Nowa Zelandia – inny tor ewolucji
Nową Zelandię tworzy archipelag wysp (dwie duże wyspy – Północna i Południowa oraz szereg mniejszych wysepek) oddalony o ok. 1600 km od południowo-wschodniego wybrzeża Australii.
W zamierzchłej przeszłości Nowa Zelandia była częścią wielkiego kontynentu zwanego Gondwanda, w którego skład wchodziły także obszary obecnej Australii, Antarktyki, Południowej Afryki i Indii. Ruchy geologiczne sprawił, że ok. 70 mln lat temu Nowa Zelandia oddzieliła się i od tamtej pory istnieje jako samodzielne wyspy. Z tego względu ewolucja roślin i zwierząt przebiegała w sposób odmienny niż w pozostałych rejonach świata.
Do chwili obecnej w Nowej Zelandii istnieje wiele gatunków roślin i zwierząt nie występujących w innych rejonach świata. Spośród prawie 2000 gatunków roślin naczyniowych występujących na nowozelandzkich wyspach - endemity, czyli gatunki występujące tylko w wąskim obszarze, stanowią aż 80%. Do gatunków endemicznych należą chociażby wszystkie gatunki drzew iglastych rosnących w Nowej Zelandii. Natomiast do najbardziej charakterystycznych przedstawicieli endemicznej fauny należą: ptak kiwi (symbol państwa Nowa Zelandia), papugi kea i kakapo oraz hatteria - jedyny współczesny przedstawiciel sfenodontów – gadów ryjogłowych. Wyłącznie w Nowej Zelandii występują również duże owady z rzędu prostoskrzydłych zwane wetami.
Czytaj więcej o methylglyoxalu
Unikalne i izolowane środowisko Nowej Zelandii tworzy życie roślin z potężnymi naturalnymi związkami.
Elastyczne i różnorodne źródła zaopatrzenia
Prawdopodobnie do końca XIII wieku n.e. tereny Nowej Zelandii były niezamieszkałe przez ludzi i inne ssaki. Pierwszymi osadnikami, którzy dotarli do wysp byli członkowie polinezyjskiego plemienia Maori, a wraz z nim gatunki szczurów, myszy i innych gryzoni, które pozbawione naturalnych wrogów zaczęły nieodwracalnie zmieniać oryginalny ekosystem Nowej Zelandii. Największe zmiany nastąpiły wraz z przybyciem brytyjskiego kapitana - Jamesa Cook’a w 1769 roku i rozpoczęciem kolonizacji terenów Nowej Zelandii przez Europejczyków.
Współcześnie liczne gatunki roślin i zwierząt zagrożone są wyginięciem, dlatego też podejmowane są liczne działania rządowe mające na celu ochronę tego co najcenniejsze. Do walki o zagrożone gatunki powołano centralną rządową organizację DOC (Department Of Conservation), odpowiedzialną za ochronę dziedzictwa naturalnego. W jej skład wchodzi jednostka służby granicznej - Biosecurity Act, która kontroluje i ogranicza przywożenie na teren Nowej Zelandii nowych gatunków zwierząt, roślin czy nasion. Przykładowo, w terminalu przylotów międzynarodowych, podczas odprawy sprawdzany jest stan butów, sprzętu, wyposażenia turysty oraz wszystko, co mogłoby potencjalnie zaszkodzić ekosystemowi wodnemu i lądowemu Nowej Zelandii. Zanieczyszczone przedmioty są dokładnie myte, dezynfekowane, a ewentualne zanieczyszczenia są niszczone.
Sprawdź certyfikat swojego Miodu Manuka
Miód Manuka MGO™ 400+ Nektarowy 500g (nawet 777,8 MGO™)
Najczęściej kupowany miód Manuka w Polsce.
Półkilogramowe opakowanie nowozelandzkiego Miodu Manuka MGO™ 400+. Produkt z tym oznaczeniem zawiera wysokie stężenie (400 mg/kg) methylglyoxalu - naturalnego składnika charakterystycznego dla miodów Manuka, występującego w znacznych ilościach tylko w niektórych miodach Manuka.
