Dolny Śląsk: (O)błędne Skały, podziemia pełne tajemnic i zagadki historii!

Gdzie szukać złota, a gdzie pozostałości pogańskich religii? Skąd rozciąga się piękny widok na Wrocław? Co skrywają podziemne tunele pod Zamkiem Książ i miasto Osówka? Odkryj z nami Dolny Śląsk!

Dolny Śląsk: (O)błędne Skały, podziemia pełne tajemnic i zagadki historii!

 

 

Dolny Śląsk oferuje mnóstwo atrakcji – postanawiam odwiedzić choćby część z nich! Przechadzam się przez kilka godzin po Wrocławiu, historycznej stolicy regionu i podziwiam tutejsze kolorowe kamienice. Potem ruszam za miasto: w planach odkrywanie dobrodziejstw natury i bajecznych widoków, a także wycieczka w historię tę bliższą… i tę naprawdę odległą! Zaczynam od wyprawy w góry.

 

Stół, słońce i niedźwiedź, czyli dolnośląskie góry

Dolny Śląsk może poszczycić się naprawdę wspaniałymi górami. Największy łańcuch to Sudety wraz ze szczytem Śnieżka na polsko-czeskiej granicy. Setki turystów przyciągają także Góry Stołowe, pasmo górskie w środkowych Sudetach, które w pewnej odległości wyglądają jak płaski stół, poprzecinany szczelinami głębokimi nawet na kilkaset metrów!

Przyroda wyrzeźbiła w Górach Stołowych niesamowite formacje skalne: przez tysiące lat erozji tutejszy piaskowiec przybrał fantastyczne kształty, podobne na przykład do różnych zwierząt. W Błędnych Skałach, kamiennym mieście na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, można zobaczyć choćby skałę znaną jako „Okręt” albo „Kurzą stopkę”!

Dolny Śląsk: (O)błędne Skały, podziemia pełne tajemnic i zagadki historii!

Błędne Skały w Górach Stołowych to (o)błędne formacje skalne!

 

Za to jedną z najbardziej magicznych gór Dolnego Śląska jest Ślęża. Może nie jest imponująco wysoka – zaledwie 718 metrów – ale za to usadowiła się na równinie i widać ją naprawdę z daleka! Wybieram podejście od strony miasta Sobótka i dzielnie wspinam się, żeby podziwiać bajeczny widok na Wrocław i okolice.

Pierwsze historyczne wzmianki o Ślęży to już niemiecka kronika z XI wieku. W dawnych czasach oddawano tu cześć słońcu, a na pobliskiej Raduni czczono księżyc. Świadectwem tamtych dni są kamienne rzeźby: panna z rybą, wilk, grzyb… Na szczycie Ślęży stoi kamienny niedźwiedź, podobno pogłaskanie go przynosi szczęście!

Widok na Ślężę od strony zachodniej – samotna góra wśród równin…

Widok na Ślężę od strony zachodniej – samotna góra wśród równin…

 

Prosimy państwa na zamek

Nie tylko góry: Dolny Śląsk to iście zamkowy region Polski – znajdziemy tutaj kilkaset zamków i pałaców z różnych okresów historycznych. Od Zamku Piastowskiego w Legnicy (jeden z najstarszych w całym kraju!), przez  pałac w Żaganiu, skończywszy na najsłynniejszym zamku w okolicy: to oczywiście Zamek Książ w Wałbrzychu.

Zamek Książ widnieje na szczycie wszystkich list atrakcji turystycznych Dolnego Śląska i to nie bez przyczyny: jest nie tylko przepiękny i starannie utrzymany, ale i pełen zagadek. To trzeci największy zamek w naszym kraju (po Malborku i Wawelu), niegdyś siedziba rodziny Hochbergów. Ostatnią przedstawicielką rodu, która mieszkała na zamku, była słynna księżna Daisy, właścicielka legendarnego, sześciometrowego sznura pereł.

Dziś Zamek Książ można zwiedzać za dnia, a także podczas specjalnych wycieczek nocnych – notuję sobie, żeby kupić bilet na taką nocną eskapadę. Turystów do zamku przyciąga także wojenna historia: w latach 40-tych ubiegłego wieku powstały tu podziemne tunele i schrony. Część z nich można zwiedzać w ramach Podziemnej Trasy Turystycznej!

Zamek Książ i część ogrodów – w sam raz na spacer w letnim słońcu!

Zamek Książ i część ogrodów – w sam raz na spacer w letnim słońcu!

 

Podziemne tajemnice

Podziemna Trasa Turystyczna pod zamkiem Książ to zaledwie preludium, jak się okazuje, w wielkiej symfonii dolnośląskich podziemnych tajemnic. Można tutaj zwiedzać nie tylko dawne kopalnie – jak kopalnia złota na Złotym Stoku – ale także budzące wiele pytań pozostałości po II wojnie światowej.

Słynny projekt Riese, czyli „Olbrzym”, rozpoczął się w 1943 roku, a jego celem było przygotowanie kwatery Adolfa Hitlera i zbudowanie całej sieci schronów. Tysiące więźniów drążyło tunele, coraz to nowe hale i korytarze wzmacniano drutem i betonem… a prawdopodobnie nawet połowa z nich jeszcze dzisiaj pozostaje nieodkryta!

Możemy jednak zwiedzać część z nich: przejść niektóre tunele w okolicach Zamku Książ, eksplorować podziemne miasto Osówka, czy przepłynąć łodzią przez częściowo zalany kompleks korytarzy we Włodarzu. Dla fanów historii (takich jak ja!) Dolny Śląsk to absolutny raj.

Podziemne tunele Dolnego Śląska kryją w sobie wiele tajemnic historii…

Podziemne tunele Dolnego Śląska kryją w sobie wiele tajemnic historii…

 

Przeglądam zdjęcia w aparacie i nadziwić się nie mogę: wpierw piękne miasto, potem widoki górskie, zamki, kopalnie, podziemia… Dolny Śląsk to prawdziwie różnorodna kraina, pełna przygód i powodów do zachwytu dla wszystkich!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium