
Streszczenie artykułu opublikowanego w styczniu 2008 „Odżywianie molekularne i badania żywności przez Prof. Thomasa Henle, Instytut Chemii Żywności, Politechnika w Dreźnie.
Niemiecki profesor - Thomas Henle, autor pracy pt „Odżywianie molekularne i badania żywności”, wyszczególnia rezultaty badań, które identyfikują methylglyoxal jako główny aktywny element składowy w miodzie z Manuka.
Methylglyoxal - unikalny składnik w nowozelandzkim miodzie po raz pierwszy został opisany przez niemieckiego badacza w artykule opublikowanym w magazynie naukowych przeglądów partnerskich.
Artykuł mówi, że prace badawcze zespołu w Instytucie Chemii Żywności na Politechnice Drezdeńskiej “[...] jednoznacznie pokazują po raz pierwszy, iż methylglyoxal jest bezpośrednio odpowiedzialny za unikatowe właściowości miodu Manuka.”
Prof. Henle zauważa, że wysokie wskaźniki poziomu methylglyoxalu znalezione w miodzie z Manuka nie były jeszcze odkryte w żadnym innym produkcie żywnościowym.
Badacze poddali analizie 40 próbek miodów z całego świata różnego pochodzenia, włącznie z sześcioma rodzajami miodu z Manuka z Nowej Zelandii. Poziomy zawartości methylglyoxalu w miodach z Manuka — również w produktach Manuka Health New Zealand Ltd — były tysiąckrotnie wyższe niż w pozostałych przebadanych produktach. Średni poziom methylglyoxalu w miodach innych niż z Manuka osiągał wartość 3.1 mg/kg. Zagęszczenie tego składnika znalezione w sześciu miodach z Manuka wahało się pomiędzy 38 a 761 mg/kg.
Według badaczy, unikalne właściwości miodu Manuka były bezpośrednio związane z poziomem methylglyoxalu.
Prof. Heble ustalił, że wartości UMF były bezpośrednio zależne od zawartości methylglyoxalu. UMF to “Unique Manuka Factor” (Unikalny Czynnik Manuka). Methylglyoxal zaobserwowano w sfermentowanych produktach żywnościowych takich jak mleko, piwo i wino, o zagęszczeniu wahającym się między 3 do 11mg/kg. Ponadto, wiadomo, iż methylglyoxal powstaje w procesie palenia kawy z wynikiem zagęszczenia 23 do 47 mg/kg.
Odkrycie methylglyoxalu w miodzie z Manuka stwarza okazję do dalszych badań nad procesem jego tworzenia się w miodzie oraz do lepszego zrozumienia jego roli w odżywianiu.
Elvira Mavric, Silvia Wittmann, Gerold Barth, Thomas Henle
Instytut Chemii Żywności i Instytut Mikrobiologii Politechnika Drezdeńska, Niemcy