Co warto wiedzieć o kolarstwie? Ciekawostki Akademii Manuka

Wielu kolarzy uważa kolarstwo za elitarny sport. Zawodnicy nie tylko używają specyficznego języka, ale również znają niepisane zasady rywalizacji. Dodatkowo, kolarstwo to sport nie tylko motoryczny, ale także taktyczny. Zawodnik, który używa podczas wyścigu wyłącznie siły swoich mięśni, z góry skazany jest na porażkę. Oto ciekawostki o kolarstwie od Miodów Manuka MGO™.

kolarstwo las miody manuka rowerzyści rower

 

Co warto wiedzieć o kolarstwie - historia kolarstwa?

Uznaje się, że historia wyścigów kolarskich rozpoczęła się w roku 1868. To właśnie wtedy James Moore – kolarz angielskiego pochodzenia, wygrał pierwszy oficjalny wyścig kolarski we Francji. Jeśli chodzi o pierwsze Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie, to odbyły się one dopiero w roku 1893, a na igrzyskach olimpijskich zadebiutowały 3 lata później. Już przed II wojną światową w Stanach Zjednoczonych kolarstwo było sportem, który cieszył się większą popularnością niż baseball. Amerykańscy kolarze należeli do jednych z najlepiej opłacanych ludzi w kraju, a ich zmagania oglądały tysiące widzów.

Nie mniejszą popularnością kolarstwo cieszyło się w Europie. Pierwszy wyścig Tour de France odbył się w 1903 roku i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mediów, kolarzy i kibiców. 

Warto również wspomnieć o tym, jakie są rodzaje kolarstwa. Otóż, można podzielić je na:

 • szosowe,
 • górskie,
 • torowe,
 • przełajowe,
 • ręczne – przeznaczone głównie dla osób niepełnosprawnych.

 

Kolarstwo w liczbach

Ciekawostki o kolarstwie od Miodów Manuka MGO™ nie mogłyby obejść się bez twardych danych liczbowych, które dotyczą tej dyscypliny sportu. Oto najciekawsze z nich:

 • Ile rowerów jest aktualnie na świecie? Miłośników kolarstwa jest na świecie jest naprawdę wielu- szacuje się, że posiadają oni ponad miliard rowerów. Prawie połowa z nich jest w posiadaniu chińskich pasjonatów jazdy na jednośladach. Drugie miejsce na podium zajmują amerykańscy rowerzyści, którzy są w posiadaniu 100 milionów rowerów. Trzecie miejsce zajmuje Japonia z liczbą 75 milionów rowerów.
 • Są takie miejsca na świecie, w których rowery kocha się bardzo mocno. Szczególnie cenione są one między innymi w Kopenhadze – 6 lat temu po raz pierwszy w historii tego miasta na jego ulicach pojawiło się więcej rowerów niż samochodów. Szacuje się, że w Danii wzrost produkcji rowerów w ciągu ostatnich 20 lat wyniósł niemal 70%. Co ciekawe, przeciętny mieszkaniec Kopenhagi pokonuje na rowerze aż przeciętnie 3 kilometry dziennie.
 • Warto także zastanowić się, jakie typy rowerów są obecnie najpopularniejsze? Otóż, według wyników aktualnych badań, 65% kolarzy preferuje rowery szosowe. 20% badanych woli z kolei rowery MTB, podczas gdy na rowery gravelowe i hybrydowe zdecydowało się zaledwie 6% rowerzystów.
 • Pora na ekologię – szacuje się, że rowerzysta, który cztery razy w tygodniu pokonuje na rowerze zaledwie 8 km, w ciągu roku zmniejsza emisję CO2 aż o 750 kg. Przykładowo – wprowadzenie rowerów miejskich w stolicy Hiszpanii pozwoliło na obniżenie rocznej emisji CO2 o ponad 9000 ton.

góry kolarstwo miody manuka

Jazda na rowerze niejednokrotnie obfituje w piękne widoki. 

 

Rowerowe ciekawostki

Pora na kilka rowerowych ciekawostek prosto od Miodów Manuka MGO™.

 • Jaka jest liczba rowerów, które każdego roku zostają skradzione? Otóż, oficjalne dane podają, że z początkiem pandemii rozpoczęła się niestety również fala kradzieży rowerów. W samej Europie w ciągu ubiegłego roku zostało skradzione ponad 3 miliony rowerów – co w przeliczeniu daje wynik aż 340 zaginionych rowerów w ciągu zaledwie jednej godziny. W samej Wielkiej Brytanii co roku kradzionych jest niespełna pół miliona rowerów.
 • Pora na kwestie zdrowotne. Przeprowadzone przez naukowców badania mówią, że regularna jazda na rowerze może wydłużyć życie nawet o ponad rok. Angielscy lekarze udowodnili, że rowerzyści w pewnym wieku mogą pochwalić się taką samą sprawnością fizyczną jak osoby młodsze od nich o 10 lat, które na co dzień nie jeżdżą na rowerze. Szacuje się również, że wśród rowerzystów liczba zwolnień lekarskich w ciągu roku jest mniejsza średnio o 15%. Dodatkowo wśród nastolatków, którzy regularnie poruszają się na jednośladzie, ryzyko nadwagi w wieku dojrzałym obniża się nawet o połowę.
 • Zdziwienie z pewnością może wzbudzić to, ile rowerów rokrocznie ląduje na śmietnikach. Dlatego, że na całym świecie co roku produkuje się miliony nowych rowerów, nie ma się co dziwić, że ponad 15 milionów rowerów jest wyrzucanych na wysypisko śmieci. Niektóre z nich wciąż nadają się do jazdy– jednak ich właściciele zwyczajnie poszukują pojazdów o lepszych parametrach.

 

Jak zacząć przygodę z kolarstwem?

Znając już ciekawostki o kolarstwie od Miodów Manuka MGO™, warto zastanowić się, czy kolarstwo jest dla każdego.

Nawet biorąc pod uwagę wady kolarstwa trzeba wiedzieć, że potencjalne ryzyko jest o wiele niższe niż korzyści, która czerpać można z tego szlachetnego sportu. Oto główne zalety jazdy na rowerze:

 • poprawa wydolności organizmu
 • zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia
 • wzmocnienie mięśni
 • utrzymanie prawidłowej masy ciała
 • oszczędność pieniędzy i czasu
 • zwiększona produkcja endorfin
 • możliwość obcowania z naturą
 • pokonywanie własnych słabości.

Wielu początkujących zastanawia się, jaki rower na start najlepiej wybrać. Prawda jest jednak taka, że na początku swojej przygody z kolarstwem nie trzeba wcale kupować sprzętu z wyższej półki, który może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wystarczy dobrej jakości rower szosowy, a także odpowiednie ubranie. Pod żadnym pozorem nie wolno zapominać o zakupie wysokiej jakości kasku, który w razie incydentu na drodze może uratować życie.

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że kolarstwo to aktywność fizyczna zalecana praktycznie wszystkim. Aby podróż stała się jeszcze przyjemniejsza, warto zabrać ze sobą cukierki z Miodem Manuka MGO™, które nie tylko zachwycają słodkim smakiem, ale również dzięki zawartości witaminy C, wpływają na zwiększenie odporności organizmu, co stanowi doskonałe wsparcie dla początkującego kolarza.

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium