Słowo medytacja pochodzi od łacińskiego wyrazu meditatio oznaczającego zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł. Współcześnie medytacja to głównie praktyki polegające na ćwiczeniu umysłu lub wprowadzaniu się w odmienny stan świadomości. Ich efektem jest uzyskanie dobroczynnych skutków dla umysłu takich jak wyciszenie, koncentracja czy spokój. Jak zatem zacząć medytować i czy medytacja jest dla każdego? Zapraszamy do lektury!
- Co nam daje medytacja?
- Jak zacząć medytować?
- Na czym polega medytacja?
- Czy medytacja jest dla każdego?
- Medytacja a dieta i medytacja a miód
Co nam daje medytacja? Zalety medytacji
Medytując, mamy szansę oczyścić umysł od niechcianych myśli, wprowadzić go w stan wyciszenia. Podczas dobrze wykonywanej medytacji nauczymy się ignorować myśli, traktując je jak obłoki przesuwające się po niebie. Medytacja uodparnia na stres, łagodzi stany depresyjne, dodaje energii i poprawia pamięć.
Dodatkowo obniża ciśnienie krwi, zmniejsza tempo krążenia i poprawia metabolizm. Pomaga też w zmniejszaniu chronicznego bólu i łagodzeniu migreny. Jednak przede wszystkim, medytacja powoduje uczucie wewnętrznej harmonii i spokoju, które jest bardzo ważne zwłaszcza w XXI wieku, kiedy ciągle się gdzieś spieszymy i cierpimy na chroniczny brak czasu.
Jak zacząć medytować?
W medytacji musimy być systematyczni. To bodaj największa przeszkoda w praktykowaniu tej metody, ponieważ znalezienie czasu w każdy dzień wydaje się niektórym niemożliwe. Dlatego należy zacząć od małych kroków i przeznaczać na medytację choćby 3 minuty dziennie. Pamiętajmy bowiem, że jakość medytacji jest dużo ważniejsza niż długość.
Należy także wybrać odpowiednią dla siebie technikę medytacji. Na początek warto spróbować medytacji prowadzonej, ponieważ pomaga ona wejść w praktykę i nauczyć się, jak poprawnie to robić. Wiele medytacji prowadzonych można znaleźć w Internecie, na przykład w serwisie YouTube.
Bardzo ważne jest także znalezienie motywacji. Jak wspomnieliśmy wyżej, medytacja daje wiele korzyści zarówno ciału, jak i umysłowi. Jeśli zdecydujemy się medytować, aby zmniejszyć stres, który odczuwamy każdego dnia w pracy, to pamiętając o tym, będziemy zmotywowani, aby kontynuować nasze praktyki. Prawdopodobnie z czasem przestaniemy postrzegać medytację jako środek do celu, ale także jako cel sam w sobie.
Na czym polega medytacja? O czym myśleć podczas medytacji?
Bez względu na to, jaki rodzaj medytacji wybierzemy, najważniejszym jej elementem jest świadomość obecnego momentu (ang. mindfulness). Podczas medytacji trenujemy umysł tak, aby był cały czas skoncentrowany. Podczas praktyki będą pojawiały się sytuacje i elementy, które będą nas rozpraszać – zapachy, dźwięki, dyskomfort, swędzenie, czy np. nasz kot, który postanowił po nas przebiec. Do tej listy można dodać także wszystkie rozproszenia spowodowane przez nasz umysł – emocje, marzenia, rzeczy do zrobienia itd.
Musimy jednak pamiętać, że podczas medytacji należy być skupionym i świadomym obecnej chwili. Najłatwiej osiągnąć to poprzez skupienie na procesie oddychania i bycia świadomym swojego oddechu tak bardzo, jak to tylko możliwe. Oddech może być swego rodzaju kotwicą, która utrzymuje umysł w stanie koncentracji na bieżącej chwili. Nawet jeśli pojawią się rozpraszające myśli, wystarczy wrócić do oddechu i skupić swoją uwagę z powrotem na nim.
Na początku taka koncentracja i uważność mogą okazać się bardzo trudne, jednak pamiętajmy, że medytacja to trening, a trening czyni mistrza. ;) Nie należy się zniechęcać – trzeba być cierpliwym i stopniowo dążyć do coraz lepszej medytacji, aż w końcu osiągniemy wszystkie korzyści.
Czy medytacja jest dla każdego?
Nie trzeba być joginem ani buddyjskim mnichem, żeby medytować. Wbrew stereotypom, nie trzeba nawet być osobą uduchowioną. Medytacja nie musi być także związana ze zjawiskami metafizycznymi.
To trening koncentracji i świadomości obecnej chwili, a do tego nie potrzebujemy „specjalnych uprawnień”. Medytacji możemy nauczyć się zawsze, a praktykować ją – wszędzie. Ograniczenia nie istnieją.
Medytację możemy praktykować nawet w domowym zaciszu
Medytacja a dieta
Medytować możemy zatem również podczas posiłku. Jeśli będziemy świadomi i uważni względem jedzenia, które spożywamy, jakość naszego żywienia ulegnie ogólnej poprawie.
Należy skupić się na produktach, które spożywamy i podczas jedzenia myśleć tylko o nich. Powinniśmy także zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie, powolne przeżuwanie, a także na to, jak nasz organizm czuje się podczas jedzenia i po zjedzeniu.
Medytacja a miód
Możemy także bardziej uważnie spożywać pyszny, nowozelandzki miód. Zamiast połykać go łyżeczka po łyżeczce, zatrzymajmy się na chwilę i bądźmy bardziej świadomi.
Połóżmy miód na języku, poczujmy jego konsystencję i wszystkie aromaty. Jakie rośliny wyczuwamy? Czy czujemy las, a może łąkę? Jak spływa po naszym gardle? Czy jest płynny czy skrystalizowany? Medytacja jedzenia z pewnością spowoduje o wiele lepsze doznania podczas spożywania miodu manuka!