Oko Afryki i słodka pianka na herbacie – witajcie w Mauretanii

Mauretania, jeden z najsuchszych krajów świata, oczarowuje pustynnymi widokami. Jak powstało niezwykłe Oko Afryki, czym jest ksar i jak pije się prawdziwą mauretańską herbatę? Poznaj Mauretanię razem z Manuką!

Oko Afryki i słodka pianka na herbacie – witajcie w Mauretanii

 

 

Afryka, och, tu mnie dawno nie było. Salim, mój przyjaciel, odbiera mnie z lotniska w Nawakszuk – mieście zbudowanym ledwie kilkadziesiąt lat temu. „Salam alejkum, Manuka!”, wita mnie serdecznie. Niektórzy twierdzą, że w Mauretanii niewiele jest do podziwiania, ale ja jestem pewien, że odkryję tutaj wspaniałe miejsca. Salim już zaplanował kilka atrakcji!

 

W pustyni i w… pustyni!

Prawie trzy czwarte kraju to pustynia, dosłownie, a stały dostęp do wody pitnej ma niewiele ponad połowa mieszkańców. Sahara śmiało wrzyna się tutaj w wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. W Mauretanii nie żyje się łatwo, ale pustynne widoki potrafią zachwycić niejednego podróżnika. Salim proponuje wyprawę terenówką na Saharę, zgadzam się natychmiast!

Olbrzymie wydmy na pustyni, niskie góry i niewielkie wyżyny, niewiele roślin i ciągłe susze: tak wygląda mauretański krajobraz na co dzień. Jednym z nielicznych wyjątków w tej monotonii jest Park Narodowy Banc d’Arguin, położony na wybrzeżu, znany jako miejsce lęgowe ptaków wędrownych.

W Mauretanii do dziś odnajdziemy inne „przystanki” dla podróżnych – ksary, czyli ufortyfikowane osady i dawne miejsca postojowe karawan. Miasta Szinkit i Wadan w średniowieczu pełniły właśnie taką rolę – może wybierzemy się więc do Szinkit naszą terenówką?

Pustynne widoki mauretańskie – wydmy jak okiem sięgnąć!

Pustynne widoki mauretańskie – wydmy jak okiem sięgnąć!

 

W samym oku Afryki!

Jak już jesteśmy przy saharyjskich opowieściach, to w Mauretanii znajduje się także jedno z najdziwniejszych miejsc na całej planecie – to osobliwa formacja skalna znana pod poetycką nazwą „Oko Afryki”, Kalb ar-Riszat. Olbrzymie zjawisko leży na zachodnim krańcu pustyni i liczy sobie 50 kilometrów średnicy!

Naukowcy nie są pewni, czym właściwie jest Kalb ar-Riszat. Niektóre teorie mówią o wygasłym wulkanie, dziś najczęściej sugeruje się, że to wypiętrzona skała osadowa poddana długotrwałej erozji. Niektórzy uważają, że Oko Afryki to pozostałości… zaginionej przed wiekami Atlantydy.

Bardzo chciałbym je zobaczyć, ale nie jest łatwo się tam dostać. „Zresztą, najlepszy widok jednak jest z kosmosu…”, śmieje się Salim i ma rację. Więcej, to właśnie astronauci w latach 60-tych dostrzegli Kalb ar-Riszat z orbity i do dziś używają go jako punktu orientacyjnego.

Widok Oka Afryki z orbity

Widok Oka Afryki z orbity

 

Od Maurów do mauretańskiej herbaty

Wśród ludności Mauretanii przeważają Maurowie, ludność pochodzenia arabsko-berberyjskiego. Niegdyś wśród mieszkańców kraju większość stanowili nomadzi, dziś trwa jednak migracja do miast – przede wszystkim do stołecznego Nawakszut. Jednak gdy odwiedzi się małe wioseczki rozrzucone po pustyni, można odnieść, że czas się w nich zatrzymał. Można w nich liczyć choćby na prawdziwą mauretańską herbatę z dodatkiem świeżych liści mięty!

„To cały ceremoniał, nie chodzi tylko o smak i słodycz”, precyzuje Salim. Zazwyczaj to głowa rodziny przyrządza herbatę i oferuje ją przybyszom jako wyraz gościnności. Tradycyjnie podaje się trzy szklanki i nie wypada ich odmówić. Mówi się, że pierwsza jest gorzka jak życie, druga słodka jak miłość, a trzecia łagodna jak śmierć.

W Mauretanii i innych krajach północnej Afryki gorąca i słodka herbata to ważny element spotkań. „Są też inne zwyczaje związane z herbatą”, wyjaśnia Salim. „Niekiedy posłodzoną herbatę przelewa się ze szklaneczki do szklaneczki, żeby powstała pianka”. Podobno na upał taka miętowa słodycz działa znakomicie!

Mauretańska herbata z miętą: słodka i odświeżająca

Mauretańska herbata z miętą: słodka i odświeżająca

 

Najchętniej przywiózłbym sobie na pamiątkę z Mauretanii zestaw szklaneczek do herbaty, ale boję się, że się stłuką w moim przepastnym plecaku… na pewno jednak zapamiętam ten orzeźwiający smak i przepiękne pustynne widoki!

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 50,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium