Manuka i Kanuka – czym się różnią?

Jeszcze 30 lat temu kanuka i manuka były uznawane za blisko spokrewnione gatunki z rodzaju Leptospermum. Po szczegółowych badaniach, dostrzeżono jednak fundamentalne różnice pomiędzy tymi roślinami, zwłaszcza jeśli chodzi o ich kwiaty i torebki z nasionami. Sprawiło to, że australijscy botanicy uznali manukę i kanukę za dwa odrębne rodzaje. Kwiat kanuka zyskał naukową nazwę Kunzea ericoides, podczas gdy manuka nazwana została Leptospermum scoparium.


Chociaż manuka i kānuka na pozór są podobne i obie rośliny znane są jako "drzewo herbaciane" genetycznie bardzo różnią się od siebie.


Manuka określana też kāhikatoa, została nazwana "drzewem herbacianym" przez kapitana Cooka. Jest rośliną występująca w różnych formach – od niskich, rozłożystych krzewów po wysokie drzewa osiągające nawet 10m wysokości. Kānuka (Kunzea ericoides), choć powierzchownie podobna do manuki jest  rośliną zupełnie inną. W swojej typowej formie może rosnąć nawet do 30 m wysokości.

 

To nie jedyne różnice. Kanuka ma wąskie, długie liście, które są miękkie w dotyku. Liście Manuki są natomiast jajowate, choć ostro zakończone. Liście Kanuki mają kolor jasnej oliwki, podczas gdy liście Manuki są ciemniejsze. Intensywność koloru może się jednak różnić w przypadku obu gatunków, w zależności od pory roku i regionu w którym występuje. Inną różnica jest kora. W przypadku kanuki ma kolor lekkiego brązu i układa się w pionowe paski. Kora Manuki jest ciemniejsza i ma delikatny, czerwony odcień. Kora Manuki ma też mniej regularne i szersze kształty niż kora Kanuki.

 

Inne są też kwiaty obu roślin. Kwiaty Kanuki są niewielkie i mają średnicę około 4-5mmm oraz kolor kremowo biały. Kwiaty Manuki są większe, mają 10-12 milimetrów średnicy i jasny, biały kolor. Również okres, kiedy występują kwiaty u obu roślin znacząco się różni. Kwiaty Kanuki pojawiają się raz w roku, w połowie lata. Kwiaty Manuki kwitną wcześniej, ale dodatkowo mogą pojawiać się nieregularnie w ciągu całego roku.  Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy tymi roślinami, na którą uwagę zwrócili biolodzy, były jednak nasiona. Kanuka ma lekko zdrewniałe nasiona o wymiarach ok 2-3 milimetrów, które pojawiają się latem i szybko znikają. Nasiona Manuki są nieco większe oraz pozostają na drzewie przez wiele miesięcy. Dlatego ziarna Manuki możemy zebrać niemal o każdej porze roku.

 

Obu roślinom przypisuje się wiele szczególnych właściwości. To Manuka stała się jednak bardziej znana, dzięki miodom Manuka, które miliony osób spożywają na całym świecie. Są one wytwarzane przez pszczoły żywiące się nektarem z kwiatów krzewów Manuka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium