Miód to z pewnością jeden z najcenniejszych produktów, jakimi postanowiła obdarzyć nas Matka Natura. W starożytności uważano go za dar bogów, który został zesłany na ziemię dla naszego dobra i szczęścia. To niezwykła substancja, której nie da się zastąpić, ani porównać z niczym innym. Współczesna nauka ciągle odkrywa nowe właściwości oraz zaskakujące możliwości miodu. A jak powstaje ten cud natury?
Miód to prawdziwa uczta dla zmysłów. Pięknie pachnie, wygląda, a jeszcze lepiej smakuje. Jego walory doceniają nie tylko dorośli, ale także najmłodsi. Wszak wszelkie naleśniki, placki, płatki śniadaniowe czy desery z miodem to istny raj dla podniebienia. Co jednak zrobić, kiedy ten słodki przysmak wyląduje na koszulce, dywanie lub ulubionym obrusie?
Przed nami okres jesienny, czyli czas niższej temperatury. Jak przygotować się na ten trudny czas? Sposobem może być przyrządzanie domowych syropów według starych i nieco nowszych, ale przede wszystkim sprawdzonych receptur.
Miód już w starożytności był niezwykle ceniony jako naturalny kosmetyk. Współcześnie również znajduje swoje zastosowanie w tym obszarze - rynek oferuje wiele preparatów z dodatkiem miodu, takich jak kremy, maseczki czy mydła. Oprócz dobroczynnego działania na skórę, ma on zbawienny wpływ na nasze włosy, dlatego często wykorzystywany jest w środkach do ich pielęgnacji – szamponach, balsamach czy maskach. Taki naturalny kosmetyk możemy przygotować również samodzielnie!
Już w starożytności miód uznawany był za eliksir młodości i piękna. Kleopatra kąpała się w mleku i miodzie, a Poppea, żona cesarza Nerona, stosowała miód z mlekiem jako okład na twarz. To również dzisiaj składnik wielu gotowych produktów kosmetycznych jak kremy, balsamy, szampony czy mydła. Zamiast jednak wydawać pieniądze na drogie produkty możemy własnoręcznie, w prosty sposób przygotować naturalny kosmetyk, np. domową maseczkę z miodem.
Miód to przede wszystkim wspaniały smak i aromat. Jednak jego wyjątkowe właściwości oraz przyjemna konsystencja sprawiają, że sprawdza się on nie tylko jako dodatek do potraw czy napojów, ale również kosmetyk. Pielęgnacyjne preparaty z miodem zyskują coraz szersze grono fanów. Są nie tylko naturalne, ekologiczne, ale przede wszystkim bardzo skuteczne.
Latem szczególnie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. W czasie upałów pocimy się znacznie mocniej, a więc tracimy więcej wody i soli mineralnych niż zwykle. Idealnym sposobem na ugaszenie pragnienia oraz nawodnienie naszego organizmu jest oczywiście woda mineralna, ale także orzeźwiające napoje z dodatkiem miodu, które możemy przyrządzić sami w zaledwie kilka minut.
Właściwości miodu znane były już tysiące lat temu. Starożytni Grecy uważali go za pokarm bogów, Rzymianie używali do słodzenia, a egipska królowa Kleopatra do kąpieli. Również w Polsce pod postacią miodu pitnego znany i ceniony był już za czasów Piastów oraz niezwykle popularny w średniowieczu. Co kryje się w tej aromatycznej bursztynowej substancji i co zrobić, aby w pełni wykorzystać jej cudowne właściwości?