Urokliwe miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. Położone na Mazurach, nieopodal jezior Kisajno i Niegocin. Kultowe już Giżycko zostało okrzyknięte stolicą żeglarstwa w Polsce. Co roku niezliczone ilości profesjonalnych żeglarzy i zapalonych amatorów zjeżdżają do Giżycka, by rozpocząć swój rejs. Miejsce to stanowi jeden z głównych przystanków portowych na szlaku wielkich jezior mazurskich. Giżycko jest tym samym ogromnym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym, który co roku, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.
Położenie Giżycka
Giżycko leży między jednymi z najpiękniejszych mazurskich jezior, Niegocin i Kisajno. Właśnie te jeziora połączone są Kanałem Giżyckim, który przebiega przez miasto. Dokoła jezior można podziwiać naturalne tereny, kameralne porty żeglarskie czy zabudowy tubylców. Giżycko leży na tak zwanej Wyspie Giżyckiej, nazywanej również przesmykiem, a to dlatego, że z każdej strony miasto otoczone jest jeziorami i kanałami. To właśnie w okolicach Giżycka znajduje się najwięcej dużych jezior w Polsce - aż 13.
Pogoda na Mazurach
Na mazurach lata są zazwyczaj bardzo ciepłe, a zimy łagodne. Jednak ten klimat charakteryzuje się również zmiennością pogody. W okresie letnim nad jeziorem pojawiać się mogą również szkwały. To zjawisko pogodowe, które charakteryzuje się błyskawiczną zmianą szybkości wiatru, oraz spadkiem temperatury. Mogą również obfitować w opady śniegu lub gradu, stanowią bardzo duże niebezpieczeństwo na wodzie, niestety za późne zdefiniowanie nadchodzącego szkwału może skończyć się nie po myśli żeglarza.
Stąd turyści na Mazurach zawsze są wyczuleni na rozbudowane kłębiaste chmury, które często zapowiadają nadchodzący szkwał. W takich sytuacjach należy jak najszybciej dopłynąć do brzegu. Pozostanie podczas szkwału na wodzie, powoduje ogromne zagrożenie życia dla całej załogi.
Zabytki i atrakcje
Giżycko to idealne miejsce na spędzenie niezapomnianych wakacji. Oferuje wiele możliwości na aktywne spędzanie wolnego czasu, jednak jest też bardzo bogate w zabytki. Jednym z najbardziej znanych jest Twierdza Boyen – pruski obiekt fortyfikacyjny pochodzący z lal 1843-1855.
Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Giżycku jest Wieża Ciśnień, nazywana również Wodną Wieżą. Na początku lat 90. XX wieku zaopatrywała ona mieszkańców Giżycka w bieżącą wodę. Dzisiaj 25 metrowa wieża to atrakcja turystyczna, znajduje się na niej taras widokowy, restauracja oraz muzeum.
Giżycko ma wiele pięknych miejsc
Kolejnym miejscem wartym uwagi, którego nie da się przeoczyć w Giżycku, jest most obrotowy na Kanale Łuczańskim (giżyckim). Został on wybudowany w 1860 roku, by ułatwić połączenie miasta z Twierdzą Boyen. Most obsługiwany jest ręcznie i, co ciekawe, obecnie jest jedynym czynnym „mostem obrotowym” w Europie. Otwarty jest o ściśle wyznaczonych godzinach, przez to cały ruch lądowy jak i wodny w kanale podporządkowany jest jego pracy.
W Giżycku warto zobaczyć również Sanktuarium Świętego Brunona. Obiekt został wybudowany w 1938 roku ku czci niemieckich żołnierzy, którzy stracili swoje życie podczas I wojny światowej. Jako ciekawostkę można dodać, że wskazówki zegara znajdującego się na szczycie kościoła są w kształcie bagnetów, by podkreślić wojskowy charakter tego miejsca.
Wydarzenia w Giżycku
Giżycko jest miejscem, które latem tętni życiem - odbywa się tam wiele eventów, które przyciągają jeszcze więcej turystów. Jednymi z najbardziej popularnych są Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej Szanty organizowany w lipcu, dni Giżycka w maju, Mazury Hip-Hop festiwal oraz Giżyckie Koncerty Organowe odbywające się przez całe lato. Ponadto Giżycko stanowi ogromną bazę noclegową jak i portową, dlatego jest miejscem wielu obozów, kolonii czy wypoczynków.