Lato, słońce… Zapewne wiele osób wybiera wypoczynek nad wodą. Może tym razem postawimy na spływ kajakowy? Mazury, Suwalszczyzna, Kaszuby czy Pomorze Zachodnie to regiony najczęściej kojarzone ze spływami kajakowymi. Jaką trasę powinniśmy zatem wybrać?
Latem warto wybrać się na jedną z polskich szlaków kajakowych
- Najdłuższy szlak kajakowy - Brda
- Biebrza, czyli polska Amazonka
- Kraina bobrów
- Czarna Hańcza
- Dunajec miejscem spływów tratwowych
- Dzika rzeka Rawka
Brda czyli lewy dopływ Wisły
Spływ Brdą to jeden z dłuższych szlaków kajakowych w Polsce. Można płynąć aż 233 km, co zajmie nam nawet ponad 10 dni. Spływ Brdą można rozpocząć w miejscowości Świeszyno lub Nowa Brda.
Lewy dopływ Wisły to także jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce, a rzeka Brda to jedna z najciekawszych i najbardziej urozmaiconych tras. Rozległe lasy, piękne jeziora, ciekawy bieg rzeki i cudowna przyroda to największe jej zalety. Większość trasy przebiega przez Park Narodowy Borów Tucholskich.
Agroturystyka jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta, a pola namiotowe są co kilka kilometrów. Wypożyczalni kajaków jest także sporo, więc nie musimy martwić się o sprzęt.
Brda to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce
Biebrza czyli polska Amazonka
Biebrza tworzy niesamowite meandry i rozlewiska, często gubiąc zasadniczy nurt. Spływ Biebrzą spodoba się najbardziej miłośnikom przyrody, a także osobom lubiącym ciszę i spokój.
Płyniemy przez Biebrzański Park Narodowy, gdzie liczne bociany czy czaple są widokiem całkiem naturalnym. W wodzie znajdziemy niezliczoną ilość ryb, a na brzegach blisko 300 gatunków ptaków. Tutaj także znajduje się największa w kraju ostoja naszego łosia.
Biebrzański Park Narodowy – największa ostoja łosia
Agroturystyka jest tutaj rozwinięta chyba najlepiej w całym kraju, a ilość miejsc, gdzie możemy przenocować czy zjeść pyszne regionalne potrawy, ogromna. Po drodze warto także zwiedzić wybudowaną pod koniec XIX w twierdzę Osowiec.
Bóbr
Spływ tym dopływem Odry jest bardzo urozmaicony, dlatego coraz bardziej zyskuje na popularności. Szlak kajakowy liczy około 250 km i zaczyna się w Kamiennej Górze, a kończy przy ujściu do Odry.
Szczególnie ciekawe, choć trudniejsze, są odcinki górskie. Niedogodnością może być częsta konieczność przenoszenia kajaka. Rekompensatą będą za to widoki Rudawskiego Parku Krajobrazowego, Borowego Jaru czy Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.
Czarna Hańcza
Czarna Hańcza to jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Najczęściej rozpoczyna się od jeziora Wigry w Bryzglu lub gdy chcemy pominąć jezioro – w Starym Folwarku. Na tym odcinku rzeka przepływa leniwie przez podmokłe łąki i rozlewiska. Mamy tutaj okazję obserwować spore ilości ptactwa i zwierzyny.
Dalej nurt nieco przyspiesza i meandrami przepływa przez Puszczę Augustowską. Spływ nie jest trudny, za to bardzo ciekawy.
W miejscowości Rygol rzeka skręca w stronę granicy z Białorusią, a my możemy popłynąć dalej Kanałem Augustowskim do samego Augustowa. Na tym odcinku dużą atrakcją są śluzy, gdzie nawet dla jednego małego kajaka przeprowadzany jest cały proces napełniania i spuszczania wody.
Dunajec
Dunajec znany jest głównie ze spływów tratwami, ale wytrawni kajakarze szturmują także i tę rzekę. Największych trudności doświadczymy przed Nowym Sączem, później trasa staje się łatwiejsza.
Dunajec znany jest głównie ze spływów tratwami
Szlak kajakowy Dunajca ma około 200 km długości. Spływać można od Nowego Targu do Ujścia Jezuickiego. Utrudnieniem może być także to, że między mostem pod Hubą a Kątami, oraz przy zaporze rożnowskiej, kajaki trzeba przewieźć lądem.
Okolice są wyjątkowo malownicze i urozmaicone. Szczególnie piękny jest przełom Dunajca w Pieninach. Po drodze można zwiedzić atrakcyjne zabytki w postaci drewnianych kościołów czy zamków w Czorsztynie i Niedzicy.
Rawka, czyli Mazowsze
Z Warszawy, Łodzi lub okolic mamy nad Rawkę dosyć blisko. Jest to zatem idealny pretekst, by wyrwać się z zatłoczonego miasta. Punktem startowym może być Zalew w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. Rawka to dość dzika rzeka, która w całości zachowała naturalny charakter.
Jest rzeką niełatwą ze względu na duże nagromadzenie przeszkód, szczególnie w postaci zwalonych drzew. Przedzieranie się przez pnie i gałęzie wymaga dużej sprawności.
W wodach Rawki żyje około 25 gatunków ryb, w tym te chronione i naprawdę rzadkie. To także raj dla raków, żab, zaskrońców, jaszczurek, węży, a nawet bobrów.