Miód Manuka – cena

Miód Manuka – cena

 

Miody Manuka słyną ze swojej wysokiej ceny. Dla wielu osób niezrozumiałe jest, dlaczego miód może być tak drogi. Czy jednak cena miodu Manuka faktycznie jest tak wysoka? Jeśli porównujemy miód Manuka do polskich miodów, rzeczywiście różnica w cenie jest znaczna. Polskie miody kosztują ok. 40zł za słoik o pojemności ok. 1kg, tymczasem miody Manuka to koszt od ok. 140 do nawet 380zł za słoik 0.5kg. Nie jest to jednak najdroższy miód na świecie. To zaszczytne miano przypadło miodowi elfickiemu (Elvish). Jego cena waha się od 20 do nawet 25 tys. zł za kilogram!

 

Cena miodu Manuka

Wpływ na cenę miodów Manuka ma kilka czynników:

  • mała dostępność surowca,
  • duże zapotrzebowanie rynku,
  • duże koszty transportu,
  • badania i certyfikacje.

 

Miody Manuka – cena – mała dostępność surowca

Na wysokość ceny miodów Manuka wpływ ma bardzo wiele czynników. Miody te wytwarzane są z pyłku kwiatów krzewu manuka. Ten wyjątkowy krzew rośnie tylko w niektórych częściach Australii (w Tasmanii, stanie Wiktoria i Nowej Południowej Walii) oraz w Nowej Zelandii, w której licznie występuje na obszarze obu wysp, jednak najliczniej na suchych, wschodnich wybrzeżach. Ponadto krzewy manuka kwitną jedynie raz w roku, w lecie, które trwa w Nowej Zelandii od listopada do stycznia. Jest to jeden z powodów, dla których miód jest tak drogi – dostępność surowca. Pozyskanie miodu tylko w tych rejonach świata, sprawia, że jest go ograniczona ilość. Dodatkowo, wyjątkowo ciężko jest pozyskać czysty miód Manuka, ze względu na bogactwo innej roślinności.

 

Cena miodów Manuka – zapotrzebowanie rynku

Cena miodów Manuka wynika również z dużego zapotrzebowania rynku. Miód ten zawiera wyjątkowo duże ilości methylglyoxalu, który znany jest ze swoich unikalnych właściwości. Jego ilość w miodzie Manuka waha się od 38 mg/kg do nawet 829 kg/mg (a według najświeższych informacji nawet więcej), podczas gdy w innych miodach zawartość tego związku nie przekracza 135 mg/kg, a zwykle jest zdecydowanie niższa. Wyjątkowe właściwości mathylglyoxalu(MGO) sprawiają, że jest on chętnie wykorzystywany w kosmetyce np. w żelach, maściach i kremach, a także stosowany w wyrobach medycznych, takich jak plastry opatrunkowe.

 

Manuka – cena – koszty transportu

Wpływ na cenę tego egzotycznego miodu zdecydowanie ma również koszt transportu. Nowa Zelandia leży niedaleko antypodów naszego Państwa, i jest najdalej położonym państwem od Polski. Oczywiste jest, że transport miodów na tak dużych odległościach musi przebiegać w odpowiednich warunkach, a co za tym idzie, jego koszta rosną. Warto jednak zaznaczyć, że ceny nie odbiegają znacznie od tych obowiązujących w Nowej Zelandii. Dla przykładu słoiczek miodu MGO 550+ o pojemności 250 gramów w Nowej Zelandii kosztuje 88 dolarów nowozelandzkich (ok. 224 zł), tymczasem w Polsce za taki sam słoiczek miodu musimy zapłacić około 230 zł. Jak widać różnica jest niewielka.

 

Cena Manuka – badania i certyfikacje

Niewątpliwy wpływ na cenę miodów Manuka mają badania, kontrole i certyfikacje na różnych etapach produkcji. Miody sprawdzane są zarówno w laboratoriach w Nowej Zelandii, jak również po dostarczeniu do Polski, aby mieć jak najbardziej obiektywne wyniki. Każda partia miodów oznaczana jest indywidualnym certyfikatem. Pozwala to mieć pewność, że otrzymany przez nas miód jest oryginalny, nie zafałszowany, a przede wszystkim zawiera odpowiednią ilość aktywnych związków. Podczas badań sprawdzane są następujące czynniki określające ich jakość:

  • methylglyoxal,
  • pyłek kwiatowy,
  • DHA,
  • HMF,
  • liczba diastazowa,
  • badania mikrobiologiczne.

Tak dokładne badanie miodów jest ewenementem. Przeważnie kupując słoiczek innego miodu nie uzyskujemy żadnych informacji o zawartości składników aktywnych. Nie jesteśmy również w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy miód nie był zafałszowany np. poprzez dodatek cukru.

 

Miód Manuka – cena, Allegro i inne serwisy aukcyjne

Kupując miód Manuka na serwisach aukcyjnych pamiętajmy, żeby wybierać miód od sprawdzonych producentów i marek. Zbyt niska cena produktu może świadczyć o jego zafałszowaniu, dlatego nie dajmy się nabrać. Zwróćmy również uwagę na realną zawartość methylglyoxalu w słoiku. Pozornie tańszy miód może zawierać mniej MGO, lub 1 mg MGO może wychodzić drożej, niż w, z pozoru droższym, miodzie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium