Arkadia - mityczna kraina w sercu Polski

Arkadia znana jest wszystkim z mitologii jako kraina utopijna kraina szczęścia i beztroski. W Polsce również mamy takie miejsce. Jest to wieś usytuowana w województwie łódzkim w powiecie łowickim. Przez jej środek przepływa magiczna rzeka Skierniewka, która wraz z dwiema wyspami tworzy staw, dodający jeszcze większego uroku malutkiej mieścinie. Samo miejsce słynie z przepięknych budowli, które zachwycą naprawdę każdego.

Arkadia - mityczna kraina w sercu Polski

 

 

Majątek Radziwiłłów

Jak powstała polska Arkadia? Żona Michała Hieronima Radziwiłła - Helena Radziwiłłowa miała pewien kaprys. Mianowicie chciała wybudować… najpiękniejsze miejsce na Ziemi. Wymyśliła przestrzeń z angielskimi ogrodami, przepięknymi łukami i majestatycznymi budynkami.

Choć jej mąż był już w posiadaniu pobliskiego, urokliwego Nieborowa, Helena Radziwiłowa chciała coś nowego, coś spektakularnego, a zarazem romantycznego i sielskiego – i to się udało! Projekt został stworzony przez Szymona Bogumiła Zuga i innych architektów.

Przez Arkadię przepływała rzeka – Skierniewka. W parku o powierzchni 15 hektarów, oprócz rzeki i cudownej roślinności, można podziwiać mnóstwo budowli stylizowanych na antyczne czy gotyckie. Jej malownicze usytuowanie sprawiało, iż na środku wioski powstał staw. Ponadto aż roi się tam od przepięknych budynków, które zaaranżowane w przestrzeni, tworzą magiczny krajobraz.

Najbardziej znane z majestatycznych budowli to Przybytek Arcykapłana, Domek Gotycki, dom Grota Sybilii, dom murgrabiego, świątynia Diany, łuk grecki, mur z Hermami oraz cyrk.

Cały krajobraz robi niesamowite wrażenie, a wszystkie budynki są stylizowane na sentymentalną, romantyczną epokę, tworząc obraz, który wygląda jak z pięknej baśni.

Arkadia - miejsce do odwiedzenia między Łodzią a Warszawą.

 Majątek Radziwiłłów to piękna budowla

 

Et in arcadia ego – i ja byłem w arkadii

„Et in arcadia ego – i ja byłem w Arkadii” - to tytuł obrazu Nicolasa Poussina wiszący w Luwrze. Sława obrazu również świadczy o popularności i niezwykłości Arkadii.

W Arkadii, oprócz pięknych akwenów wodnych, budynków i łuków znajduje się również rzadko spotykany cmentarz mariawicki z początków XX wieku. Najstarsze grobowce pochodzą nawet z 1916r. Dziś jest pod opieką parafii Najświętszego Sakramentu w Łowiczu, należącej do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Jako ciekawostkę można dodać, że na prawie 5 kilometrowym odcinku, prowadzącym z Łowicza do Arkadii, rośnie około 200 lip, które mają ponad 170 lat. To też sprawia, iż miejsce zyskuje jeszcze bardziej wyjątkową atmosferę.

Arkadia uważana jest za jedno z najciekawszych miejsc w Polsce również dzięki romantycznym parkom. W czasach swojej świetności uważana była nawet za jeden z najwspanialszych w całej Europie. Mimo, iż dzisiaj miejsce nie jest tak sławne, jak było kiedyś, ostatnio znowu zyskuje coraz większą popularność i powoli zaczyna wracać do swoich najlepszych lat.

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium