Przepis na długowieczność

Czy wiesz, że to ile lat będziesz żyć tylko w 30% zależy od Twoich genów? Pozostałe 70% czynników zależy od Ciebie.

 

Żyć sto lat, albo nawet więcej to niedoścignione marzenie wielu z nas. Naukowcy od wieków poszukują rozwiązania zagadki długowieczności. Okazuje się, że tajemnica długiego życia, nie jest wcale taka trudna do rozwiązania. Badania, które miały prowadzić do jej wyjaśnienia, dały niezwykle interesujące rezultaty.

 

Wiekowy sekret niektórych rodzin

 

Jedne z najświeższych badań nad długowiecznością to efekt pracy doktora Thomasa Perlsa
z Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych. W badaniu wzięły udział tzw. Rodziny Długowieczne, czyli takie w których kilku członków osiągnęło wiek 80-ciu, 90-ciu lub nawet 100 lat. Badanie całych rodzin nie było przypadkowe. Dało ono podstawę do przyjęcia założenia, iż pokrewieństwo, a więc geny, mają wpływ na to ile lat możemy żyć.

 

Geny kontra styl życia

 

Pierwszym etapem badania było badanie krwi, które umożliwiało przyjrzenie się genomom członków długowiecznych rodzin. Druga część badania opierała się na rozległych wywiadach środowiskowych. W ten sposób chciano sprawdzić czy długowieczność jest dziedziczna i czy zależy od naszych wrodzonych predyspozycji genetycznych. Zgodnie z oczekiwaniami naukowców, okazało się, że zależność taka występuje. Zespól Pearlsa, na podstawie próbek pobranych od członków rodzin biorących udział w badaniu, nadal pracuje nad odkryciem tego wyjątkowego zestawu genów, który ma decydujący wpływ na długość naszego życia. Geny nie są jednak jedynym, ani nawet decydującym czynnikiem, który przesądza o tym ile lat będziemy żyć. Dużo większe znaczenie miał styl życia, dieta oraz aktywność fizyczna. Okazało się, że członków Długowiecznych Rodzin oprócz genów łączył również podobny styl życia i charakter. Większość z nich nadal jest aktywna – zarówno fizycznie jak i intelektualnie. Czytają książki, nieustannie zdobywają nowe umiejętności i rozwijają swoje zainteresowania, Jak się okazuje, osoby, które chętnie uczą się nowych rzeczy lub mają swoje hobby, dłużej zachowują sprawność  umysłową, ponieważ neurony w ich mózgu pozostają aktywne, niezależnie od wieku. Podobnie działa utrzymywanie więzi społecznych i kontakt ze znajomymi.  Uczestnicy badania nie stronili też od aktywności fizycznej. Okazuje się bowiem, że ćwiczenia mają ogromny wpływ nie tylko na naszą sprawność. Badania wykazały, że osoby w wieku od 65 do 75 lat, które regularnie uprawiają sport, mają lepsze wyniki w testach oceniających pamięć i zdolność podejmowania decyzji. Co więcej, osoby sprawne fizycznie mają lepszą równowagę. Dzięki temu rzadkiej upadają lub tracą kontrole nad swoim ciałem. To bardzo ważne, zważywszy na fakt, że upadki mogą w podeszłym wieku mieć bardzo wiele konsekwencji zdrowotnych i są uznawane za jedną z najczęstszych przyczyn śmierci. Wystarczy 30 minut ćwiczeń, trzy razy w tygodniu, aby zachować sprawność fizyczną.

 

Jedz mniej i żyj dłużej


Badania doktora Perlsa nie były jedynymi badaniami na ten temat. Długowieczność i czynniki na nią wpływające stały się też przedmiotem analizy badaczy z Instytutu Technologii w Massachusetts, którzy skupili się na wpływie diety na długość naszego życia. W oparciu o powiedzenie „jemy by żyć”, postawili oni pytanie, czy jedząc mniej wydłużymy długość naszego życia. Pierwsze próby przeprowadzono na drożdżach, a następnie na szczurach. W obu przypadkach ograniczenie ładunku energetycznego przyjmowanego w pokarmach prowadziło do wydłużenia życia.  Na takiej diecie metabolizm pracuje efektywniej, czerpiąc więcej energii z mniejszej ilości pokarmu. Z tym tylko zastrzeżeniem, że obniżenie kaloryczności połączone było z zrównoważoną dietą, zawierającą wszystkie niezbędne do życia składniki i minerały.  Kolejnym gatunkiem włączonym do badania były małpy z gatunku rezus. Okazało się, że u tych które jadły mniej rzadziej występowały choroby takie jak cukrzyca, nowotwory czy choroby mózgu. Teraz badanie kontynuowane jest na ludziach w Tufts University w Bostonie, w ramach programu CALERIE. Większość uczestników badania odczuwa pozytywne skutki stosowania niskokalorycznej diety. Przejście na dietę często równoznaczne jest z obniżeniem poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, co ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Ale to nie wszystko. Naukowcy postawili tezę, iż organizm który nieustannie odczuwa lekki niedosyt jest paradoksalnie silniejszy, ponieważ stale „walczy o przetrwanie”, w przeciwieństwie do tych jednostek, których potrzeby są w całości zaspokajane. Ponadto ograniczenie spożywanych pokarmów spowalnia metabolizm, a niektóre badania dowodzą, że jednostki u których metabolizm jest wolniejszy żyją dłużej.

 

Optymistyczne perspektywy


Jak na razie nie ma jednak dowodów na to, iż niskokaloryczna dieta może wydłużyć nasze życie. Optymizmem może nas natomiast napawać wiele innych badań, które odnoszą się nie tylko od ludzi, ale też do całego otoczenia w którym żyjemy. W czasopiśmie naukowym New England Journal of Medicine opublikowano artykuł twierdzący, iż na przestrzeni lat ’80 i ’90 średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 5 miesięcy. Przyczyną było czystsze niż w wcześniejszych dziesięcioleciach powietrze. Możemy więc przypuszczać, że w kolejnych latach statystyki będą znów przemawiać na naszą korzyść. Lekarze z Uniwersytetu Michagan twierdzą natomiast, że średnia długość życia może wzrosnąć nawet o 3-4 lata, gdy zrezygnujemy z palenia. Zyskująca coraz więcej zwolenników moda na niepalenie, może być dobrym znakiem na przyszłość. Japońscy naukowcy mają dobrą wiadomość dla pań. Wnikliwe badania na Uniwersytecie Saga potwierdziły, że dłuższa średnia życia kobiet, to wynik genów. Kobiecy genom gwarantuje dłuższe życie, niż męski.

Prowadzone badania naukowe mogą w przyszłości okazać się przełomem w dziedzinie medycyny.  Prowadzone równolegle testy i analizy, być może już za kilka lat zaowocują znaczącymi odkryciami, które każdemu z nas pozwolą obchodzić 100 urodziny. Na razie musimy jednak wziąć sprawy w swoje ręce i w oparciu o dotychczasowe badania oraz zdrowy rozsądek dbać o zdrowie i dobre samopoczucie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium