Wieliczka – miejsce, które trzeba odwiedzić!

Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej, jak i duchowej w Polsce. To również zabytek klasy światowej, wpisany na Listę Światowego dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wieliczka jest ponadto świadectwem dorobku kilkudziesięciu pokoleń górników.

Wieliczka – miejsce, które trzeba odwiedzić!

 

 

Historia najsławniejszej kopalni Soli w Polsce

Kopalnia mieści się w Wieliczce pod Krakowem. W XVIII wieku razem z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład żup krakowskich. Zabytkowa kopalnia liczy dzisiaj ponad 700 lat i w związku z tym może pochwalić się mianem najstarszego polskiego przedsiębiorstwa.

W 1976 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a dwa lata później na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa przez UNESCO. W 1989 r. Kopalnia Soli „Wieliczka” poszerzyła grono obiektów Światowego Dziedzictwa Zagrożonego, z której 9 lat później została wypisana. Od 1994 roku nazywana jest też pomnikiem historii Polski, a w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski. uzyskując największą liczbę głosów.

 

Trasa turystyczna w Wieliczce

Wielicka kopalnia to miejsce bardzo atrakcyjne dla wszystkich turystów. Zarówno młodzi, jak i starsi znajdą tutaj coś dla siebie i miło spędzą swój wolny czas. Podróżni mogą zwiedzić niespełna 3 km trasy, składającej się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów. Turyści na tym etapie będą mieli do pokonania… ok. 800 schodów!

W skład trasy turystycznej wchodzi wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest komora Mikołaja Kopernika. Powstała przed 1785 r., w skutek eksploatacji brył soli zielonej. W środku można podziwiać solną rzeźbę przedstawiającą Mikołaja Kopernika, który prawdopodobnie bywał gościem w wielickiej kopalni.

Kolejnym elementem trasy jest kaplica św. Antoniego. Jest to najstarsza z zachowanych podziemnych kaplic, wykonana w stylu barokowym. Kaplica, jak na jej podziemne warunki, jest wyjątkowo duża. Ma długość 7,5 m, szerokość 6 m, oraz wysokość 5,5 m. Można tam ujrzeć wyjątkowy ołtarz, jak i resztę oryginalnej, barokowej zabudowy.

Kolejnym etapem trasy są Komory Sielec. W tym miejscu zgromadzone zostały zrekonstruowane urządzenia, służące do poziomego transportu soli. Stąd między innymi znajduje się tam wózek zw. psem węgierskim oraz sanie z szlafami.

To nie koniec podróży – turyści mogą odwiedzić również komorę Kazimierza III Wielkiego. Jest to komora nazwana na cześć króla – twórcy żup krakowskich.  W tej komorze można zobaczyć kierat konny typu saskiego – jest to oryginalna maszyna z XVIII wieku służąca do pionowego transportu.

Wieliczka – miejsce, które trzeba odwiedzić!

 Kopalnia soli w Wieliczce jest sporą atrakcją turystyczną

 

Wieliczka – raj dla zwiedzających

Trasa turystyczna pozwala również zwiedzającym zobaczyć realia funkcjonowania kopalni i jej otoczenia w dawnych latach. Udostępniona do obejrzenia jest między innymi Komora Pieskowa Skała, Podszybie Kunegunda, Komora Weimar, Komora Wessla czy Komora Michałowice. Oprócz wielu komór można też podziwiać przepiękne kaplice.

Kaplica św. Krzyża reprezentuje układ wędrowny. Górnicy mogli przenosić wyposażenie do innych komór, które usytuowane były bliżej ich miejsca pracy. Dzisiaj w komorze, w której umieszczona jest kaplica św. Krzyża turyści mogą podziwiać dwie pochodzące z XVII wieku drewniane barokowe figury. W głównym ołtarzu jest to ukrzyżowany Chrystus, a po przeciwnej stronie Matka Boska Zwycięska.

Wartą równie wielkiej uwagi jest Kaplica św. Kingi. To podziemna świątynia o długości ok. 54 m, szerokości 18 m i wysokości 12 m. Usytuowana 101 m pod ziemią, jest uważana za jedną z największych atrakcji wielickiej kopalni. Jej posadzka jest wyrzeźbiona w jednolitej solnej bryle, a żyrandole stworzone są z solnych kryształów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium