Tulipanowiec to wyjątkowe drzewo porastające obszary Stanów Zjednoczonych. Jego duże i bardzo efektownie wyglądające kwiaty produkują ogromne ilości bardzo słodkiego nektaru, dzięki czemu pszczoły miodne wprost go uwielbiają. Gęsty, ciemny i bardzo słodki miód z tulipanowca to z pewnością uczta dla każdego miłośnika miodów!
Czym jest tulipanowiec?
Tulipanowiec, a dokładnie tulipanowiec amerykański, znany jest również w języku angielskim jako “topola tulipanowa” (tulip poplar). Pomimo nazwy, nie jest znaną nam wszystkim polską topolą – należy do rodziny magnolii, a dokładniej do rodzaju, który dzieli się jedynie na dwa gatunki – jeden z nich występuje w USA, a drugi w Chinach.
Swoją polską nazwę zawdzięcza kwiatom, które ze względu na kielichowaty kształt, przypominają tulipany. Kwiaty wyglądają niezwykle atrakcyjnie, jednak są często ukryte wysoko w koronie drzewa, przez co trzeba się bardzo postarać, żeby je dostrzec. Znakiem rozpoznawczym tulipanowca są jednak jego liście - wyjątkowo duże i oryginalne, wyglądają tak, jakby ktoś powycinał je nożyczkami według szablonu.
Tulipanowce mogą zacząć kwitnąć już w wieku 10-15 lat. Młode drzewa rosnące na otwartej przestrzeni mają kształt zbliżony do piramidy, a kwiaty wyrastają na zewnątrz wszystkich gałęzi. Starsze osobniki lub te rosnące w lesie mają mniej niskich gałęzi, a kwiaty często można przeoczyć, ponieważ ukrywają się w koronie. Niektóre drzewa mogą osiągnąć aż 30 metrów wysokości.
Tulipanowiec jest drzewem stanowym stanów Kentucky, Tennessee oraz Indiana i stanowi bardzo ważną, wspólną część ekosystemów leśnych USA. Na wysokich gałęziach często gniazdują ptaki, które wraz z wiewiórkami żywią się jego nasionami. Tulipanowiec jest również jedynym żywicielem dla niektórych gatunków gąsienic. Jest oczywiście bardzo ważny także dla amerykańskich pszczelarzy.
Wiedzieliście że z tulipanowca może powstać miód?
Wyjątkowy miód z tulipanowca
Kwiaty tulipanowca wytwarzają bardzo obfity nektar i pyłki. Kwiaty mają w sobie tak dużo nektaru, że pojedyncza pszczoła może wypełnić swój brzuszek tylko jednym kwiatem, zamiast odwiedzić ich kilkaset przed powrotem do ula. Co więcej, zawartość cukru w nektarze kwiatowym wzrasta wraz z wiekiem drzewa.
Miód z tulipanowca to wyjątkowa uczta, ponieważ drzewa te rosną tylko na niektórych obszarach. Nie wszystkie pasieki mają więc do nich dostęp. Mimo że tulipanowiec kwitnie wyłącznie wiosną, pszczoły bardzo często przechowują nadwyżki miodu. Amerykańscy pszczelarze uważają tulipanowca za główną roślinę miodową.
Oprócz tego, że tulipanowiec produkuje nektar w ogromnych ilościach, jest on także wyjątkowy pod względem smaku i koloru. Jest dużo ciemniejszy i bardziej wyrazisty niż nektary zbierane z innych wiosennych kwiatów, co przekłada się na wyjątkowy smak miodu z tulipanowca.
Miód z tulipanowca jest zazwyczaj ciemny
Jak smakuje miód z tulipanowca?
Miód z tulipanowca ma głęboki, mocny, dymny smak - nieco mocniejszy niż większość miodów wiosennych. Ma także ciemniejszy kolor, a to właśnie ciemniejsze miody zawierają więcej przeciwutleniaczy. Jest niezwykle aromatyczny i słodki, dlatego doskonale pasuje do kanapek, ciastek, a nawet do kawy – wszędzie tam, gdzie chcemy mieć mocny, wyrazisty miodowy smak. Miód z tulipanowca sprawdzi się również doskonale jako prosty dodatek do jogurtów czy musli.