Miód Manuka MGO™ 400+ Nektarowy 250g (nawet 777,8 MGO™)
Najmniejsze, 250 gramowe opakowanie nowozelandzkiego Miodu Manuka MGO™ 400+. Produkt z tym oznaczeniem zawiera wysokie stężenie (400 mg/kg) methylglyoxalu - naturalnego składnika charakterystycznego dla miodów Manuka, występującego w znacznych ilościach tylko w niektórych miodach Manuka.
Zestaw cukierków z Miodem Manuka
Wybierz zestaw miodowych cukierków z rabatem 10%! Cukierki z Miodem Manuka MGO™ 400+ i witaminą C to pyszne cukierki w czterech pysznych smakach. Wyróżniają się zawartością Miodu Manuka MGO™ 400+ o wysokiej zawartości methylglyoxalu niespotykanej w żadnym innym miodzie!
Cukierki z Miodem Manuka MGO™ 400+ i witaminą C, o smaku imbirowo-cytrynowym, suplement diety
Miód, cytryna oraz imbir to połączenie prawdziwie doskonałe. Nasza propozycja to pyszne cukierki z Miodem Manuka MGO™ 400+ o smaku imbirowo-cytrynowym!
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g (nawet 954,1 MGO™)
Miód Manuka MGO™ 550+ to najwyższa dostępna jakość miodu manuka. Produkt z tym oznaczeniem zawiera wysokie stężenie (co najmniej 550mg/kg) methylglyoxalu - naturalnego składnika charakterystycznego dla miodów manuka, występującego w znacznych ilościach tylko w niektórych miodach manuka.
Miód Manuka MGO™ 550+ 500g (nawet 954,1 MGO™)
Półkilogramowe opakowanie miodu nektarowego manuka MGO™ 550+. Produkt z tym oznaczeniem zawiera najwyższe stężenie (co najmniej 550mg/kg) methylglyoxalu - naturalnego składnika charakterystycznego dla miodów manuka, występującego w znacznych ilościach tylko w niektórych miodach manuka.
3 x Cukierki z Miodem Manuka MGO™ 400+, Propolisem i witaminą C, suplement diety
Dużo dobrego do podziału! Trzy opakowania Cukierków z Miodem Manuka MGO™ 400+, Propolisem i witaminą C wystarczą na długo!
W zestawie otrzymują Państwo trzy opakowania cukierków łączących zalety wysokiej jakości miodu Manuka oraz Propolisu z rabatem 10%.
Każde opakowanie zawiera 15 indywidualnie zapakowanych cukierków.
Cukierki z Miodem Manuka MGO™ 400+ i witaminą C, o smaku cytrynowym, suplement diety
Cukierki z Miodem Manuka MGO™ o smaku cytrynowym to idealna porcja słodyczy, która skutecznie poprawi nastrój nawet w najbardziej przygnębiającym dniu. Zawarte w miodzie węglowodany dodadzą energii i wigoru, a aromat cytryny orzeźwi i przywoła wspomnienie lata.
Cukierki z Miodem Manuka MGO™ 400+ i witaminą C, o smaku czarnej porzeczki, suplement diety
Suplement diety w postaci cukierków, wzbogaconych miodem miodem manuka MGO™ 400+ oraz witaminą C o smaku czarnej porzeczki. Wyjątkowe słodycze w służbie Twojej odporności.
Cukierki z Miodem Manuka MGO™ 400+, Propolisem i witaminą C, suplement diety
Cukierki z Miodem Manuka
Znajdujący się w składzie cukierków miód Manuka MGO™ 400+ ma wysoką zawartość methylglyoxalu powyżej 400 mg/kg (naturalny składnik występujący w znacznych ilościach tylko w niektórych miodach Manuka). Dla porównania methylglyoxal w innych miodach nie przekracza 10 mg/kg. Methylglyoxal jest składnikiem, który odpowiada za unikalne właściwości Miodów Manuka.