Słowenia może pochwalić się tradycją pszczelarską (sięgającą XIII wieku!), która wciąż jest szanowana i pielęgnowana. To stamtąd pochodzi najpopularniejsza rasa pszczół – krainka. Nic więc dziwnego, że turystyka pszczelarska prężnie i dynamicznie rozwija się właśnie na Słowenii. Dzięki temu każdy Słoweniec może być bliżej pszczół i lepiej zrozumieć ich wpływ na środowisko – warto wziąć z tego przykład! :)
- Czym jest apiturystyka?
- Apiturystyka na Słowenii
- Atrakcje apiturystyczne na Słowenii
- Apiturystyka w Polsce
Czym jest apiturystyka?
Apiturystyka (lub turystyka pszczelarska) jest formą turystyki związaną z pszczelarstwem, tradycyjnym zawodem pszczelarza i produktami pszczelimi w aspekcie ekologicznym, spożywczym i leczniczym. Uprawiając apiturystykę, możemy zwiedzać pasieki, skanseny i muzea pszczelarskie, mamy także możliwość obserwacji pracy pszczelarza. Dzięki temu możemy zobaczyć, w jaki sposób wytwarza się miód oraz dowiedzieć się o jego właściwościach i specyfice. Apiturystyka obejmuje również degustację różnych gatunków miodu.
W ramach tego rodzaju turystyki możemy zapoznać się z innymi produktami pszczelimi, takimi jak pyłek, wosk, pierzga, propolis, wosk czy mleczko pszczele. Jest to świetna okazja, aby poobserwować funkcjonowanie pszczelej rodziny i pogłębić wiedzę na temat zależności między człowiekiem i pszczołami. W wielu gospodarstwach pszczelarskich można podziwiać nawet zabytkowy sprzęt oraz specyficzne dla danego regionu ule, niejednokrotnie stanowiące dzieła sztuki.
Turystyka pszczelarska odnosi się także do nowej formy medycyny niekonwencjonalnej, czyli apiterapii. Podążając śladami pszczół, możemy zatem spróbować zabiegów, w których wykorzystywany jest miód i inne pszczele produkty – na przykład miodowe maseczki na twarz. Popularne są również masaże miodowe, które wedle apiterapii przyczyniają się do detoksykacji organizmu i relaksują. Formą takiej terapii jest także samo wsłuchiwanie się w odgłos brzęczących pszczół, ponieważ poprawia samopoczucie, uspokaja i wycisza.
Elementy apiturystyki mogą być realizowane również poza gospodarstwem czy pasieką. Wielu pszczelarzy decyduje się na organizowanie pokazów i prezentacji w szkołach czy przedszkolach, dzięki czemu docierają do większej grupy odbiorców. Takie działania są również świetną formą promocji gospodarstwa i turystyki pszczelarskiej.
Apirturystyka na Słowenii
Słowenia to kraj o wielowiekowych tradycjach pszczelarskich, a pszczelarstwo jest tam dumą narodową. Apiturystyka na Słowenii jest gałęzią turystyki, która wpisuje się w zasady ekoturystyki przyjaznej środowisku, uczącej szacunku i odpowiedzialności wobec przyrody, a także głębokiego poszanowania trudnej pracy pszczelarza. Tradycja samej turystyki pszczelarskiej sięga tam ponad 20 lat, a Słoweńcy są niewątpliwie ekspertami w tej dziedzinie.
W ostatnich latach na terenie Słowenii powstała świetne funkcjonująca sieć certyfikowanych gospodarstw, które działają w różnych sferach apiturystyki – edukacji, produkcji i przetwórstwie pszczelich produktów.
Atrakcje apiturystyczne na Słowenii
Wyprawa do Słowenii jest więc doskonałą okazją, żeby spróbować innej formy turystyki niż zazwyczaj. Możemy posmakować tam wielu różnych miodów, które w Polsce nie są tak popularne, jak na przykład miód kasztanowy, wiśniowy, sosnowy czy klonowy. Na 1000 mieszkańców Słowenii przypada czterech pszczelarzy, w związku z czym pasieki można znaleźć tam właściwie w każdym mieście i miasteczku.
W zachodniej Słowenii, w miasteczku Radovlijca znajduje się także niezwykłe Muzeum Pszczelarstwa, w którym można obejrzeć dokumenty i zdjęcia związane z hodowlą i życiem pszczół. Znajdują się tam także eksponaty pokazujące dawny sprzęt pszczelarski. Muzeum jest także miejscem, w którym możemy podziwiać niesamowite ule – w kształcie domków, zwierząt, a nawet zamków. Zwiedzający mają też możliwość spędzenia kilku minut w kabinie, która imituje warunki panujące wewnątrz ula.
W mieście Maribor produkowane jest natomiast jedyne w swoim rodzaju, unikatowe miodowe wino gazowane. Jeśli więc mamy ochotę na taki wyjątkowy trunek, będzie to odpowiednia destynacja na naszym apiturystycznym szlaku. W Mariborze znajdziemy także gospodarstwa oferujące drzemkę na szczycie uli, co z pewnością jest bardzo interesującym przeżyciem.
Co powiedzielibyście na drzemkę na szczycie ula?
Apiturystyka w Polsce
Pojęcie apiturystyki pojawiło się w Polsce stosunkowo niedawno, ale liczba gospodarstw oferujących elementy turystyki pszczelarskiej wzrasta dynamicznie. Istnieje coraz więcej pasiek i zagród edukacyjnych, które realizują elementy apiturystyki w ramach prowadzonych zajęć. Jednak wciąż, mimo zainteresowania ze strony potencjalnych odbiorców, ta gałąź turystyki nie jest w Polsce wystarczająco popularna.
Pszczelarze decydujący się na rozszerzenie działalności o elementy apiturystyki najczęściej wybierają wprowadzenie degustacji i bezpośredniej sprzedaży. Przy większych pasiekach powstają niewielkie sklepiki oferujące miody, a także inne produkty pszczele, takie jak świece z wosku pszczelego czy naturalne kosmetyki. Wielu pszczelarzy decyduje się także na prowadzenie pokazów dla dzieci w szkołach i przedszkolach.
Bardziej doświadczeni pszczelarze z czasem oferują możliwość brania udziału w miodobraniu, a nawet prowadzą warsztaty edukacyjne dla adeptów sztuki pszczelarskiej. Przy niektórych pasiekach powstały także skanseny prezentujące dawne, tradycyjne ule i narzędzia pszczelarskie z przeszłości.
Choć apiturystyka w Polsce wciąż jeszcze raczkuje, to pojawiające się jej elementy w polskich pasiekach dają nadzieję na to, że w przyszłości może stać się popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.