Rozstanie z ukochaną osobą nigdy nie jest łatwym czasem. Ból po rozstaniu odczuwa niemal każdy – oczywiście w różnym natężeniu. Doświadczenie straty to zupełnie naturalne uczucie, które trzeba przepracować. Reakcje na rozstanie bywają bardzo indywidualne i różne – w końcu każdy człowiek jest odrębnym bytem i przeżywa swoje straty w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób. Jedno jest pewne – uniwersalna recepta na poradzenie sobie z rozstaniem zwyczajnie nie istnieje.
Jak poradzić sobie z rozstaniem?
Zerwanie więzi z ważną w życiu osobą to czas, który według psychologów można określić mianem żałoby. Psychologowie wyróżniają pięć etapów żałoby, na które składają się zaprzeczenie, gniew, targowanie się, depresja oraz akceptacja. Osoby, które rozstają się z bliską osobą, powinny przejść przez każdy z tych etapów. Niestety, często związane są one z trudnymi emocjami.
Osoby, które rozstały się z partnerem po wieloletnim związku, często słyszą od najbliższych osób frazes, że czas goi rany. Tymczasem jest to całkowicie błędny pogląd. Uzdrawiająco działa nie upływający czas, ale wyrażanie swoich emocji, wsparcie otrzymane od innych osób oraz zaakceptowanie smutku.
Zerwanie więzi z ważną w życiu osobą to ciężki czas
Co robić po rozstaniu?
Mąż, narzeczony, chłopak odszedł na zawsze. Często towarzyszą temu negatywne zjawiska takie jak kłótnie, zdrada, zerwanie zaręczyn. Nic więc dziwnego, że większości osób ciężko po czymś takim wrócić do normalności. Warto wiedzieć, co robić zaraz po rozstaniu, aby ułatwić sobie proces godzenia się z nową rzeczywistością.
- spotykanie się z bliskimi – bardzo ważne jest, aby bezpośrednio po rozstaniu otaczać się ludźmi, których się kocha i potrzebuje. To dobry czas, aby spotykać się ze znajomymi i rodziną, którzy zadbają o samopoczucie i będą odciągać od myśli o przeszłości.
- krótki wyjazd – wiele osób bezpośrednio po rozstaniu odczuwa potrzebę fizycznej rozłąki z dotychczasową rzeczywistością. Zmiana otoczenia pozwala oczyścić emocje i pozwala przywyknąć do nowego życia.
- pomoc profesjonalisty – w sytuacji wyjątkowo ciężkiego rozstania rozmowa z przyjaciółmi i rodziną może nie wystarczyć. Osoby, które nie potrafią poradzić sobie ze swoimi emocjami, mogą skorzystać z pomocy terapeuty. Pomaganie sobie na różne sposoby nie jest powodem do wstydu i koniecznie trzeba o tym pamiętać.
- dystans przede wszystkim – bezpośrednio po rozstaniu warto zachować dystans od swojego byłego partnera życiowego. Wypytywanie się o niego wspólnych znajomych i śledzenie go w mediach społecznościowych nie ma najmniejszego sensu, a na pewno nie pozwala wyleczyć swoich ran.
- dbanie o siebie to o podstawa – osoby, które zastanawiają się, jak przetrwać pierwsze dni po rozstaniu, powinny skupić się na sobie. Zdrowe odżywianie to absolutna podstawa. Zbilansowany jadłospis pozwala nie tylko odzyskać utraconą energię, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie. Osoby bezpośrednio po rozstaniu często odczuwają brak sił i motywacji do działania – zapasy energii można w łatwy sposób uzupełnić, włączając do diety naturalny Miód Manuka.
Krótki wyjazd pozwoli oczyścić emocje
Czego nie robić po rozstaniu?
Osoby, które rozstały się z bliską osobą po wieloletnim związku, często czują się zagubione w gąszczu własnych emocji i przeżyć. Niestety, równie często popełniają błędy, które znacznie utrudniają powrót do normalności. Po rozstaniu nigdy nie powinno się:
- natrętnie szukać kontaktu z byłym partnerem – pomimo tego że życie w pojedynkę na pewno nie jest najłatwiejsze, zwłaszcza po wieloletnim związku, dzwonienie do byłego partnera to bardzo poważny błąd. Utrudnia ułożenie sobie życia na nowo i nie pozwala zapomnieć o przyszłości. W sytuacji, kiedy czujemy się samotnie i brakuje nam szczerej rozmowy z bliską osobą, o wiele lepiej skontaktować się z przyjacielem.
- objadać się – burzliwe rozstanie stanowi bardzo wyczerpującą emocjonalnie sytuację życiową. Nic dziwnego, że mnóstwo osób szuka pocieszenia w jedzeniu. Niestety, zaglądanie do lodówki zbyt często, to spory błąd, który nie tylko nie przyniesie ukojenia, ale także może skończyć się nadwagą. Trzeba pamiętać o tym, że utrata zbędnych kilogramów jest o wiele trudniejsza, niż przytycie. Chyba nie ma sensu, by jedyną pamiątką po wieloletnim związku były nadprogramowe kilogramy?
- szukać za wszelką cenę nowego partnera – każda osoba po rozstaniu potrzebuje czasu, aby móc na nowo rozpocząć normalne funkcjonowanie. Osoby, które nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji, często na siłę szukają nowego związku. A tymczasem nieprzemyślane zawieranie nowych relacji może zakończyć się kolejnym rozstaniem – a to już błędne koło, w którego zdecydowanie lepiej unikać.