Na co zwrócić uwagę przy wyborze Miodu Manuka?

Oryginalny Miód Manuka to produkt, który z roku na rok zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Warto wiedzieć, jaki Miód Manuka wybrać, aby mieć pewność, że stawia się na ten najwyższej jakości.

miod manuka zbiory powstawianie miodu manuka

 

Pochodzenie Miodu Manuka

Otóż, oryginalny Miód Manuka produkowany jest przez pszczoły z nektaru krzewów manuka, które porastają czyste tereny Nowej Zelandii. Co ciekawe, krzewy manuka można spotkać także w Australii. Uzyskanie jednorodnego Miodu Manuka jest bardzo trudne, a to z uwagi na fakt, że w Nowej Zelandii spotkać można także rośliny miododajne innego rodzaju – kanuka, zielona herbata czy tantoon.

Krzew manuka wyróżnia się oryginalnym genomem, niezmienionym pod wpływem gatunków, które w nowej Zelandii pojawiły się wraz z europejskimi osadnikami. Pszczoły nektar z dzikich kwiatów manuka zbierają w okresie od listopada do stycznia, kiedy to przypada okres ich kwitnienia. Efektem ich pracy jest niepowtarzalny miód, który na tle innych miodów wyróżnia się wysoką zawartością naturalnego związku o nazwie methylglyoxal.

Pomimo tego, że krzewy manuka w Nowej Zelandii rosły od zawsze, nie zawsze z ich kwiatów powstawał miód. Stało się to możliwe dopiero wtedy, kiedy Europejczycy przywieźli tutaj ze sobą pszczoły miodne. Dzikie pszczoły, które wcześniej zamieszkiwały Nową Zelandię nie posiadły umiejętności pozyskiwania miodu.

 

Jak wytwarzany jest Miód Manuka?

Pszczoły przez kilka tygodni w roku pozyskują nektar z krzewów manuka. Kiedy wykonają swoją pracę, miód zostaje pobrany z plastra miodu, a następnie przetestowany pod kątem jakości.

Pozyskany miód jest transportowany do zakładu produkcyjnego, gdzie wykonuje się drugi test jakości. Temperatura przechowywania miodu jest identyczna, jak ta panująca w ulu. Produkt jest także filtrowany w celu zapewnienia maksymalnej czystości. Delikatne mieszanie gwarantuje mu gładką i aksamitną konsystencję. Dopiero po zakończeniu tego procesu miód zostaje zapakowany do słoików, etykietowany zgodnie z zawartością MGO, a następnie poddany ostatecznemu testowi jakości.

miód manuka zbiory mgo który miód wybrać Pszczoły tylko przez kilka tygodni w roku pozyskują nektar z krzewów manuka

 

MGO – co to?

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem oryginalnego Miodu Manuka, zadaje pytanie, czym jest MGO. Otóż, jest to związek organiczny, który powstaje, kiedy glukoza przenika do komórek ciała i zostaje zamieniona w energię. To naturalny, aktywny składnik, który występuje w Miodach Manuka. Związek ten pojawia się w każdym miodzie – jednak w porównaniu do Miodów Manuka jego stężenie jest znikome.

 

Czym się różnią Miody Manuka?

Na rynku znaleźć można Miody Manuka, które oznaczone są certyfikatami MGO lub UMF. Obie skale określają stężenie methylglyoxalu w miodzie. Miody oznaczane przy pomocy MGO można podzielić na miody MGO550+, MGO400+, MGO250+, MGO100+ – wartości liczbowe oznaczają stężenie methyloglyoxalu - w miodzie MGO550+ jego stężenie wynosi 550 mg/kg.

Certyfikacja UMF również określa stężenie tego związku w miodzie, jednak w nieco inny sposób. Przykładowo, w miodzie oznaczonym napisem UMF16+ stężenie methyloglyoxalu kształtuje się na poziomie 550 mg/kg.

miód manuka zbiory mgo który miód wybrać

Na rynku znaleźć można Miody Manuka, które oznaczone są certyfikatami MGO lub UMF

 

Jak smakuje Miód Manuka?

Osoby, które miały okazję spróbować już Miodu Manuka, wskazują, że pod względem smaku zdecydowanie wyróżnia się one na tle innych miodów. Jego smak można określić jako ziemisty, lekko gorzki, jednocześnie bardzo przyjemny. Wyczuwalne są w nim lekko orzechowe nuty. Jedno jest pewne – jest to smak, którego nie da się podrobić i który jest jedyny w swoim rodzaju. Warto przekonać się o tym na własnej skórze.

 

Jak wybrać Miód Manuka?

Osoby zainteresowane kupnem Miodu Manuka często zastanawiają się, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ilość MGO w danym słoiczku, na którym można różne oznaczenia, opisane powyżej. MGO oznacza zawartość związku mehyoglioxalu w miodzie.

Warto zwrócić uwagę na RMP ID/ numer identyfikacyjny producenta, który powinien być podany na etykiecie. Świadczy to o tym, że produkt został od początku do końca wyprodukowany w Nowej Zelandii. Miody bez tego oznaczenia są sprowadzane do Europy w beczkach i rozlewane do słoików już w Europie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium