Przed nami okres jesienny, czyli czas niższej temperatury. Jak przygotować się na ten trudny czas? Sposobem może być przyrządzanie domowych syropów według starych i nieco nowszych, ale przede wszystkim sprawdzonych receptur.
Miód już w starożytności był niezwykle ceniony jako naturalny kosmetyk. Współcześnie również znajduje swoje zastosowanie w tym obszarze - rynek oferuje wiele preparatów z dodatkiem miodu, takich jak kremy, maseczki czy mydła. Oprócz dobroczynnego działania na skórę, ma on zbawienny wpływ na nasze włosy, dlatego często wykorzystywany jest w środkach do ich pielęgnacji – szamponach, balsamach czy maskach. Taki naturalny kosmetyk możemy przygotować również samodzielnie!
Już w starożytności miód uznawany był za eliksir młodości i piękna. Kleopatra kąpała się w mleku i miodzie, a Poppea, żona cesarza Nerona, stosowała miód z mlekiem jako okład na twarz. To również dzisiaj składnik wielu gotowych produktów kosmetycznych jak kremy, balsamy, szampony czy mydła. Zamiast jednak wydawać pieniądze na drogie produkty możemy własnoręcznie, w prosty sposób przygotować naturalny kosmetyk, np. domową maseczkę z miodem.
Miód to przede wszystkim wspaniały smak i aromat. Jednak jego wyjątkowe właściwości oraz przyjemna konsystencja sprawiają, że sprawdza się on nie tylko jako dodatek do potraw czy napojów, ale również kosmetyk. Pielęgnacyjne preparaty z miodem zyskują coraz szersze grono fanów. Są nie tylko naturalne, ekologiczne, ale przede wszystkim bardzo skuteczne.
Latem szczególnie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. W czasie upałów pocimy się znacznie mocniej, a więc tracimy więcej wody i soli mineralnych niż zwykle. Idealnym sposobem na ugaszenie pragnienia oraz nawodnienie naszego organizmu jest oczywiście woda mineralna, ale także orzeźwiające napoje z dodatkiem miodu, które możemy przyrządzić sami w zaledwie kilka minut.
Właściwości miodu znane były już tysiące lat temu. Starożytni Grecy uważali go za pokarm bogów, Rzymianie używali do słodzenia, a egipska królowa Kleopatra do kąpieli. Również w Polsce pod postacią miodu pitnego znany i ceniony był już za czasów Piastów oraz niezwykle popularny w średniowieczu. Co kryje się w tej aromatycznej bursztynowej substancji i co zrobić, aby w pełni wykorzystać jej cudowne właściwości?