Miód spadziowy a nektarowy – jaka jest różnica?

Rodzaje miodów są rozróżniane głównie przez rośliny, z jakich pochodzą – znamy choćby miody akacjowe, lipowe, rzepakowe czy wielokwiatowe. Istnieje jednak drugi podział – na miody spadziowe i nektarowe – który mówi nam, w jaki sposób i co konkretnie zostało zebrane z rośliny. Postanowiliśmy zatem przybliżyć wam różnice i podobieństwa między miodem spadziowym a miodem nektarowym.

miód nektarowy czy miód spadziowy różnice podobieństwa

 

Czym jest miód spadziowy?

Miód spadziowy, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ze spadzi drzew zarówno iglastych, jak i liściastych. Spadź jest sokiem drzewnym – a konkretnie wydzieliną wytwarzaną przez mszycę i czerwce – przetworzonym przez pszczoły. Sok drzewny jest lepki i słodki i występuje głównie latem w postaci kropelek na powierzchni drzewa.

Miód spadziowy wyróżnia się pięknym, głębokim kolorem oraz wyjątkowym zapachem, w którym można wyczuć nuty leśne, takie jak żywicę i igliwie.

 

Czym jest miód nektarowy?

Miód nektarowy to najbardziej popularny rodzaj miodu. Jego przedstawicielami są choćby miody wielokwiatowe, lipowe, akacjowe czy miód manuka. Miodem nektarowym nazywamy każdy, który powstał z roślin wydzielających nektar. A nektar to nic innego jak wydzielina gruczołów roślin, która ma zwabić owady zapylające (głównie pszczoły) swoim zapachem i przede wszystkim słodkim smakiem.

Trudno jednoznacznie określić wygląd, smak i zapach miodu nektarowego ze względu na ogromną liczbę jego rodzajów. Miody nektarowe różnią się od siebie w zależności od roślin (lub jednej rośliny), z której zostały stworzone. Wszystkie zawierają jednak bardzo dużo składników odżywczych i właściwości, za które od tak wielu lat wszyscy je cenimy.

 

Miód spadziowy a miód nektarowy. Podobieństwa

Najważniejszą cechą łączącą miody spadziowe i miody nektarowe jest fakt, że są one wytwarzane w wyniku ciężkiej i fascynującej pracy pszczół. Te niesamowite owady od zarania dziejów tworzą wszystkie znane nam (i nieznane też!) rodzaje miodu i dodatkowo chętnie się z nami nimi dzielą. Choćby przez szacunek dla ich pracy powinniśmy spróbować obydwu rodzajów!

Obydwa te rodzaje miodu są ponadto (mniej lub bardziej) podobne w smaku – wszystkie miody są po prostu słodkie i między innymi za to tak bardzo je kochamy. Dodatkowo zarówno miody spadziowe, jak i miody nektarowe ze względu na swoje właściwości wykorzystywane są chętnie w medycynie naturalnej, apiterapii czy kosmetyce.

podobieństwa rożnice zastosowanie miód spadziowy miód nektarowy

Bez względu na rodzaj miodu, każdy z nich może mieć wiele zastosowań!

 

Miód spadziowy a miód nektarowy – różnice

Główną różnicą pomiędzy miodem spadziowym a miodem nektarowym jest oczywiście sposób zbierania “półproduktów” do wytworzenia finalnego produktu. Miód spadziowy powstaje poprzez zbieranie spadzi z drzew, a nektarowy w wyniku zbierania nektaru i pyłku kwiatów.

Miód spadziowy jest ponadto znacznie bardziej lepki i gęsty od miodów nektarowych, które przeważnie mają gładką, płynną konsystencję. Jest przez to również cięższy. Podczas gdy miody nektarowe mają jasną, słomkową barwę, miody spadziowe charakteryzują się głębokim kolorem, który nieraz może być prawie czarny. Różnią się także zapachem – w miodach nektarowych rzadko kiedy wyczujemy żywicę i igliwie, które są głównymi nutami zapachowymi w miodach spadziowych.

 

Miód spadziowy i miód nektarowy – który wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji. Jak wspomnieliśmy wyżej, warto spróbować każdego rodzaju miodu choćby ze względu na poszanowanie dla ciężkiej pracy pszczół. Innym powodem jest po prostu zbieranie nowych doświadczeń, dzięki którym będziemy wiedzieć, jaki miód smakuje nam najbardziej.

Nowym doświadczeniem może być także zakup nektarowego miodu manuka, który zdecydowanie różni się od popularnych miodów nektarowych. Bez względu na to, ile i jakich miodów spróbowaliśmy w życiu, warto skusić się na nowozelandzki miód.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium