Przygotowanie wigilijnego menu to bardzo wymagające zadanie, które rok w rok spędza sen z powiek wielu osobom. Warto wiedzieć, jakich dań wigilijnych nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Oto krótka lista prosto od Miodów Manuka MGO™.
- Potrawy na stół wigilijny w różnych regionach
- Ile potraw na wigilijnym stole?
- Najpopularniejsze potrawy na stół wigilijny
- Co jest najważniejsze w czasie świąt?
Potrawy na stół wigilijny w różnych regionach
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w każdym regionie Polski 12 potraw wigilijnych wygląda zupełnie inaczej. Regionalne potrawy wigilijne to dania, które podawane są w poszczególnych regionach Polski i stanowią ich znak rozpoznawczy.
Śmiało można więc stwierdzić, że nie ma czegoś takiego, jak uniwersalna i jedyna prawdziwa lista potraw wigilijnych. Przykładowo, w Wielkopolsce na wigilijnym stole nie może zabraknąć tradycyjnej grochówki, klusek z makiem, smażonych grzybów, czy też kapusty. Z kolei mieszkańcy Pomorza i Kaszub nie wyobrażają sobie wigilijnej wieczerzy bez śledzi, zupy z suszonych owoców lub kapusty z grzybami. Słynnym daniem wigilijnym z tego regionu są także ziemniaki gotowane w mundurkach podawane z solonym śledziem.
Na Śląsku, w dzień Wigilii, na stole stawia się między innymi zupę migdałową, kaszę ze śliwkami, duszonego w piwie karpia oraz kluski śląskie. Górale z kolei w czasie wieczerzy wigilijnej raczą się kwaśnicą, barszczem z kiszonych buraków, smażonym pstrągiem, kluskami z makiem, a także opłatkiem z miodem.
To co znajdzie się na wigilijnym stole zależy nie tylko od regionu, ale także rodzinnych tradycji
Ile potraw na wigilijnym stole?
Niezależnie od tego, czy chcesz podać proste potrawy na wigilijny stół, czy też skupiasz się na nieco bardziej skomplikowanych daniach, z pewnością zastanawiasz się, ile potraw postawić na wigilijnym stole. Otóż, wedle tradycji, w czasie wieczerzy na stole powinno pojawić się 12 potraw wigilijnych.
Dlaczego jest 12 potraw na wigilijnym stole? Otóż, 12 potraw w dawnych czasach symbolizowało 12 miesięcy w roku – każda potrawa była podziękowaniem składanym za każdy miesiąc. Obecnie wiele mówi się o tym, że liczba dań ma symbolizować dwunastu apostołów, z którymi Jezus spożywał ostatnią wieczerzę.
Wiele osób zastanawia się, czy musi być 12 potraw na wigilijnym stole. Prawda jest taka, że jest to jedynie tradycja – jeśli w trakcie wigilijnej wieczerzy postawisz na stole mniej lub więcej dań, z pewnością nic się nie stanie, chociaż osoby bardziej przywiązane do tradycji mogą poczuć się zdziwione.
Najpopularniejsze potrawy na stół wigilijny
Święta Bożego Narodzenia to naprawdę wyjątkowy czas, w którym bardzo ważną rolę odgrywają pieczołowicie przygotowywane potrawy. Oto krótka lista najpopularniejszych potraw, które można spotkać na stołach wigilijnych w całej Polsce.
- ryby – chyba każdy wie o tym, że rybą, którą najczęściej spożywa się w okolicy świąt Bożego Narodzenia, jest karp. Niemniej jednak osoby, które nieszczególnie przepadają za jego smakiem, mogą zastąpić go pstrągiem, łososiem, a także każdą inną, dowolną rybą,
- ciasta – makowce i pierniki to wypieki, bez których większość osób nie wyobraża sobie świąt. Aby wzbogacić ich smak, można dodać do nich Miód Manuka MGO™. Uwaga – należy pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem go nie podgrzewać, ponieważ w temperaturze powyżej 40° traci wszystkie swoje cenne właściwości i staje się niczym więcej niż zwyczajnym cukrem. Miód Manuka MGO™ dodajemy do dań na zimno, aby ich smak i aromat stał się jeszcze bardziej intensywny
- barszcz czerwony – pomimo tego, że w różnych regionach Polski na stole wigilijnym pojawiają się różnego rodzaju zupy, to jednak barszcz czerwony króluje niepodzielnie praktycznie wszędzie. To jedna z najbardziej klasycznych wigilijnych potraw, podawanych na różne sposoby,
- pierogi z kapustą i grzybami – to bardzo popularne i uwielbiane danie. Według tradycji, ma ono dodawać sił w nadchodzącym roku,
- kutia – to danie serwuje się praktycznie wyłącznie w trakcie wigilijnej kolacji. Kutia to mieszanka maku, ziaren bakalii oraz miodu. Dodaj do tegorocznej kutii Miód Manuka MGO™ i przekonaj się, że jej smak i aromat podbije Twoje serce,
- uszka – niewielkie pierożki z nadzieniem z grzybów i cebuli to świąteczny przysmak wielu osób. Można podawać je z zupą grzybową bądź też barszczem czerwonym.
Ozdabianie pierniczków może być świetną zabawą dla całej rodziny
Co jest najważniejsze w czasie świąt?
To tylko niektóre z długiej listy potraw, które można spotkać na wigilijnych stołach w całej Polsce. Warto podkreślić, że potrawy na stół wigilijny mają stanowić jedynie dodatek. W wyjątkowym czasie świąt Bożego Narodzenia trzeba skupić się na czymś innym – bliskości ukochanych osób, wspólnie spędzonym czasie i możliwości zacieśnienia rodzinnych więzi.