkim w aromaterapii – wykorzystywaniu zapachów w celach leczniczych i terapeutycznych.

Charakterystyczną cechą olejków eterycznych jest oczywiście intensywny zapach, ale oprócz tego również wielokierunkowa aktywność biologiczna. Oznacza to, że w skład jednego olejku może wchodzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset związków o różnym stężeniu i właściwościach. To właśnie ogromne zróżnicowanie składu chemicznego olejków eterycznych wpływa na ich szerokie właściwości i powszechne stosowanie.

 

Jakie jest zastosowanie olejków eterycznych? 

Olejki eteryczne dodaje się choćby do kosmetyków, aby uatrakcyjnić ich zapach. Oprócz tego niektóre olejki stanowią substancję konserwującą oraz chroniącą inne składniki kosmetyku przed utlenianiem. Innym zastosowaniem jest używanie ich jako repelentów (odstraszaczy) na owady. Istnieją olejki eteryczne, które pomogą nam w odstraszaniu komarów – np. olejek bazyliowy, cytrynowy, rozmarynowy czy eukaliptusowy.

Jednak największe zastosowanie, jak wspomniano wcześniej, znalazły w aromaterapii. Jest to bardzo szeroka dziedzina medycyny alternatywnej, do której zalicza się inhalacje, okłady, kąpiele i masaże z wykorzystaniem olejków eterycznych. Podczas masażu wystarczy dodać kilka kropli olejku eterycznego do oleju bazowego i cieszyć się jeszcze większą skutecznością masażu, pięknym zapachem, relaksem i niesamowitymi doznaniami dla ciała i dla umysłu.

olejki eteryczne zastosowanie jak wybrać zdrowie

Piękny zapach olejków może pobudzać zmysły

 

Jak wybrać olejek eteryczny? 

Przede wszystkim zawsze wybierajmy naturalne olejki eteryczne. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie możemy znaleźć wiele produktów, które kuszą bardzo niską ceną. Decydując się na olejek za pięć złotych, z całą pewnością będziemy mieć do czynienia albo z naturalnym olejkiem, który został rozwodniony, albo z chemicznym zamiennikiem. Pozyskiwanie naturalnych olejków eterycznych jest procesem długim i skomplikowanym, a za tym musi iść odpowiednia cena takich produktów.

Oprócz tego, że powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością olejków eterycznych, wybierajmy takie, których zapach nam odpowiada i takie, które mają jak najwięcej właściwości. Przykładowo, olejek eteryczny manuka ma zapach, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Pozyskiwany z krzewów manuka porastających Nową Zelandię ma słodkawy, kwiatowo-iglasty zapach, który wprowadzi nas w stan relaksu i ukojenia. Dzięki obecności związków, których nie znajdziemy w innych olejkach, ma on szeroki wachlarz właściwości.

 

Gdzie kupić olejek eteryczny? 

Zrezygnujmy z kupowania olejków eterycznych od sprzedawców, którzy oferują je w podejrzanie niskich cenach. Zawsze lepiej kupić je u sprawdzonego producenta, co do którego mamy pewność, że oferuje wyłącznie naturalne olejki eteryczne pozbawione sztucznych składników wzmacniających ich zapach.

Na stronie www.miodymanuka.pl znajdziecie olejek eteryczny z Nowej Zelandii, czyli olejek manuka. W stu procentach naturalny, pozyskiwany z liści krzewu manuka olejek pachnie dziewiczymi terenami kraju z najczystszym powietrzem na świecie!

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium