Opcje przeglądania
Promocja

Kwiaty Manuka w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia – inny tor ewolucji

Nową Zelandię tworzy archipelag wysp (dwie duże wyspy – Północna i Południowa oraz szereg mniejszych wysepek) oddalony o ok. 1600 km od południowo-wschodniego wybrzeża Australii.

W zamierzchłej przeszłości Nowa Zelandia była częścią wielkiego kontynentu zwanego Gondwanda, w którego skład wchodziły także obszary obecnej Australii, Antarktyki, Południowej Afryki i Indii. Ruchy geologiczne sprawił, że ok. 70 mln lat temu Nowa Zelandia oddzieliła się i od tamtej pory istnieje jako samodzielne wyspy. Z tego względu ewolucja roślin i zwierząt przebiegała w sposób odmienny niż w pozostałych rejonach świata.

Do chwili obecnej w Nowej Zelandii istnieje wiele gatunków roślin i zwierząt nie występujących w innych rejonach świata. Spośród prawie 2000 gatunków roślin naczyniowych występujących na nowozelandzkich wyspach - endemity, czyli gatunki występujące tylko w wąskim obszarze, stanowią aż 80%. Do gatunków endemicznych należą chociażby wszystkie gatunki drzew iglastych rosnących w Nowej Zelandii. Natomiast do najbardziej charakterystycznych przedstawicieli endemicznej fauny należą: ptak kiwi (symbol państwa Nowa Zelandia), papugi kea i kakapo oraz hatteria - jedyny współczesny przedstawiciel sfenodontów – gadów ryjogłowych. Wyłącznie w Nowej Zelandii występują również duże owady z rzędu prostoskrzydłych zwane wetami.

Czytaj więcej o methylglyoxalu

Unikalne i izolowane środowisko Nowej Zelandii tworzy życie roślin z potężnymi naturalnymi związkami.

Kwiaty Manuka w Nowej Zelandii

Elastyczne i różnorodne źródła zaopatrzenia

Prawdopodobnie do końca XIII wieku n.e. tereny Nowej Zelandii były niezamieszkałe przez ludzi i inne ssaki. Pierwszymi osadnikami, którzy dotarli do wysp byli członkowie polinezyjskiego plemienia Maori, a wraz z nim gatunki szczurów, myszy i innych gryzoni, które pozbawione naturalnych wrogów zaczęły nieodwracalnie zmieniać oryginalny ekosystem Nowej Zelandii. Największe zmiany nastąpiły wraz z przybyciem brytyjskiego kapitana - Jamesa Cook’a w 1769 roku i rozpoczęciem kolonizacji terenów Nowej Zelandii przez Europejczyków.

Współcześnie liczne gatunki roślin i zwierząt zagrożone są wyginięciem, dlatego też podejmowane są liczne działania rządowe mające na celu ochronę tego co najcenniejsze. Do walki o zagrożone gatunki powołano centralną rządową organizację DOC (Department Of Conservation), odpowiedzialną za ochronę dziedzictwa naturalnego. W jej skład wchodzi jednostka służby granicznej - Biosecurity Act, która kontroluje i ogranicza przywożenie na teren Nowej Zelandii nowych gatunków zwierząt, roślin czy nasion. Przykładowo, w terminalu przylotów międzynarodowych, podczas odprawy sprawdzany jest stan butów, sprzętu, wyposażenia turysty oraz wszystko, co mogłoby potencjalnie zaszkodzić ekosystemowi wodnemu i lądowemu Nowej Zelandii. Zanieczyszczone przedmioty są dokładnie myte, dezynfekowane, a ewentualne zanieczyszczenia są niszczone.

Sprawdź certyfikat swojego Miodu Manuka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium