Jak samodzielnie opatrywać rany? Pierwsza pomoc z Miodem Manuka

Rana to nic innego, jak przerwanie ciągłości skóry, a czasem również tkanek znajdujących się głębiej. Zazwyczaj ma to miejsce pod wpływem urazu mechanicznego. Każda, także ta najmniejsza rana, powinna być zdezynfekowane i odpowiednio opatrzona. Co zrobić, by nie doszło do zakażenia, a rana szybciej się zagoiła nie pozostawiając blizny? Pomoże nam w tym opatrunek z Antybakteryjnym Miodem Manuka na rany będący wyrobem medycznym.

jak samodzielnie opatrywać rany pierwsza pomoc w domu

Pierwsza pomoc

Pierwszą pomocą określane są wszelkie czynności mające na celu ratowanie zdrowia lub życia poszkodowanego do czasu pojawienia się wykwalifikowanej służby medycznej. Ważne, by dokładnie ocenić sytuację oraz zadbać o bezpieczeństwo osoby poszkodowanej, osób postronnych, ale przede wszystkim swoje.

Co zrobić w przypadku ran? Wszystko zależy od ich rodzaju. Drobne skaleczenia, zadrapania czy otarcia nie wymagają oczywiście profesjonalnej pomocy medycznej i możemy poradzić sobie z nimi sami.

Samodzielnie opatrywanie ran nie musi być skomplikowane, ale ważne by podejść do tego rozsądnie i adekwatnie sytuacji. Domowe sposoby na rany to oczywiście odpowiedni opatrunek, ale także naturalne preparaty, jak aloes, babka lancetowata czy np. miód. Możemy też sięgnąć po żele hydrokoloidowe przyspieszające gojenie.

W przypadku poważniejszych urazów należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

 

Opatrywanie ran

Jak już wspomnieliśmy, pierwsza pomoc w przypadku ran zależy od ich rodzaju. Skaleczenia, zadrapania, oparzenia, owrzodzenia, ale także rany kłute, szarpane, cięte czy np. postrzałowe różnią się od siebie wielkością, głębokością oraz urazami, które mogą im towarzyszyć.

Inny jest również czas ich gojenia. Lekkie rany znikają stosunkowo szybko, bo w ciągu kilku dni, ale już rany szarpane czy cięte wymagają dłuższego czasu regeneracji, a przede wszystkim odpowiedniego zaopatrzenia.

rodzaje opatrunków jak opatrywać rany skóra antybakteryjny miód manuka

W zależności od rodzaju rany powinniśmy stosować różne opatrunki

 

Jak opatrywać rany – opatrywanie ran krok po kroku

Pamiętajmy, by przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań najpierw dokładnie umyć dłonie, a w przypadku opatrywania innej osoby, założyć rękawiczki ochronne.

Ważne, by dokładnie oczyścić uszkodzoną skórę. Możemy w tym celu użyć specjalnego preparatu odkażającego, soli fizjologicznej lub po prostu chłodnej wody.

Warto też zaopatrzyć się w odpowiedni do rodzaju rany opatrunek. Dobry opatrunek powinien być elastyczny, wytrzymały, ale też delikatny dla skóry. Nie powinien też za bardzo przywierać do uszkodzonej powierzchni, by nie odnawiać rany. Ważne, by zapewniał odpowiednią wilgotność oraz przepuszczalność powietrza.

 

Rodzaje opatrunków na rany

Co na opatrywanie ran? Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów na różnego typu uszkodzenia. W zależności od rodzaju rany może to być opatrunek z warstwą chłonną, opatrunek alginianowy, silikonowy, przezroczysty opatrunek z elastycznej folii poliuretanowej czy np. opatrunek hydrożelowy o działaniu chłodzącym i nawilżającym.

Opatrunki na rany sączące posiadają zdolność absorbowania i zatrzymywania w swojej strukturze wydzieliny. Z kolei w przypadku odleżyn sprawdzą się opatrunki poliuretanowe, które zapewniają ranie optymalną izolację termiczną oraz nawilżenie. Na trudno gojące się rany możemy wybrać opatrunki ze srebrem czy miodem.

 

Antybakteryjny Miód Manuka na rany

Nasza propozycja to Antybakteryjny Miód Manuka na rany produkowany przez pszczoły z nektaru kwiatowego rosnących w Nowej Zelandii krzewów.

Najważniejsza z zalet to działanie antybakteryjne, ale także osmotyczne. Antybakteryjny Miód Manuka na rany zapewnia optymalną wilgotność, dzięki czemu zapobiegamy maceracji brzegów rany i namnażaniu szkodliwych substancji.

Antybakteryjny Miód Manuka na rany dostarcza także potrzebne witaminy, minerały, aminokwasy oraz cukry proste przyspieszające regenerację tkanek.

opatrunek z miodem manuka rany jak opatrzyć

Przy niektórych ranach sam plaster nie wystarczy...

 

Opatrunek z Miodem Manuka

Antybakteryjny Miód Manuka na rany sprawdzi się zarówno w przypadku niewielkich ran, zadrapań czy skaleczeń, jak również w terapii ran przewlekłych takich jak owrzodzenia kończyn czy zespół stopy cukrzycowej.

Opatrunki tego typu, dzięki właściwościom osmotycznym miodowej maści, wspomagają oczyszczanie rany z tkanek martwiczych, zapewniają odpowiednią wilgotność oraz pH skóry. W efekcie wpływa to na przyspieszanie gojenia ran oraz skuteczną eliminację przykrego zapachu.

W leczeniu ran może nam pomóc też maść produkcji Manuka Health New Zealand, która zawiera w 100% sterylny Miód Manuka najwyższej klasy medycznej. Maść jest wygodna w użyciu i co ważne, bezpieczna zarówno w przypadku delikatnej skóry dzieci, jak też suchej i cienkiej skóry osób starszych.

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium