Pochodzenie i powstawanie Miodu Manuka
Oryginalny miód Manuka powstaje z nektaru krzewów manuka (łac. Leptospermum scoparium) porastających czyste, dziewicze tereny Nowej Zelandii. Można spotkać go także w innych rejonach świata, np. w Australii. Ze względu na fakt, iż Nową Zelandię porastają także inne rośliny miododajne takie jak kanuka (łac. Kunzea Ericoides), zielona herbata (łac. Camellia sinensis) czy tantoon (łac. Leptospermum polygalifolium), pozyskanie jednorodnego miodu jest bardzo trudne.
Leptospermum scoparium jest krzewem o oryginalnym genomie – nie zmienionym pod wpływem gatunków przybyłych do Nowej Zelandii wraz z Maorysami i europejskimi osadnikami. Ze względu na położenie geograficzne Nowej Zelandii, szczyt kwitnienia krzewów manuka przypada na okres od listopada do stycznia. Pszczoły zbierając nektar z dzikich krzewów manuka, tworzą niepowtarzalny miód odróżniający się od innych miodów wysoką zawartością naturalnie występującego związku o nazwie methyloglyoxal.
Czytaj więcej o methylglyoxalu
Z ula do Twojego domu
Nowozelandzki miód produkowany jest w centrum Wairarapa w Nowej Zelandii. Znajduje się tam jedno z największych urządzeń do przechowywania miodu w Nowej Zelandii, a także akredytowane labratorium ISO17025. Przechowywanie miodu w beczce, mieszanie, pakowanie i dystrybucja – wszystko to odbywa się w jednym miejscu. Oznacza to, że zapewnione jest bezpieczeństwo dostawy od pszczelarza po gotowy słoiczek miodu.
W laboratorium przeprowadzane są kompleksowe testy autentyczności i jakości miodu, zarówno na etapie surowców, jak i gotowych produktów, gwarantując ich jakość, czystość i bezpieczeństwo
Czytaj więcej o naszych pszczołach i pszczelarzach
Etapy rozwoju kwiatu Manuka - pomagają nam w tworzeniu najlepszej jakości miodu
Etapy wytwarzania miodu Manuka
Miód Manuka wytwarzany jest w Nowej Zelandii przez pszczoły zbierające nektar z krzewów manuka. Jest to rzadki i wyjątkowy miód, który jest produkowany tylko przez kilka tygodni każdego roku, kiedy kwitną krzewy manuka. Gdy pszczoły wykonają swoją pracę, miód jest ostrożnie pobierany z plastra miodu w specjalistycznym zakładzie ekstrakcji apikultury Wairarapa w Carterton w Nowej Zelandii. Dodatkowo pobierana jest też próbka miodu testowana pod względem jakości.
Miód jest następnie wysyłany do zakładu przetwarzania i pakowania w Te Awamutu w Nowej Zelandii. Gdzie następuje drugi test jakości. Miód jest przechowywany w takiej temperaturze, jak ta panująca w ulu i filtrowany w celu zapewnienia czystości. Aby uzyskać gładką i aksamitną konsystencję, miód jest delikatnie mieszany. Po zakończeniu tego procesu miód jest pakowany do słoików i etykietowany zgodnie z zawartością methylglyoxlu, przed ostatecznym testem jakości.
Ponieważ MHNZ zarządza wszystkimi etapami procesu we własnych zakładach, mogą oni zagwarantować staranne przetwarzanie i przechowywanie z możliwie najmniejszą ingerencją.
302,00 zł
155,00 zł
242,00 zł
470,00 zł